Domů
Teplárenství
Teplárny Brno a ČEZ podepsaly memorandum o spolupráci při stavbě horkovodu
Jaderná elektrárna Dukovany

Teplárny Brno a ČEZ podepsaly memorandum o spolupráci při stavbě horkovodu

Teplárenství
32 komentářů
20. červen 2022, 12:31
ČTK

Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ dnes uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu, který má do Brna přivést teplo z jaderné elektrárny v Dukovanech. Na jednu stranu půjde o bezemisní výrobu tepla, na druhé straně se město zbaví závislosti na plynu z Ruska, uvedl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Do konce léta chtějí signatáři posoudit ekonomické, právní a technické náležitosti a do konce roku připravit investiční záměr, řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Odhadem by horkovod mohl být v provozu za deset let. Horkovod firma ČEZ buduje také z Temelína do Českých Budějovic.

O horkovodu se uvažovalo již v 80. letech minulého století, kdy se elektrárna dostala do provozu. Před deseti lety už se projet usilovně připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Dnes je situace jiná nejen kvůli dramaticky vyšším cenám plynu, ale i kvůli tomu, že plyn je považovaný za přechodný zdroj na cestě k čisté energetice a za jeho spalování se budou platit emisní povolenky.

Brno je v současnosti závislé na dodávce plynu z 80 procent, přičemž Česko je závislé na ruském plynu z 97 procent. V nejbližších letech Brno dokončí instalaci třetího kotle v areálu SAKO Brno a také instalaci kotle na dřevní štěpku v Teplárnách Brno, což sníží závislost města na 50 procent. Polovina roční spotřeby jsou dva miliony GJ tepla ročně. A právě tento objem má zajistit dukovanská elektrárna. Technologicky to bude zařízené tak, že ve chvíli, kdy se bude vyrábět teplo pro Brno, se bude vyrábět méně elektřiny, než je standardní produkce. Z elektrárny povede horkovodní potrubí dlouhé 42 kilometrů do městské části Bosonohy, odkud povedou dvě větve, které zajistí „obchvat“ Brna. Teplo má být dostupné všem Brňanům, nejen stávajícím zákazníkům, kterých je zhruba 250.000. V Brně přitom žije téměř 400.000 obyvatel. Teprve později bude zřejmé, zda bude vhodné napojit na horkovod i obce, které leží na trase.

Teplovod Mělník-Praha
Ilustrační foto

Výhodou projektu je to že s ním počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna. Podle Beneše by měla stavba stát vyšší jednotky miliard korun, přesněji bude částka známá na konci září. „Je to infrastrukturní projekt, který se vyplatí Brnu i České republice. Je potřeba myslet strategicky na spoustu let dopředu, abychom neopakovali chyby předchozích vlád, kvůli nimž je energetická bezpečnost Česka prakticky nejhorší v Evropě,“ řekl Fiala.

Kolik budou lidé platit za teplo v nadcházejí topné sezoně v Brně, není ještě zřejmé. Nicméně generální ředitel Tepláren Brno uvedl, že aktuálně firma nakupuje plyn čtyřikrát dráž než před rokem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Luke G
20. červen 2022, 14:25

Nechápu, proč by se měl horkovod dodávat jen 50% tepla . Spalovnu chápu, ale proč by se měla pálit štěpka, když je tepla v Dukovanech dost.

"Technologicky to bude zařízené tak, že ve chvíli, kdy se bude vyrábět teplo pro Brno, se bude vyrábět méně elektřiny, než je standardní produkce."

Ví zde někdo, proč by se mělo vyrábět méně elektřiny ?

Ivan Novák
20. červen 2022, 20:56

Teplárenský výměník v kondenzační elektrárně se vytápí párou odebíranou z nízkotlakého dílu turbíny, ta část tedy elektřinu nevyrobí. Ale úroveň využití primární energie se zvýší, protože v chladicí věži se maří tepla méně.

Rejpal
21. červen 2022, 01:02

Na 1kW odebraného tepelného výkonu někde před kondenzátorem nevyrobíte v optimálním případě asi 80W el. výkonu. Takže když z Dukovan odeberou 1,1 TWh tepla na vytápění celého Brna pak nevyrobí 0,088TWh el. energie je to tedy pokles výroby celé elektrárny asi o 0,5%. ( jsou to tedy odhady opravte mě jestli píšu nesmysly) Celoročně je tedy pokles vcelku zanedbatelný , ale v mrazech bude v řádu procent.

Ivan Novák
20. červen 2022, 15:08

Co je na tom, kromě neochoty a neschopnosti, doprčic tak složitého, aby to trvalo deset let?! Vždyť už je to v ÚPD. Furt stejná písnička.

energetik
20. červen 2022, 15:35

Na konci životnosti JE chtějící stavět horkovod? To snad jen jako záminka aby stát rychle ČEZu postavit další jadernou elektrárnu, jinak budou Brňáci mrznout.

Martin W
20. červen 2022, 15:54

Je to ted velmi dobre PR. Pekne jsme prospali dobu prosperity a ted se po*ereme abychom najednou zacali stavet horkovod, plynovod, ropovod, FVE, TC atd...

Petr prochaska
20. červen 2022, 16:26

Za 10 let by měly být k dispozici malé modulární reaktory. Tento horkovod bude mít akorát zbytečně velké ztráty.

hellokitty
20. červen 2022, 16:36

a uz u nich teda vyriesili ten jadrovy odpad, kde sa odhaduje 2 az 30-nasobny narast?

https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.2111833119

Emil
20. červen 2022, 21:26

Ten údajný až 30násobný nárůst se týká pouze konceptů, u kterých je palivo v podobě roztavených solí. Tyto reaktory určitě za 10 let k dispozici nebudou. Pokud jde o SMR ve formě klasických tlakovodních reaktorů, tak tam nárůst zdaleka není tak dramatický.

Navíc tato studie stojí dost na vodě, protože např. u reaktoru NuScale počítala s vyhořením paliva 34 GWd/tunu, ovšem moderní tlakovodní reaktory včetně NuScale pracují s vyhořením kolem 50 GWd/tunu. Dále tato studie počítala s elektrickým výkonem jednoho modulu 50 MW, NuScale však už před časem přešel na výkon jednoho modulu 77 MWe.

hellokitty
21. červen 2022, 09:08

takze realne dojde k poklesu? nejako mi to nevychadza, vacsinou ked mam napriklad jedno kilove balenie jogurtu v plastovom kybliku, tak z toho mam menej odpadu ako ked kupim 10 kelimkov 100-gramoveho jogurtu, to je iba taka laicka paralela, ale ak je nejaka studia co nie je na vode a ukazuje realny pokles odpadu, tak to bude kazdopadne skvela sprava, lebo male reaktory = decentralizovana = odolnejsia energetika

Peter Zachara
21. červen 2022, 10:33

schiza, velky jort, menej odpadu, maly reaktor, menej odpadu.

Emil
21. červen 2022, 17:28

Jak jste, z toho co jsem napsal, vydedukoval, že dojde k poklesu? Nic takového jsem netvrdil, naopak jsem jasně napsal, že "Pokud jde o SMR ve formě klasických tlakovodních reaktorů, tak tam nárůst zdaleka není tak dramatický."

hellokitty
22. červen 2022, 11:47

ajo, takze narust bude, ale nebude tak dramaticky, takze je to vlastne v poradku, bussiness as usual, len aby sa nam to vsecko potom pod tu zem voslo, ked este teraz vymyslaju tie ccs projekty kde by aj uhlik ukladali naspat pod zem (alebo to hadzali na tajnaka do marianskej priekopy, to sa este uvidi)

Maly Jarda
20. červen 2022, 17:36

" by měly" je klíčová část věty ... domněnky jsou irelevantní, kdo staví plány na domněnkách a ne faktech vždy selže

Rejpal
21. červen 2022, 00:46

Je tady vidět jak je naše společnost nemocná. v Číně se postaví celá JE od investičního záměru do spuštění za 6 let a tady trapná trubka v zemi se bude stavět 10 let. Stali jsme se totálně neakceschopnou společností kde se jen žvaní a nic se nedělá. Krom toho stavět horkovod na 1/2 spotřeby města a pálit kvůli tomu dřevo je energetický nesmysl a ničení životního prostředí. Pokles výroby energie z Dukovan je totiž malý a téměř veškeré teplo , které se ušetří tím že se v Brně bude pálit štěpka v jeho okolí plundrovat lesy se vypustí v Dukovanech do vzduchu. O energetice státu tady rozhodují nekompetentní panáci s jedinou kvalifikací a tou je stranická knížka. Od konce Zemanovi vlády se dělala naprosto idiotská energetická politika a dnešní vláda svojí neschopností tomu nasadila korunu. Běžný bagr vykope 400 metrů výkopu pro teplovod denně kdyby tam byly 4 bagry vykopají celou rýhu na horkovod do Brna za 26 dní. Kdyby 10 čet 5 od Dukovan a 5 od Brna položily každý den každá jen 30 metrů potrubí pak je celý horkovod hotový za 140 dní. Projektově stačí určit jmenovitou světlost potrubí všechno ostatní lze projektovat za pochodu. Takže reálná doba výstavby je nějakých 200 dní maximálně. Vláda už od podzimu ví ,že je Energetická krize. Dávno už měl být objednán materiál a teď už výstavba měla být v plném proudu aby se to stihlo do podzimu a to jak do Prahy tak do Brna. Jenže na to by musely být v politice schopní lidé a ne aby 2 nejvyšší funkce v ČR zastávali lidé se znalostmi jako je Fiala a Adamová s takovými to tady půjde od 10ti k pěti.

nikdo
10. červenec 2022, 02:28

Možná jste si toho nevšiml ale vláda nevlastní ani Dukovany a ani Brněnské teplárny takže těžko jim může nařizovat co mají dělat. Bohužel současné zákony tu stavbu velmi protáhnou ale to není vina této vlády to je vina poslanců za několik posledních desítek let.

Ladislav Novák
24. červen 2022, 08:50

Jestli to třeba není tím, že Čína je totalitní komunistický stát který nebere ohledy napravo nalevo a plní si bezohledně své politické cíle, zatímco u nás do projektu může kecat kdejaký aktivista se zeleným mozkem bez znalostí a přijít s "objevem" nějakého chráněného brouka na trase, kde se má stavět, a tím zablokovat postup výstavby celého díla.

To je cena na "demokracii", kde všichni kecají do všeho, i do toho, čemu nerozumí.

Ondra
21. červen 2022, 08:53

Tady na jihu Temelín-ČB se ty trubky realizujou už tři roky...teda ono se vlastně nic moc neděje, ty trubky jsou tam navezený a spatřit tam dělníka je větší úkaz, než tam potkat duhovýho jednorožce.

Emil
21. červen 2022, 09:18

Ten desetiletý harmonogram ale asi nepočítá s krachem generálního dodavatele jako u horkovodu Temelín-ČB...

Karásek
21. červen 2022, 09:52

Takovýto horkohod je jen zoufalý argument pro stavbu nového jaderného bloku, nebo nových jaderných bloků v Dukovanech. Současné jaderné bloky budou v dohledné době trvale odstavovány, poslední nejpozději v roce 2037. Pokud se ukáží další problémy jaderné energetiky může být takovéto odstavování i dřív. Horkovod pak má být jedním z argumentů jaderné mafie pro stavbu nového, nebo nových bloků v Dukovanech. Mimichodem ještě dnes je stále v územním plánu počítáno s výkonem nových bloků dvakrát 1200 MW. To přesně odpovídá jen a pouze ruským reaktorům VVER 1200.

A.O
21. červen 2022, 10:24

Rok 2037 je rok, do kterého má poslední blok v EDU v současné době povolený provoz. Může se ale stále stát, že bude všem blokům prodlouženo povolení k provozu až o 10 let.

Emil
21. červen 2022, 10:30

SÚJB už nějakou dobu vydává povolení k provozu na dobu neurčitou:

oenergetice. cz/elektrarny-cr/elektrarna-dukovany-dostala-povoleni-pro-dalsi-provoz-3-a-4-bloku

Karásek
21. červen 2022, 16:48

A taky se může stát, že po nějakém dalším jaderném průseru budou Dukovany odstaveny dřív.

Emil
21. červen 2022, 10:27

To se opět pletete, Karásku, ČEZ počítá s provozem současných bloků až do roku 2047. Horkovod nemá být argument pro stavbu jaderného bloku, ale naopak má být stavba nového jaderného bloku argumentem pro horkovod. V územním plánu není počítáno s žádným "výkonem nových bloků dvakrát 1200 MW", je to pouze horní limit, výkon může být bez problémů i menší, a všichni uchazeči nabízejí blok, který se do toho limitu bez problémů vejde. Navíc ani VVER-1200 nemá výkon přesně 1200 MW, ten výkon totiž záleží na konkrétní lokalitě a podmínkách chlazení, takže jiný výkon má stejný blok např. u Petrohradu a úplně jiný výkon stejný blok v Maďarsku. Máte to celé pomotané.

Karásek
21. červen 2022, 16:56

Že někdo z ČEZu prohlásí, že s něčím počítá ještě neznamená, že to tak bude. S tím novým blokem by to samozřejmě byl (nejen) ekonomický propadák a horkovod by sloužil pro dostavbu předraženého projektu za každou cenu. Bylo by to takové zimumřivé vydírání. Do limitu dvakrát 1200 MW je nevejde korejský, ani francouzský blok. Ten francouzský má výkon dokonce 1600 MW a dvakrát 1600 je myslím 3200 a to zřejmě bude víc, než 2400. Doporučuji zopakovat matematiku prvního stupně ZŚ.

nikdo
11. červenec 2022, 00:54

Karásek

váš výpočet má chybu v plánu je stavba pouze jednoho reaktoru ne dvou.

Dle vaší logiky tedy 2400 - 1600 a zbývá nám ještě 800 rezerva.

Emil
21. červen 2022, 17:21

1) To ani nikdo netvrdí, ale pořád je asi tak milionkrát vyšší pravděpodobnost že to tak bude, než když prohlásí jakýsi Karásek, že to tak nebude.

2) Zvlášť v současné situaci tomu ekonomickému propadáku vůbec nic nenasvědčuje, naopak všechno nasvědčuje tomu, že to bude další slepice snášející zlatá vejce, stejně jako všech šest bloků předešlých. Horkovod v tom nehraje roli, to je jen taková třešinka na dortu.

3) Do limitu 1200 MW se vejde korejský APR-1000, stejně jako francouzský EPR-1200. Doporučuji si zjistit základní fakta, vy "matematiku prvního stupně ZŚ".

Karásek
21. červen 2022, 21:40

Tento korejský reaktor APR 1000 nikdy nikde nazačal být ani stavěn stejně jako ten francouzský. Je ale možné, že ho už mají vymodelovaný z plastelíny. To má ale k realizaci ještě hodně, ale opravdu hodně daleko.

Emil
21. červen 2022, 21:50

Reaktor APR-1400 taky nikdy nikde nezačal být stavěn předtím, než ho korejci poprvé úspěšně v roce 2016 dostavěli, od té doby to pak ještě pětkrát zopakovali a staví další. Není tedy žádný důvod, proč by s reaktorem APR-1000 nepostupovali úplně stejně, obzvlášť když je to reaktor stejného výkonu jako reaktor OPR-1000, ze kterého vychází, a kterých v Koreji postavili a provozují hned 12. Takže vaše dojmy, co má k realizaci "opravdu daleko", jsou opět úplně mimo.

Karásek
22. červen 2022, 10:02

V plánech byl taky u Westinghouse kromě reaktoru AP 1000 i reaktor AP 600. Teď po něm není vidu, ani slechu. O takových nerealizovatelných nesmyslech jako praktické využití termojaderné fůze se netřeba zmiňovat. To ale už odbočuju.

Ladislav Novák
24. červen 2022, 08:39

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

To máš z vlastní hlavy nebo z agitační příručky Duha? :-P
.

Ladislav Novák
24. červen 2022, 08:52

Karáskovy blbosti projdou cenzurou bez zaváhání... Gratuluji redakci k úspěchu! :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se