Domů
Obnovitelné zdroje
Stavba kotle na biomasu v Brně bude mít rok zpoždění kvůli azbestu
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Stavba kotle na biomasu v Brně bude mít rok zpoždění kvůli azbestu

Výstavba kotle na biomasu za 2,4 miliardy korun, který plánovaly Teplárny Brno začít využívat už letos na podzim, má rok zpoždění. Důvodem je nepředpokládaný nález azbestu v průběhu demoličních prací a následné odstraňování tohoto nebezpečného materiálu. Na dotaz ČTK to uvedl generální ředitel městské firmy Petr Fajmon.

„Azbest byl nalezen během demoličních prací v prostorách stavby nového kotle v srpnu loňského roku. Na základě toho proběhly průzkumy celého areálu s odebráním vzorků. Po upřesnění rozsahu a lokalizace výskytu započaly práce na odstranění v souladu s předepsanými podmínkami za dozoru hygieniků,“ uvedl Fajmon.

Náklady na likvidaci dosáhly 3,3 milionu korun, samotné prodloužení výstavby nebude znamenat další výdaje. „Součástí dohody uzavřené se zhotovitelem kvůli nepředpokládanému nálezu azbestu je také navýšení ceny pouze o částku, která odpovídá vícepracím zhotovitele ve výši deset milionů Kč, nutným k provedení odstranění nežádoucích látek v celém rozsahu. Teplárny neponesou žádné další náklady spojené s prodloužením provádění díla,“ doplnil.

Ilustrační foto

Původně plánovaly teplárny kotel začít využívat už letos na podzim, nyní tento plán o rok posunuly.

Teplárny Brno nyní vyrábí ze zemního plynu 80 procent tepla, zbylých 20 procent vzniká spalováním odpadu ve spalovně další městské společnosti SAKO Brno. Nový kotel, který spotřebuje ročně 80.000 tun dřevní štěpky, má snížit závislost na plynu o 15 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
8. květen 2024, 20:58

Místo tepla z Dukovan pálení dřeva :)

Roman Čejka
8. květen 2024, 22:05

Přesně a ještě pak zjistí, že při větší vlhkosti nemají výkon a budou do toho cmrndat uhlí.

Galipoli
9. květen 2024, 07:55

Mě by zajímalo, kde takové množství štěpky vůbec vezmou. Když Lesy města Brna a.s. dle výroční zprávy (2022) vytěžily celkem 40 592 m3 dřeva. Domníval jsem se, že fakt, že dřevní hmota je vzácná, je znám již od 19. století, ne-li dříve.

hellokitty
9. květen 2024, 11:20

mozno pisu, ze ten kotel spotrebuje 80000 ton drevnej stepky pre porovnanie, lebo na zaciatku clanku sa pise, ze ide o kotel na biomasu

Galipoli
10. květen 2024, 19:14

Ne, píšou to zcela jasně: „Nový kotel, který spotřebuje ročně 80.000 tun dřevní štěpky."

t.j. více než dvojnásobek roční těžby LmB. A tu biomasu, myslí štěpku. Nic jiného v ČR v takových kvantech nemáme.

richie
10. květen 2024, 21:22

zial ta biomasa v drvivej vacsine znamena nejaku formu dreva (stiepka, pelety,..tvariace sa ako odpad) ... na tom ma postavene aj Dansko velku cast svojej "zelenej" energetiky, kedze tento material ma v aktualnej taxonomii odpustene emisie CO2 (lebo vraj je to len sucast kolobehu - ale ze naviazanie CO2 trva niekolko radov dlhsie ako uvolnenie uz ignoruju) a preto to Dansko takmer polovicu "biomasy" dovaza (a to hlavne peletky) .. ale su "zeleny" .. ale to uz je ale kategoria oficialne schvaleneho pokrytectva a podla mna uz ten plyn bude menej skodlivy, pretoze aspon nenici lesy/pralesy/biotopy ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se