Domů
Trh s elektřinou
Velká Británie představila parametry nadcházejících kapacitních aukcí

Velká Británie představila parametry nadcházejících kapacitních aukcí

Velká Británie plánuje podle dat zveřejněných Ministerstvem pro energetiku a změnu klimatu (DECC) koupit v nadcházející T-1 kapacitní aukci na období 2017/18 celkem 53,8 GW výkonu. Zveřejněn byl také výkon, který bude poptávaný v rámci třetí T-4 kapacitní aukce na období 2020/21. Má se jednat o 52 GW.

DECC oznámilo v březnu letošního roku, že bylo nuceno po dvou nepříliš úspěšných kapacitních aukcích, ve kterých se uplatnili především stávající zdroje, přistoupit k reformě svého kapacitního trhu. Cílem této reformy je úprava současné podoby kapacitního trhu tak, aby byl zajištěn dostatečný rozvoj flexibilních zdrojů elektřiny.

„Kapacitní trh snížil náklady a zabezpečil dodávky elektřiny za nejnižší možnou cenu pro konečné spotřebitele. Nyní ovšem přistupuji k dalšímu kroku, jehož cílem je boj s dřívějšími nedostatečnými investicemi a zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti pro naši zemi,“ komentovala reformu dnes již bývalá ministryně energetiky a klimatických změn Amber Rudd.

V rámci představených reformních opatření je také doplňující kapacitní aukce na zajištění dostatečného flexibilního výkonu v soustavě již pro období 2017/18. Původně měl přitom být první výkon z kapacitních trhů, který byl nakoupen v aukci v zimě 2014, „dodán“ až v období 2018/19.

Skladba zdrojů, které se uplatnily v první aukci, zdroj: frontier economics

Podle zveřejněných dat plánuje DECC koupit v aukci, která proběhne v lednu 2017, na uvedené období 2017/18 celkem 53,8 GW výkonu.

Kromě dodávky výkonu z výrobních zdrojů bude poptáváno 300 MW výkonu ve formě snížení spotřeby v rámci služby odezva strany spotřeby (Demand Side Respons).

Předchozí kapacitní aukce očekávání nenaplnily

Jak je již uvedeno výše, předcházející kapacitní aukce, které měly kromě zajištění pokračování provozu stávajících elektráren zajistit především výstavbu nových flexibilních zdrojů, očekávání nenaplnily.

Clearingová cena, která se vydražila v roce 2014 v první aukci na dodávku výkonu v období 2018/19, dosáhla hodnoty 19,4 £/kW. Výsledný mix zdrojů, které se uplatnily, tak tvořily z 94 % stávající zdroje (viz graf výše). Celkově se v aukci uplatnilo necelých 50 GW výkonu.

Výsledná clearingová cena v druhé aukci (pro období 2019/20) dosáhla dokonce ještě nižší hodnoty, a to 18 £/kW. To je cena, která není dostatečná k pokrytí nákladů nových zdrojů, což ostatně dokumentuje skladba zdrojů na následujícím grafu.

Skladba zdrojů, které se uplatnily v druhé kapacitní aukci, zdroj: frontier economics

Pokud jde o nadcházející T-4 kapacitní aukci s dodávkou výkonu v období 2020/21, která taktéž proběhne letos v zimě, DECC plánuje zajistit celkem 52 GW flexibilního výkonu.

Zdroj úvodní fotografie: www.marchwoodpower.com (Výstavba paroplynové elektrárny Marchwood)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se