Domů
Evropská Unie
Britský National Grid varuje před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU

Britský National Grid varuje před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU

Vystoupení Velké Británie z evropského vnitřního trhu s energií by mohlo být překážkou v realizaci potřebných nových propojení Spojeného království s pevninskou Evropou a mohlo by vést ke zdražení importované elektřiny, varoval v pátek britský provozovatel přenosové soustavy National Grid. Velká Británie aktuálně importuje zhruba 9 % z celkové spotřeby elektřiny, do budoucna by přitom import mohl dále narůstat. 

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid přišel v pátek s varováním týkajícím se avizovaného vystoupení Velké Británie z vnitřního trhu Evropské unie v rámci takzvaného tvrdého Brexitu signalizovaného minulé úterý britskou premiérkou Theresou Mayovou. Mayová podle zahraniční agentury Reuters neuvedla očekávané dopady na energetické trhy.

Podle National Grid by takto významný krok mohl mít dopady do vývoje v oblasti britského importu elektřiny, který nyní pokrývá zhruba 9 % celkové spotřeby elektřiny v zemi.

V současné době není importovaná elektřina do Velké Británie zatížena žádným zvláštním příplatkem právě díky účasti v takzvaném vnitřním trhu s energií.

Potřebná propojení s pevninskou Evropou

V příštím desetiletí je plánováno několik nových propojení Velké Británie s Evropou. Nová propojení mají zemi pomoci v zajištění levnější elektřiny v období, kdy je ve Velké Británii očekáván nárůst ceny silové elektřiny způsobený plánovaným odstavením zastaralých jaderných elektráren a uzavřením všech uhelných elektráren, které má být provedeno do roku 2025.

National Grid uvedl, že každý gigawatt nového přeshraničního vedení může snížit cenu silové elektřiny ve Velké Británii o 1 až 2 %. To by při uvažování 4 až 5 GW nových vedení znamenalo úsporu kolem jedné miliardy liber ročně.

„Aby však byla přeshraniční propojení ekonomicky proveditelná, musí být schopna prodávat svou kapacitu obchodníkům, k čemuž je zapotřebí efektivních a robustních mezistátních obchodních dohod,“ uvedl National Grid v dopise zaslaném britskému Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslu.

Britský provozovatel přenosové soustavy v této souvislosti varoval, že případné opuštění vnitřního trhu s energií by mohlo přeshraniční obchodování značně zkomplikovat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.