Domů
Evropská Unie
Britský National Grid varuje před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU

Britský National Grid varuje před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU

Vystoupení Velké Británie z evropského vnitřního trhu s energií by mohlo být překážkou v realizaci potřebných nových propojení Spojeného království s pevninskou Evropou a mohlo by vést ke zdražení importované elektřiny, varoval v pátek britský provozovatel přenosové soustavy National Grid. Velká Británie aktuálně importuje zhruba 9 % z celkové spotřeby elektřiny, do budoucna by přitom import mohl dále narůstat. 

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid přišel v pátek s varováním týkajícím se avizovaného vystoupení Velké Británie z vnitřního trhu Evropské unie v rámci takzvaného tvrdého Brexitu signalizovaného minulé úterý britskou premiérkou Theresou Mayovou. Mayová podle zahraniční agentury Reuters neuvedla očekávané dopady na energetické trhy.

Podle National Grid by takto významný krok mohl mít dopady do vývoje v oblasti britského importu elektřiny, který nyní pokrývá zhruba 9 % celkové spotřeby elektřiny v zemi.

V současné době není importovaná elektřina do Velké Británie zatížena žádným zvláštním příplatkem právě díky účasti v takzvaném vnitřním trhu s energií.

Potřebná propojení s pevninskou Evropou

V příštím desetiletí je plánováno několik nových propojení Velké Británie s Evropou. Nová propojení mají zemi pomoci v zajištění levnější elektřiny v období, kdy je ve Velké Británii očekáván nárůst ceny silové elektřiny způsobený plánovaným odstavením zastaralých jaderných elektráren a uzavřením všech uhelných elektráren, které má být provedeno do roku 2025.

National Grid uvedl, že každý gigawatt nového přeshraničního vedení může snížit cenu silové elektřiny ve Velké Británii o 1 až 2 %. To by při uvažování 4 až 5 GW nových vedení znamenalo úsporu kolem jedné miliardy liber ročně.

„Aby však byla přeshraniční propojení ekonomicky proveditelná, musí být schopna prodávat svou kapacitu obchodníkům, k čemuž je zapotřebí efektivních a robustních mezistátních obchodních dohod,“ uvedl National Grid v dopise zaslaném britskému Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslu.

Britský provozovatel přenosové soustavy v této souvislosti varoval, že případné opuštění vnitřního trhu s energií by mohlo přeshraniční obchodování značně zkomplikovat.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Není to fér, omezte ceny plynu v celé EU, žádají politici. Německo je proti
4. říjen 2022, 13:26
Ministři financí EU se dohodli na rozdělení 20 miliard eur. Pomůže to s energetickou nezávislostí na Rusku
4. říjen 2022, 11:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se