Domů
Trh s elektřinou
Čtvrtinu spotřeby elektřiny ve Francii pokryly v dubnu OZE, ceny elektřiny šly i do záporných hodnot

Čtvrtinu spotřeby elektřiny ve Francii pokryly v dubnu OZE, ceny elektřiny šly i do záporných hodnot

Čtvrtina francouzské spotřeby byla během letošního dubna pokryta výrobou z obnovitelných zdrojů. Podle údajů společnosti S&P Global Platts Analytics ve Francii zároveň došlo k meziročnímu poklesu výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Neobvykle teplé počasí a pokles spotřeby během svátků se projevil poklesem ceny elektřiny do záporných hodnot.

Server Platts přinesl informaci o stavu elektroenergetického sektoru ve Francii za uplynulý měsíc. V dubnu došlo k meziročnímu poklesu výroby elektřiny z jaderných zdrojů, a to konkrétně na 30,49 TWh, výroba z plynu a uhlí poklesla na méně než polovinu, konkrétně na 0,84 TWh, resp. 0,25 TWh. Rostoucí ceny uhlí, plynu a povolenek zároveň zhoršily ekonomiku mnohých výroben v zemi galského kohouta. Spolu s mírným počasím tak dubnová spotřeba plynu pro výrobu elektrické energie ve Francii meziročně klesla o 84 % na 58 mil. metrů krychlových.

Navzdory nižší výrobě ve fotovoltaických elektrárnách oproti loňskému dubnu vodní, větrné a solární elektrárny dohromady vyprodukovaly 9,25 TWh. To je o 3 TWh více než loni a obnovitelné zdroje tak minulý měsíc pokryly 25 % francouzské spotřeby.

Zvýšená výroba z obnovitelných zdrojů ovšem přinesla i další následek. V době státních svátků o Velikonocích byla velká výroba elektřiny z OZE jak ve Francii, tak i v Německu, a protože v době svátků tradičně panovala nižší poptávka po elektřině, proto se v obou zemích elektřina obchodovala za záporné ceny. Podle energetické burzy EPEX Spot Exchange se ve Francii od začátku roku obchodovala elektřina na denním trhu za záporné ceny v celkem 10 hodinách. V případě Francie se jedná o čtyřleté maximum, nejnižší obchodovaná cena dosáhla -31,82 EUR/MWh.

Kvůli mírnému počasí, vysoké výrobě OZE, nižší spotřebě způsobené svátky a stávkami železničářů poklesla cena elektřiny na spotovém trhu. V průměru se baseload na nadcházející den obchodoval za cenu 33,96 EUR/MWh, zatímco dubnové futures se v průběhu března prodávaly v rozmezí 35,75 až 40,4 EUR/MWh.

Došlo tak k situaci, kdy bylo levnější vyčkat a elektřinu koupit na spotovém trhu místo nákupu forwardu. Ovšem ve Francii došlo k souběhu několika událostí a například MeteoFrance oznámila, že letošní duben byl ve Francii třetí nejteplejší od roku 1900 s průměrnou teplotou 13,8 °C, což je o 2,7 °C nad dlouhodobým průměrem.

Komentáře

(1)

Jan Veselý

9. květen 2018, 08:07

Co Francouzům taky zbývá, něčím musí nahradit cca 30 TWh/rok výroby JE, který v posledních 2 letech ztratili.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.