Domů
Trh s elektřinou
EU vyšetřuje Rumunsko za možnou nedovolenou podporu krachujícímu výrobci elektřiny

EU vyšetřuje Rumunsko za možnou nedovolenou podporu krachujícímu výrobci elektřiny

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování ohledně státní podpory pro krachujícího rumunského výrobce elektřiny Complexul Energetic Hundoare. Cílem je posoudil, zda státem poskytnutá podpora byla v souladu s pravidly EU.

Před 3 lety schválila Komise dočasný záchranný balíček ve výši téměř 40 mil. EUR pro rumunského výrobce CE Hunedoara, který je již od roku 2013 ve finančních potížích. V souvislosti s tímto rozhodnutím se Rumunsko zavázalo dodat plán restrukturalizace společnosti, pokud by společnost nebyla po uplynutí 6 měsíců schopná splatit obdrženou půjčku.

Pravidla EU dovolují zásah státu pomocí různých podpor firmám, které se ocitly ve finanční tísni, jen za velmi specifických podmínek. Jednou z nich je i podmínka, aby společnost plnila řádný restrukturalizační plán s cílem zajistit návrat firmy k dlouhodobé životaschopnosti. Nyní má ale Komise pochybnosti, zda navrhnutý restrukturalizační plán právě tuto podmínku o dlouhodobé udržitelnosti bez pomoci státu splní. Komise chce nyní dohlížet na to, aby firma dále dodávala elektřinu svým zákazníkům a aby finanční opatření co nejméně dopadla na daňové poplatníky a odběratele elektřiny.

Jedním z hlavních důvodů, proč se EU o situaci zajímá, je vstup společnosti CE Hunedoara do insolvenčního řízení v roce 2016 (v současné době je řízení pozastaveno), a to kvůli dluhu většímu než 500 mil. EUR, které společnost dluží jednotlivým subjektům státní správy. Jedná se částečně o půjčku, kterou společnosti poskytlo Rumunsko již v roce 2015, ale také o další úvěry ve výši 73 mil. EUR, které Rumunsko do společnosti od roku 2015 nainvestovalo, aby ji udrželo nad vodou. Dále restrukturalizační plán nezahrnuje adekvátní podíl CE Hunedoara na nákladech za restrukturalizaci ani opatření, která by omezila možné narušení hospodářské soutěže z důvodů významné finanční podpory státu.

Štítky:Rumunsko
EU

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se