Domů
Trh s elektřinou
Evropský denní trh s elektřinou se propojil, obchodníkům se bude snáz obchodovat
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Evropský denní trh s elektřinou se propojil, obchodníkům se bude snáz obchodovat

Trh s elektřinou
3 komentáře
17. červen 2021, 16:15
ČTK

Evropský denní trh s elektřinou se dnešním dnem propojil, prodej či nákup elektřiny a získání potřebné přeshraniční přenosové kapacity tak bude na jednom místě, což zefektivní mezinárodní obchodování a zvýší likviditu na denních trzích s elektřinou. V dnešní společné tiskové zprávě to uvedly firmy ČEPS, provozovatel přenosové soustavy v Česku, a Operátor trhu s elektřinou (OTE). Denní trh s elektřinou je platforma, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny. Změna má obchody usnadnit.

„Je to velmi významný krok nejen z hlediska řízení energetických soustav, ale i pro obchodní praxi. Propojený evropský trh s elektřinou neznamená automaticky jednotné ceny, i nadále budou existovat úzká místa v přenosu elektřiny, a tím i rozdílné cenové úrovně. Snazší vzájemné obchodování ale přispívá k vyrovnávání cen, obchodníci mohou lépe a přesněji bilancovat svou pozici v nabídce či poptávce. V konečném důsledku se to příznivě projeví ve snižování nákladů, a tím i do lepší nabídky služeb pro koncové zákazníky,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Je podle něj ale nutné připomenout, že je to jen jedna dobrá zpráva v záplavě horších. „Velkoobchodní burzovní ceny většiny komodit včetně elektřiny totiž rostou a zákazníci se v nejbližší době budou potýkat se zdražováním. Na příznivé důsledky lepšího propojení evropských soustav budou tedy muset počkat,“ dodal Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

OTE už dříve uvedl, že loni bylo na platformě denního trhu v ČR zobchodováno 22,41 terawatthodiny elektřiny, meziročně o 5,8 procenta méně. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 33,62 eura (asi 880 Kč) za megawatthodinu. Proti roku 2019 tak byla o 16 procent nižší. Ke konci roku mělo na krátkodobé trhy OTE s elektřinou přístup 120 účastníků trhu.

Venkovní elektrické vedení
Ilustrační foto

Firmy dále uvedly, že do letošního června byl denní trh s elektřinou v evropské elektrizační soustavě rozdělený na dvě tržní oblasti. Pro obchod mezi nimi bylo nutné obstarávání přeshraniční přenosové kapacity a elektřiny na dvou různých místech – takzvané explicitní aukce. Ty byly nyní na šesti hranicích zrušeny. Konkrétně jde o hranice mezi Polskem a Německem, Polskem a Českem, Polskem a Slovenskem, Českem a Německem, Českem a Rakouskem a Maďarskem a Rakouskem. Tím na denním trhu dochází k propojení nabídkových zón téměř všech členských států EU a Norska.

„Jsem rád, že se podařilo tento projekt dokončit a přinést účastníkům českého trhu novou možnost, jak profitovat z propojování evropských trhů. Již na příští rok plánujeme, spolu s dalšími provozovateli přenosových soustav a nominovanými organizátory trhu z našeho regionu, další vylepšení mezinárodního obchodování,“ řekl člen představenstva ČEPS pověřený řízením úseku Energetický obchod a dispečink Pavel Šolc.

Podle firem je pro účastníky trhu z ČR jednou ze změn posun uzávěry pro podávání nabídek denního trhu na pravé poledne a sjednocení souvisejících procedur se zbytkem Evropy. Současně také dojde na hranici mezi Českou republikou a Rakouskem a mezi Rakouskem a Maďarskem k přechodu z dlouhodobých fyzických na dlouhodobá finanční přenosová práva. Práce na propojení denních trhů s elektřinou byly koordinovány s národními regulačními úřady Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Česka a Evropskou komisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
17. červen 2021, 20:42

Nechápu jednu věc, proč si každý odběratel nemůže pokud chce sám nakoupit na trhu elektřinu podle svého uvážení. Zaplatil by jen distribuci a silovou elektřinu by si nakupoval například po měsíci, pokud nakoupí málo dodá mu to za nějaké ceny jeho distributor. Pokud nakoupí příliš může to vrátit za nějaký storno poplatek. Neříkám, že by to bylo pro každého, ale dnes není ani ta možnost a na obchodu s elektřinou se tady zbytečně živí překupníci, místo aby se výrobce, který je sítí přímo spojený se zákazníkem se na dodávkách dohodl přímo.

PetrV
18. červen 2021, 03:10

Jeden ze zdrojů destabilizace energetiky. Šmejdi.

luboš
18. červen 2021, 06:23

Pohybuji se v průmyslové zóně v oblasti obchodu s elektřinou. Jedna z firem podnikající v průmyslové zóně má francouzského majitele a ředitele, jsou trvale přítomni na místě samém. Velmi se podivovali před cca deseti lety nad tím, že si napřímo nemohou koupit silovou elektřinu přímo od výrobce. Ve Francii to podle jejich vyjádření funguje tak, že si napřímo velká výrobní firma kupuje silovou elektřinu od té které jaderné elektrárny. Nechápali, proč to u nás v Česku nejde. My češi to chápeme. Malí šmejdi v domácnostech se pronásledují, vytvoří se mlha, Energetický regulační úřad má zásluhy skoro na prezidentské ocenění. Velcí šmejdi na úrovni vyšší se v neprostupné mlze složitých zákonů a vyhlášek pěstují pro potřeby protislužeb a sponzoringu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se