Domů
Elektřina
Kapacitní trhy ve Velké Británii pro rok 2015

Kapacitní trhy ve Velké Británii pro rok 2015

Ve Velké Británii byl v loňském roce, jako v první zemi v Evropě, zaveden systém kapacitních aukcí. Cílem je zejména podpořit stavbu nových zdrojů a v dlouhodobém horizontu zajistit dostatečné dodávky elektrické energie. První aukce se konala v prosinci minulého roku poté, co byla i přes obtíže povolena Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž EU. Například Norsko proti jejich zavedení vzneslo k Evropské Komisi stížnost (kvůli vyjmutí zahraničních výrobců elektrické energie z kapacitního trhu) a samotná Evropská Unie se k zavádění národních kapacitních mechanizmů staví spíše negativně.

Plánem britského ministerstva pro energetiku a klimatické změny (DECC) bylo uzavřít jedno- až patnáctileté kontrakty na zhruba 50 GW elektrického výkonu (zhruba hodnota plánované poptávky Velké Británie ve špičce v zimě 2018), které by byly dostupné v nouzových situacích nebo ve špičkách, a to po dobu minimálně čtyř hodin.

Aukce probíhala následovně: Dražitelům bylo nabídnuta 75 liber za kW výkonu, jenž se zaváží v případě potřeby dodat. Za tuto cenu vstoupilo do aukce celkem 64 969,341 MW. Cena byla postupně snižována, dokud neklesl nabízený výkon až na konečných 49 258,938 MW s cenou 19,40 £/kW.

Rozdělení vydražené kapacity dle typu zdroje

 

Jestliže byl jedním z hlavních cílů aukce podpořit výstavbu nových zdrojů, lze o jejím úspěchu polemizovat. Celých 68 % výkonu pochází z již existujících zdrojů, 14 % z rekonstruovaných, 12 % ze zdrojů s plánovanou rekonstrukcí a méně než půl procenta z DSR (demand-side-response – snížení spotřeby ze strany poptávky). Nově budou postaveny zdroje s výkonem 2,6 GW, což činí pouze 5 % z celkového vydraženého výkonu.

Důvodem může být právě nízká konečná cena, která stále neláká investory k budování nových zdrojů. Pocházelo z nich 46 % z nabídek, které byly vyšší než 19,40 £/kW a v aukci tedy neuspěly. Cena se dostala takto nízko hlavně proto, že stávající elektrárny nemusí dělat prakticky nic nad rámec jejich dosavadních aktivit, aby mohly v kritických situacích nabídnout požadovaný výkon.

Absurdní se může například zdát fakt, že mezi úspěšnými dražiteli byla přečerpávací elektrárna v Dinorvigu v severním Walesu. Ta přímo pracuje na principu, že v případě nízké poptávky čerpá vodu do nádrže a naopak v případě vysoké poptávky vyrábí elektřinu, pravděpodobně bude tedy pouze pokračovat v dosavadní činnosti a k tomu získá cca. 31 milionů liber (Společnost GDF, vlastník elektrárny, nabídla výkon zhruba 1500 MW s jednoletým kontraktem). Stejně tomu je tak i u společnosti EDF. Ta nabídla 7,9 GW vyráběných v jejích jaderných elektrárnách, které by byly provozovány na daný výkon i bez dotace. I proto byl anglický mechanismus kapacitních plateb označen spíše za „státní dotaci“.

Další cíl DECC, zajistit v dlouhodobém horizontu spolehlivost dodávky elektrické energie, se také nepodařilo splnit. Z Výsledků aukce vyplývá, že u celých 88 % kapacity byla dohodnuta doba kontraktu na jeden rok, u 6 % na roky tři a pouze u necelých 5 % na patnáct.

„Otázkou také je, proč demand-side-response dostaly kontrakt pouze na rok, zatímco nové elektrárny na 15 let.“ 

Systém kapacitních aukcí v současné podobě sklízí ve Velké Británii veskrze negativní kritiku. Nesplnily ani jeden z cílů, které si od nich slibovalo DECC. Místo podpory výstavby nových zdrojů jsou dotovány stávající velké elektrárny. V budoucnu by se měla tedy britská vláda zaměřit na hledání způsobů, jak stávající problémy vyřešit a nastavit nové podmínky tak, aby bylo dosaženo stanovených cílů. Ve stávající podobě nemají totiž kapacitní aukce ve Velké Británii smysl.

Anglie je jedním ze států, který v Evropské Unii táhne výrobu z obnovitelných zdrojů energie. Jedním z posledních projektů, který byl zveřejněn, je plán na výstavbu největší off-shore větrné elektrárny světa. Díky přístupu Anglie k obnovitelným zdrojům a jejich rozvoji je možné dosáhnout cílů v oblasti emisí CO2, které ukládá EU. Jak tomu napomáhá nově zavedený kapacitní mechanismus? Největší podíl si v kapacitním modelu připíší úspěšní provozovatelé plynových (celkem 24 GW) a uhelných elektráren (celkem 8,9 GW). I za tento efekt, je výrazně kritizován, protože jde proti aktuální politice Británie a EU.

Otázkou je také množství, kterému je kapacitní platba přidělena. Jak bylo zmíněno na začátku, výkon přidělený v aukci převyšoval 49 GW. Pro upřesnění: v Anglii se v průběhu zimy pohybuje spotřeba elektřiny kolem 43 GW. Minimum bývá kolem 30 GW a špička kolem 49 GW. Z toho vyplývá, že aktuální výkonová „špička“ je pouze 6 GW. Nasmlouváno bylo ale celých 43 GW. Tím dostává kapacitní mechanismus další šrám na racionalitě.

Co je Kapacitní trh: Jeden z kapacitních mechanizmů. Výrobce elektrické energie se zaváže v případě potřeby dodávat do elektrické sítě dohodnutý výkon. Operátor/TSO určí požadovaný výkon a cenu určí následná aukce.

Komentáře

(2)

Tomáš Kubišta

7. březen 2015, 07:40

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda již někdo zkoumal, jak se tyto ceny projeví na fakturách konečných spotřebitelů (Britských domácností), zda budou kapacitní platby nějak svázané s celkovou spotřebou elektřiny, nebo zda se bude jednat o nějaký způsob paušální platby?

Děkuji za odpověď.

Jiří Zárybnický

8. březen 2015, 08:56

Dobrý den,

pro rok 2018 by se měla zvednout faktura pro spotřebitele o 11 liber. Společnosti, které v aukci uspěly, dostanou zaplacenou nasmlouvanou částku bez ohledu na to, zda bude jejich kapacita skutečně využita.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.