Domů
Trh s elektřinou
Objemy zobchodované elektřiny na krátkodobých trzích dosahují nových historických maxim
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Objemy zobchodované elektřiny na krátkodobých trzích dosahují nových historických maxim

I přes významný meziroční pokles cen elektřiny na krátkodobých trzích s elektřinou bylo v srpnu zaznamenáno rekordní zobchodované množství elektřiny pro tento měsíc. Na denním trhu dosáhl meziroční růst 10 % a na vnitrodenním trhu dokonce 21 %. Informoval o tom český operátor trhu, společnost OTE, a.s.

Podle zveřejněných údajů bylo v srpnu na denním trhu zobchodováno 2 346 GWh a na vnitrodenním 460 GWh. V případě denního trhu se jedná o meziroční nárůst o 10 % a u vnitrodenního dokonce o 21 %.

Operátor trhu uvedl, že uvedeného růstu bylo dosaženo i přes významný meziroční pokles cen elektřiny, kdy na denním trhu ceny klesly z průměrných 476 EUR/MWh na 92 EUR/MWh a na vnitrodenním trhu z 446 EUR/MWh na 95 EUR/MWh.

"Jsme rádi, že se naplňují naše vytýčené cíle v oblasti rozvoje mezinárodní spolupráce a propojení vnitrodenních trhů napříč Evropou. Integrace denního a vnitrodenního trhu s elektřinou přispěla k rozvoji obchodních příležitostí pro obchodníky na trhu s elektřinou, stabilitě dodávek a celkovému posílení energetické bezpečnosti ČR. Vážíme si důvěry obchodníků, kteří prostřednictvím našich obchodních platforem uskutečňují svoje obchody, tedy prodej a nákup elektřiny," říká Igor Chemišinec, místopředseda představenstva OTE, a.s.

Vývoj ceny a množství zobchodované elektřiny na krátkodobých trzích. Zdroj: OTE

Propojování se zbytkem Evropy

Velký vliv na růst objemů obchodů mělo propojení krátkodobých trhů se zbytkem Evropy. V případě vnitrodenního trhu došlo k propojení v listopadu 2019, integrace denního trhu byla dokončena v polovině roku 2021.

OTE organizuje obchodování na denním a vnitrodenním trhu s elektřinou a také na vnitrodenním trhu s plynem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
11. září 2023, 20:02

Burza je levnější než Fix tak je logické že zájem nakupovat právě tam roste. S nabídnou je to přesně naopak. Podle mě cena el. energie na burze rychle poroste.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se