Domů
Trh s elektřinou
Od 1. října se ve Spojeném království spustí systém kapacitních plateb

Od 1. října se ve Spojeném království spustí systém kapacitních plateb

Ve Spojeném království od 1. října začne fungovat mechanismus kapacitních plateb, kontrakty na následující rok byly v roce 2016 uděleny zdrojům o celkovém elektrickém výkonu 54,4 GW. 50 GW stávajících elektráren, zahraniční propojení a nové elektrárny obdrží platby za to, že budou připraveny na pokyn provozovatele přenosové soustavy National Grid dodat výkon do sítě.

Země se k zavedení kapacitního trhu uchýlila na základě rozhodnutí, že trh s elektřinou neposkytuje dostatečný investiční signál pro výstavbu nových elektráren. Dalším důvodem byly obavy z nedostatku disponibilního výkonu v zimních obdobích. Ty se naplnily například v posledním čtvrtletí loňského roku. Náklady na udržení rovnováhy mezi poptávkou a dodávkou elektřiny v soustavě 2. listopadu překročily 800 £/MWh.

Britský energetický systém je specifický svou ostrovní polohou, která ve srovnání se zeměmi v kontinentální Evropě nabízí omezené možnosti přeshraničního obchodování s elektřinou.

Poskytovatelé rezervního výkonu na následující rok byli vybráni v rámci doplňující kapacitní aukce v roce 2016, která byla součástí reformních opatření kapacitního trhu.

Kapacitní aukce měly být impulsem pro výstavbu nových elektráren

Cílem vlády bylo prostřednictvím kapacitního mechanismu zajistit bezpečnost dodávek tím, že budou existující elektrárny udržovány v pohotovosti a zejména že bude podporována výstavba nových. Kapacitní aukce konané v posledních třech letech se zúčtovaly za ceny nižší, než byla očekávání, a nedokázaly tak přinést vládou očekávané investice do nových plynových elektráren.

Zúčtovací cena první aukce konané v roce 2014 na dodávku výkonu v období 2018/19 dosáhla hodnoty 19,4 £/kW. Celkově se v aukci uplatnilo necelých 50 GW výkonu, z čehož 94 % tvořily stávající zdroje. Zúčtovací cena v druhé aukci pro období 2019/20 dosáhla dokonce ještě nižší hodnoty, 18 £/kW, 92 % tvořily stávající elektrárny.

Výsledky první britské kapacitní aukce, úspěšné a neúspěšné projekty podle druhu a svého výkonu. Zdroj: Review of the first GB capacity auction, LCP
Výsledky druhé britské kapacitní aukce, úspěšné a neúspěšné projekty podle druhu a svého výkonu. Zdroj: frontier economics

Vzpamatování velkoobchodního trhu

Provozovatelé varovali uzavíráním elektráren, čímž by se dále snížil disponibilní výkon v soustavě Spojeného království. V současné době, kdy dochází ke spuštění kapacitního mechanismu, velkoobchodní trh poskytuje dostatečně silný signál, aby přinejmenším zpozdil uzavírání některých elektráren.

Tento měsíc společnost SSE potvrdila, že obnovuje provoz 1,2GW paroplynové elektrárny Peterhead, navzdory tomu, že nemá zajištěny kapacitní platby.

Zatímco SSE tvrdí, že zlepšování tržní ekonomiky stojí za opětovným zprovozněním elektrárny Peterhead, kapacitní mechanismus Spojeného království bude tlumit cenovou reakci na obavy ohledně dostupnosti výkonu v zimě. Zářijové ceny dodávky elektřiny ve špičce v listopadu se ve Spojeném království trvale pohybují pod úrovní cen ve Francii. Dle dat agentury Platts se ve čtvrtek dosáhly 69,29 €/MWh ve srovnání s hodnotou 73,10 €/MWh ve Francii.

Úvodní fotografie: Největší britská uhelná elektrárna Drax, která částečně přešla na spalování pelet, zdroj: Drax

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se