Domů
Trh s elektřinou
Ve Francii s klesajícími teplotami opět stoupá cena elektřiny na trhu
Elektrické vedení v zasněžené krajině
Zdroj: Vadik_01 / Creative Commons / CC BY 2.0

Ve Francii s klesajícími teplotami opět stoupá cena elektřiny na trhu

Velkoobchodní cena za dodávku elektrické energie v průběhu příštího týdne na francouzském trhu s elektřinou stoupá kvůli přetrvávajícím nízkým teplotám. Předpověď chladného počasí a s ní spojená rostoucí poptávka po elektřině kvůli vytápění tak ve Francii vyhnala pondělní cenu dodávky base load na 83 EUR/MWh.

Vysoký podíl přímotopů na vytápění ve Francii často mívá za následek růst cen elektrické energie při klesajících teplotách. Cena za pondělní dodávku elektřiny se tak vyšplhala na 83 EUR/MWh, tedy o téměř 6 % výš ve srovnání s cenou pro dnešní den. Velmi chladné počasí a snížená výroba elektřiny v jaderných elektrárnách se projevily výrazným růstem cen elektřiny i během loňské zimy. Podobně na prudký pokles teplot reagoval v loňském roce i britský trh.

Zatímco ve Francii se prudký pokles teplot v tomto a následujícím týdnu projevil vyššími cenami elektřiny a nárůstem zatížení sítě nad 70 GW, v sousedním Německu předpovědi ukazují na relativně vysokou výrobu ve větrných elektrárnách a s ní spojený pokles cen. Pondělní cena se tak v Německu pohybovala v rozmezí od 33,25 do 36,25 EUR/MWh ve srovnání s 65,55 EUR/MWh pro dnešní den, kdy se výroba ve větrných elektráren výrazně propadla.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-11-25″,“to“:“2017-12-01″,“caption“:“Výroba německých větrných elektráren během posledních 7 dní.“,“sources“:“wind_onshore;wind_offshore“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-11-25″,“end_date“:“2017-12-01″}

Podle dat agentury Thomson Reuters by se poptávka po elektřině ve Francii měla v pondělí držet stabilně okolo 74,2 GW. V případě německých větrných elektráren by dodávaný výkon měl v pondělí dosáhnout 21 GW, tedy zhruba šestinásobku hodnoty očekávané pro dnešní den.

Autor úvodní fotografie: Vadik_01

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
1. prosinec 2017, 19:52

Co se to děje? Vždyť kolega Wagner nás pořád přesvědčoval jak to v Německu krachuje a jak má Francie nejlevnější elektřinu. Tedy cena 83 Eur za 1 MWh baseloadu, to tedy asi není nejlevnější.

Martin Hájek
1. prosinec 2017, 20:26

No vy nás zase trvale přesvědčujete, že všechny problémy lidstva vyřeší fotovoltaika, takže opravdu nemáte s ohledem na současnou situaci panu Wagnerovi vůbec co vyčítat.

Milan Vaněček
1. prosinec 2017, 22:16

Ne, fotovoltaika vyřeší jen jeden problém: výrobu čisté, bezpečné a levné elektřiny pro každého. Ale musíte si ještě počkat tak 15-30 let.

Josef
3. prosinec 2017, 00:29

A to jako myslíte že za 15-30 let bude u nás v zimě svítit slunce jako v létě?

Desítky let se komerčně prodávají mnohem účinnější termické kolektory a také nejsou konkurenceschopné. výroba el. energie pomocí slunce změní výrobu el. energie v tropickém pásmu , ale ne u nás. Protože od poloviny října do konce února jsou ty zdroje k ničemu a spotřeba enormní. Jediný OZE který je pro nás ještě použitelný ve velkém je vítr - nepotřebuje palivo, je relativně levný a v zimě funguje lépe než v létě , kdy je spotřeba energie nízká. Otázka ovšem je kdo o ty větrné el. V naší krajině stojí.

Milan Vaněček
3. prosinec 2017, 09:37

Co se týče 4 studených měsíců, budeme si muset na ně energii ze slunce skladovat, z obrovského letního přebytku, jako to dělají rostliny, ale s desetinásobnou účinností vůči rostlinám. Snad to do 30 let vyřešíme. Zatím my zde musíme využívat kogeneraci teplo plus elektřina z plynových a uhelných elektráren (hnědouhelné snad brzy skončí, budou už jen jako reuerva.

No a vítr, voda, biomasa to bude taky fungovat hlavně mimo léto.

C
1. prosinec 2017, 22:42

S tím rozdílem že pan Vaněček pokaždé udává horizont mezi 20 a 50 lety (pokud se nepletu), což už by reální být mohlo.

Pokud se podaří zvládnout dostatečně navazující technologie akumulace, pak to bude opravdu tak, ale i jenom pokud se podaří stavět solárně-termické elektrárny v teplých pouštních oblastech to bude dost úspěch a povede to k nesmírnému snížení emisí CO2 a dalších škodlivin. Zrovna deska jsem četl o asi 850MW solárně-termickém vyvíječi páry (složeném z asi 25MW bloků), pro těžbu ropy kdesi v Kalifornii, to by odpovídalo asi 210MW elektrického výkonu, pokud by se pára použila v elektrárně. Takže bych solární technologii fakt nezahazoval.

glasspoint. com/media/2012/12/NOC-2012_Rod-MacGregor_GlassPoint.pdf

evwind. es/2014/12/08/glasspoint-demonstrates-concentrated-solar-power-enhanced-oil-recovery-technology/49310

I když nám tady zbude nutnost spalovat určitou část roku paliva, tak z pohledu celého lidstva je toto asi nevhodnějším řešením, tedy v kombinaci s větrem a dalšími OZE. Je to poměrně blbuvzdorné, není tam nebezpečný materiál, lze to dělat ve fabrice, dodávat po standardizovaných částech, no já bych to viděl jako pěkné a hodně efektivní řešení pro oblasti ve středomoří, celém tom kusu od Atlantiku po Pákistán a dolu po Guinejský záliv, poušť Gobi, část Jižní Ameriky, Kazachstán (a další), velkou část západní části střední a severní Ameriky, možná ještě něco v Dust Bowlu. Pak samozřejmě Austrálie.

No a tím máme pokrytou, když budu hádat, tak polovinu lidstva. Teď to jenom rozjet ve větším a realizovat to. Velmi brzy by se dala elektrifikovat Saúdská Arábie. Ropa a plyn by jim zbyla na export.

Josef
3. prosinec 2017, 00:50

Rozvoj OZE ve 3 světě bude skutečně rychlý jenže oni bez masivního rozvoje fosilních paliv nemají šanci se vymanit z chudoby, podíl OZE na celkové spotřebě v chudých zemích klesá. Význam větru a slunce dosáhne časem významu zemního plynu , jenže to nebude stačit k tomu aby poklesla spotřeba fosilních paliv, spíše se zpomalí růst spotřeby energie z nich vyráběné. i OZE mají v každé zemi svůj ekonomický potenciál a s jeho vyčerpáváním bude růst cena takto vyráběné energie. Každých 10 let máme asi miliardu nových uživatelů el. energie. To vede k růstu spotřeby energie, který zatím nedokážeme pokrýt pomocí jádra nebo OZE. Tempo elektrifikace graduje a v historii lidstva nemá obdoby, zvolní až po roce 2030. Do té doby se o fosilní paliva nebojím.

C
3. prosinec 2017, 11:34

To bych zase tak netvrdil, pokud klesne zábor a cena solárně-termických elektráren, tak (viz. odkaz), tak by se mohli, záleží jak která země, mít i dost přes 50 % z OZE, nevím, možná 80 i 100, záleží od akumulační kapacity a podílu pružných zdrojů.

Problém je kde je ten ekonomický potenciál a to že se tento každý měsíc posunuje. Mohli bychom to spočítat, do roku 2050 bude třeba přidat zhruba přesně 4*10^6 MW výkonu a 28*10^9 MWh produkce pro nové obyvatele. Z tohoto to už můžeme odhadnout kolik peněz by bylo třeba investovat se stavbou v příštím roce, ale ne kolik to bude stát do roku 2050 a ne jaký je ekonomický potenciál.

Samozřejmě fosilní paliva půjdou dost do dopravy, ale pokud se podaří eliminovat jejich nutnost v elektroenergetice, hned se bavíme o podstatné redukci jejich (budoucí) spotřeby. Pokud víme že konvenční spalovací elektrárny produkují asi 13TWh, pak na jejich provoz je třeba asi 32TWh primární energie, to se rovná asi 1.12 milionu tun toe.

I ten rok 2030 je za dveřmi a velmi rychle může začít docházet k tomu že se fosilní zdroje začnou již při výstavbě nahrazovat zdroji obnovitelnými. Zejména bude záležet na tom kdy dojde k cenovému poklesu solárně-termických elektráren a akumulačních kapacit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se