Domů
Události
Vyplatí se investovat do zeleného vodíku či plovoucích solárních elektráren?
Ad
Zdroj: Smart Energy Forum
Zdroj: Smart Energy Forum

Vyplatí se investovat do zeleného vodíku či plovoucích solárních elektráren?

Společnost BayWa r.e. patří k průkopníkům v oblasti výstavby a provozování plovoucích fotovoltaických elektráren v Evropě. Letos na jaře v Holandsku společnost dokončila výstavbu prvního velkokapacitního zařízení na výrobu zeleného vodíku s využitím solární energie. Vyplatí se to investovat do inovací? Stane se zelený vodík novým motorem budoucího boomu fotovoltaiky?

Na výše uvedené otázky Vám odpoví Benedikt Ortmann, ředitel společnosti BayWa r.e. pro solární projekty, ve své přednášce na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 18. října 2022.

Před samotnou konferenci v Praze jsme Benediktu Ortmanovi položili 2 otázky.

Jaké jsou hlavní výzvy pro investory, kteří investují do plovoucích fotovoltaických elektráren (PFVE)?

Investoři by se neměli dívat pouze na počáteční výši investice. Vyšší náklady na údržbu v období provozu PFVE mohou zničit větší hodnotu, protože se kumulují po dobu 20, 30 nebo 40 let. Pokud se investoři rozhodnou pro špatnou technologii, mohou se skutečně potýkat s tím, že budou muset bojovat o hole udržení PFVE nad vodou a budou trpět vysokými náklady na údržbu a nedostatečným výkonem.

Klíčové problémy, jako je ukotvení, stejnosměrná a střídavá kabeláž a čištění panelů, lze dobře zvládnout za předpokladu, že bude použita solidní a dlouhodobá technologie. Když jsme hledali dodavatele našich prvních plovoucích projektů, nemohli jsme najít žádnou technologii, která by v tomto ohledu splňovala naše požadavky. Proto jsme nakonec vyvinuli vlastní konstrukci plovoucího systému, který během své životnosti odolá všem silám opotřebení. Klíčový rozdíl je v tom, že jsme nepostavili jen něco, díky čemu se některé panely vznášejí na hladině vody, ale navrhli jsme celý plovoucí fotovoltaický systém pro výrobu energie, který se v mnoha ohledech překonává jiné komerčně dostupná řešení na trhu.

Na jaře 2022 se společnosti BayWa r.e. v Holandsku úspěšně dokončila výstavbu prvního ekologického zařízení na výrobu vodíku, jenž bude napájení solární energii z nedaleké elektrárny o výkonu 50 MWpe. Jaké jsou první zkušenosti z tohoto projektu?

Výrobna zeleného vodíku v Holandsku je v provozu a my sbíráme první zkušenosti s výrobou H2, hlavně s tím, jak funguje za "slunečních podmínek" - to znamená, že výrobu energie kolísá, a proto I samotná výroba zeleného H2 kolísá.  Dobrá zpráva je: funguje to! Bylo by však nákladově efektivnější, kdybychom mohli vyrábět H2 na bázi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Přesto jsem přesvědčen, že kombinace fotovoltaiky, větru a bateriové akumulace to nakonec úspěšně zvládne…

Na co dalšího se můžete těšit na konferenci Smart Energy Forum?

Jako hlavní řečník zde vystoupí Alfred Karlstetter generální ředitel společnosti SolarEdge pro Evropu. Ve své přednášce popíše hlavní trendy ve fotovoltaice do roku 2025.

O praktických zkušenostech z provozování agrivoltaických elektráren v Německu a dalších zemích v Evropě se hodně zajímavého dovíte během přednášky, kterou bude mít Sascha Krausse-Tunker, Managing Director, společnosti Next2Sun GmbH.

O kvalitě a bezpečnosti fotovoltaických systémů bude pojednávat přednáška Jana Mastného, šéfa globálního prodeje ze společnosti Studer.Největší výstava panelů a baterek

Jako každý rok je součástí Smart Energy Forum výstava, kde se představí více než 35 firem na ploše 3000 m2. Můžete si zde prohlédnout nejvýkonnější panely od LONGI Solar s novou generací HJT článků nebo právě přicházející na trh baterie od AEG Solar.

VSTUP na výstavu je ZDARMA, ale je nutné se online předem registrovat.

Sleva pro čtenáře portálu oEnergetice.cz

Na konferenci máme pro čtenáře portálu oEnergetice.cz připravenou slevu ve výši 20%, kterou získáte při online registraci, když zadáte slevový kupon: SEF22PE.

Upozornění: Platnost slevového kuponu je časově omezena do 3. října 2022!!!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jiří Švarc
29. září 2022, 11:51

Nešálí mě zrak? Opravdu to pan Ortmann myslí vážně?

Bateriová záloha FVE & VtE použitá k tomu, aby se mohl vyrábět vodík nonstop, je možná ten nejšílenější vodíkový nesmysl, který jsem dosud slyšel.

hlpb
29. září 2022, 13:25

Co je na tom nepochopitelného? Hybridní FVE a VTE se již staví zcela běžně. K VTE nebo FVE + baterii přibude výroba H2. Nechápu čemu se divíte, je to logické řešení, přes den bude H2 vyráběn z EE přímo z výroby a v noci se H2 bude vyrábět z obrovských přebytků, které budou uloženy, je to stejný princip, na kterém fungují miliony RD po celém světě. Přes den využívají EE ze své střešní FVE a v noci EE uloženou ve svých bateriích. Tady se z uložených přebytků vyrobí H2, které v budoucnu postupně nahradí zemní plyn. Prozradím Vám reálnou zkušenost mého souseda, od letošního března má novou střešní FVE + baterii a od dubna do srpna nepotřeboval ani jednu kWh ze sítě. Naopak do sítě poslal přes 1 MWh, které jste spotřeboval i vy. Vyřídím mu za vás poděkování.

Emil
29. září 2022, 13:36

Analýza EGÚ Brno: "Analýza potvrdila, že s vyšším využitím elektrolyzéru dochází ke snížení ceny výstupního vodíku. Další navýšení využití elektrolyzéru pomocí baterie se již nepropíše do snížení ceny, neboť zde působí opačným směrem vyšší cena elektřiny vstupující do elektrolyzéru. Cena elektřiny z baterie, byť také dotačně zvýhodněna, se zvýší asi o 50 % a ve výsledku eliminuje výhodu vyššího využití elektrolyzéru. Tato varianta vychází nepatrně finančně náročněji než varianta 1 optimalizující pouze poměr výkonu FVE a elektrolyzéru na úrovni přibližně 4:1." cgoa. cz/casopisplyn/pdfdoc/archiv/ak2022_3_11. pdf

Jinými slovy, ani s dotací na baterii se to nevyplatí.

Jan Stehlik
29. září 2022, 14:09

A cena za 1kw ? Ono je to vše totiž o ceně . A na trhu funguje konkurence , tudíž každý šáhne po výrobku co je levnější . Samozřejmě je tu horních pár procent co ceny neřeší , ale Ti netvoří ekonomiku.

Ladislav Novák
29. září 2022, 14:11

"...od března má novou střešní FVE + baterii a od dubna do srpna nepotřeboval ani jednu kWh ze sítě. Naopak do sítě poslal přes 1 MWh."

A co od začátku podzimu do konce jara? :-D To se odstěhuje do subtropů, aby nemusel topit a svítit? :-D

Výroba el. energie v Německu z jednotlivých zdrojů ve 2. polovině září 2022:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.09.2022/30.09.2022/today/

Jiří Švarc
29. září 2022, 14:47

Wow, váš soused má kombinovanou výrobu střešní FVE + zahradní VtE + baterii a vyrábí pomocí tohoto řešení vodík 24/7 včetně dlouhých zimních bezvětrných dnů? Tak to klobouk dolů kromě poděkování mu vyřiďte i hlubokou poklonu.

A nebo pro potvrzení své pravdy jste stočil téma úplně jinam? No, taky možnost.

Já myslím, že mám pravdu já, protože kamarád mého souseda jel včera na nákup na kole. Že to vůbec nesouvisí? To přeci nevadí, důležité, že to podporuje pravdivost mého tvrzení :)

Petr prochaska
29. září 2022, 15:18

Cenově to nemůže vycházet. Výroba H2 funguje tak, že dodám 3kWh, vyrobím vodík, který když se spálí, tak udělá 1kWh - a to jsem hodně optimistický. Pokud ty 3kWh ještě musím předtím dát do baterky na noc tak jsem v tom ještě za náklady na baterku. Nehledě na to, že se to vůbec nehodí k větrným elektrárnám, které třeba týden vyrábí hodně a další týden vyrábí málo. Ne jako soláry, kdy je perioda jeden den.

richie
29. září 2022, 16:12

znova ukazka ako blaha vobec nerozumie problematike a miesa hrusky s jablkami a k tomu vsetkemu este aj kontext..

cela diskusia je venovana clanku o utility scale instalaciach na velkvyrobu "zeleneho" vodika .. teda nie o tom ci si poskladate doma na stole, alebo v stodole na zahrade ...

a teraz trochu k tvrdeniam:

Hybridní FVE a VTE se již staví zcela běžně.

klamstvo/zavadzanie .. hybridne FVE (utility scale) sa stavaju velmi zriedkavo a VTE vobec .. su odporucania/poziadavky aspon na 4h zalohu, ale zatial to je velmi vynimocne (co sa tyka objemu) .. ovela castejsia sa stavaju hybridne FVE ako male instalacie, ale aj tak je zriedkava instalacia s viac ako 1h akumulaciou ..

přes den bude H2 vyráběn z EE přímo z výroby a v noci se H2 bude vyrábět z obrovských přebytků, které budou uloženy

tak aby to tak fungovalo, tak by som pre 1MW elektrolyzer potreboval (odhadom) 6~10MW FVE spolu s 1MW/15MWh akumulaciou .. pri cene ~40EUR/MWh FVE a ~130EUR/MWh "baterky" aby som vyrobil H2 je super biznis plan..hlavne ked si uvedomime, ze EE->H2->EE nedosahuje ani 30% ucinnost.

a co sa tyka prikladu:

Prozradím Vám reálnou zkušenost mého souseda, od letošního března má novou střešní FVE + baterii a od dubna do srpna nepotřeboval ani jednu kWh ze sítě. Naopak do sítě poslal přes 1 MWh, které jste spotřeboval i vy.

tak to zodpoveda modelovej situacii, ked mam 10Kwp FVE, k tomu mozno 10KWh "bateriek" a v teplejsom obdobi (ked nekurim) spotrebujem mozno 5~6Kwh EE .. a teda ak je skutocne slnecno, tak som rad ze to vobec mozem pustat do distribucnej siete, lebo to inak neviem ani spotrebovat .. teda typicky problem FVE (aj hybridnych s malou akumulaciou) - ak svieti tak je problem co s tym a ak nesvieti, tak nie je odkial zobrat (teda len z distribucie)

Miloslav Černý
29. září 2022, 16:55

Ničím jiným než masivním využitím našich rezerv v celém spektru OZ a stále účinnějšího rozvoje akumulace si k ekonomicky dostupnější a ekologičtější energii nepomůžeme. Jestli jsme nepostavili plánované velké jádro před 20 lety, kdy se nedaly OZ brát vážně, tak teď je jiný výhled. A za dalších 15 let to bude při takovém celosvětovém upřednostnění řešení tohoto resortu naskýtat opět netušící pohled od toho dnešního. Komu se nelení, tomu se zelení. Nikdo nikoho nebude nutit do změny způsobu myšlení ve prospěch OZ. Pro zachování si své tváře by měla být pro nás závislost na ruských energiích tabu.

Jan Stehlik
29. září 2022, 12:40

Opravte si titulek . Je to trapné .

Emil
29. září 2022, 13:01

Říká se, že je-li v titulku článku otázka, odpověď vždy zní "ne". Ale určitě to bude jen pověra...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516