Austrálie: Cena uhlí klesla loni nejvíce za posledních deset let

DomůUhlíAustrálie: Cena uhlí klesla loni nejvíce za posledních deset let

Australský těžební průmysl postihl největší pokles ceny uhlí za poslední dekádu. Hlavním důvodem pro snížení cen komodity byla snížená poptávka z Evropy a Spojených států, stejně tak jako z Číny. Australané přitom naopak předpovídali zvyšování poptávky v roce 2019.

Australští vývozci uhlí zaznamenali v roce 2019 největší meziroční pokles cen uhlí za poslední desetiletí. Spotová cena uhlí určeného pro výrobu elektřiny byla v minulém týdnu 66,2 USD, přičemž před rokem byla ve stejném období jeho cena na 100,73 USD. Podle australské vlády a její čtvrtletní energetické zprávy tak klesnou zisky vývozců komodity témeř o čtvrtinu (v minulém roce byly přitom rekordní – kolem 26 miliard AUD). Zpráva predikuje, že v příštím roce zisky dále klesnou na přibližně 18,8 miliard AUD.

Hlavním důvodem poklesu bylo snížení odběru australského uhlí ze strany Číny, která se rozhodla zvýšit využívání vlastního uhlí a zpřísnila pravidla pro dovoz komodity, především právě z Austrálie. Výroba energie z uhlí v Číně přitom stoupla o 0,5 %. V Evropě pak poptávka po energii z uhlí poklesla o 23 %, v USA v období leden až září o 14 %.

Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že poté, co se spotřeba uhlí pro výrobu elektřiny v letech 2017 a 2018 zvýšila a letos poklesla, nastane v příštích pěti letech opět její mírný růst.  Dle agentury vyrovná nízkou poptávku z Evropy Indie, kde spotřeba naopak poroste. V letošním roce přitom Indie výrobu z uhlí snížila. Kvůli monzunům bohatým na srážky se totiž výrazně zvýšila produkce vodních elektráren.

Austrálie nadále předpokládá budoucí růst poptávky po uhlí ze strany především rozvojových asijských zemí. Plány na otevření nových důlních prostor, jako například kontroverzního dolu Carmichael ve státě Queensland, tak nadále platí.