Povolenky na svém maximu stojí za poklesem marže německých "uhelek"

DomůNěmeckoPovolenky na svém maximu stojí za poklesem marže německých "uhelek"

Marže německých uhelných elektráren pro dodávku elektřiny na příští rok dle agentury Platts výrazně poklesla. Za poklesem marže stojí především růst ceny emisních povolenek a také německá vnitropolitická situace.

Německý clean dark spread (CDS) na následující kalendářní rok pro černouhelné elektrárny s účinností 45 % v úterý poklesl na 4,55 EUR/MWh. Ještě v polovině prosince byl CDS německých moderních černouhelných elektráren o více než 2 EUR/MWh vyšší.

CDS uhelných elektráren s účinností 35 % se pak začíná výrazněji vzdalovat od úrovně 0 EUR/MWh, kde se pohyboval během loňského prosince. Ze zveřejněných dat vyplývá, že se clean dark spread propadl na hodnotu mínus 1,78 EUR/MWh.

Vývoj marží německých elektráren. Zdroj: Platts

CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. Clena spark spread (CSS) představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující zemní plyn.

Povolenky na svém maximu

Klíčovým faktorem poklesu marže německých uhelných elektráren je podle agentury Platts neočekávaně rychlý růst ceny emisních povolenek. Zatímco před rokem došlo k poklesu ceny povolenky na 4,66 EUR, během posledního měsíce roku 2017 se již jen na krátký okamžik dostala těsně pod hranici 7 EUR. Aktuálně je cena povolenky v meziročním srovnání již téměř dvojnásobná, když pokořila metu 9 EUR, což je maximální cena na sekundárním trhu během 3. obchodovacího období.

Vývoj ceny emisní povolenky na sekundárním trhu. Zdroj EEX

Prudký růst ceny emisní povolenky ovšem zatím neovlivnil tak výrazným způsobem marži plynových elektráren. Plynové zdroje mají totiž zhruba poloviční intenzitu produkce CO2 na vyrobenou megawatthodinu ve srovnání s uhelnými zdroji. Přesto stále zůstává clean spark spread plynových elektráren pod úrovní CDS uhelných zdrojů.

Svůj vliv mají i začínající rozhovory o velké koalici

Na nedělním sjezdu SPD dala strana svolení k oficiálnímu zahájení jednání o nové koalici s vítězkou voleb Angelou Merkelovou (CDU/CSU). Z dosavadního průběhu vyjednávání o pokračování velké koalice je patrné, že nejspíše nebude kladen takový důraz na splnění emisních cílů Německa do roku 2020.

V případě podepsání koaliční dohody tak bude nejspíše omezen tlak na odstavování uhelných zdrojů, což má negativní vliv na cenu elektřiny po roce 2020. Pro alespoň částečné přiblížení cílům má být dle předběžné dohody vypsána aukce na výstavbu dodatečných 8 GW větrných a solárních elektráren.