Domů
Uhlí
Brabec by chtěl založit takzvanou uhelnou komisi po vzoru Německa
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Brabec by chtěl založit takzvanou uhelnou komisi po vzoru Německa

Uhlí
10 komentářů
17. březen 2019, 15:56
ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by chtěl po vzoru Německa iniciovat v České republice založení takzvané uhelné komise. Debatovat by měla o možnosti přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie a jádro. Ministr to dnes řekl v České televizi (ČT) v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Já bych rád po vzoru Německa založil, nebo přispěl k založení takzvané uhelné komise, kde velmi široká skupina odborníků, vědců, manažerů, politiků, a také nevládních organizací hovoří o budoucnosti spalování fosilních paliv,“ řekl Brabec.

„Mně se ten německý model líbí. Abychom si řekli, jaké jsou reálné možnosti České republiky v možná ještě rychlejším přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje a na jádro. Jen na obnovitelných zdrojích samozřejmě zůstat nemůžeme, takovou pozici nemáme,“ dodal.

Uhelná komise v Německu se na konci ledna usnesla, že země přestane používat energii z uhlí nejpozději do konce roku 2038. V případě souhlasu všech stran bude možné termín předsunout už na rok 2035. Počítá také s tím, že regiony, na které bude mít ústup od uhelné energie největší dopad, v příštích dvaceti letech dostanou 40 miliard eur (přes bilion korun) ve formě strukturální pomoci. Uhelná komise o konci uhelné energie v Německu nerozhoduje sama, primární zodpovědnost má vláda a parlament, její doporučení je ale považováno za klíčové.

Ilustrační foto

Podle Brabce „doba uhelná“ v České republice skončí kolem roku 2040, řekl v ČT. Výrazně dřívější termín by podle něj měl dramatické důsledky.

V ČR se v roce 2017 nejvíce elektřiny vyrobilo v hnědouhelných elektrárnách (42 procent), na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 procent), černé uhlí (pět procent) a zemní plyn (čtyři procenta). V ČR se v roce 2018 vytěžilo celkem 43,7 milionu tun uhlí (4,5 milionu černého a 39,2 milionu hnědého) a Česko se na žebříčku největších producentů uhlí pohybuje kolem 15. místa.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik
17. březen 2019, 17:11

No po vzoru Německa to může být, ale tím Německým vzorem pro založení to asi skončí a výsledek bude opačný a spíše po vzoru Polska. A stane se z toho další lobbistická komise pro zrušení limitů a zvýšení podílu fosilní energie. Naši taky energetičtí specialisté se Zemanova poradního týmu se na ty místa jistě už třesou.

Jo a nemají náhodou v Německu i jadernou komisi? Abychom to nedělali jen polovičatě a rovnou už založili i tuto.

Martin Hajek
17. březen 2019, 18:04

Jadernou komisi už v ČR máme dávno, teď se dokonce bude aktivizovat: Dne 18. února 2019 vláda ČR schválila usnesení č. 132, kterým se mění název Stálého výboru pro jadernou energetiku na Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR (dále jen Stálý výbor) a schválila jeho nový statut.

V novém statutu je obsažena řada změn. Ve snaze aby činnost Stálého výboru a vládního zmocněnce nezpůsobovala dvojkolejnost ve standardní práci MPO, dochází navrženými změnami ke zpřehlednění Statutu a zároveň k zvýšení efektivnosti práce Stálého výboru.

Ve smyslu uvedeného usnesení vlády je nově v čele Stálého výboru předseda vlády ČR, místopředsedy pak ministryně průmyslu a obchodu a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

Těmito změnami ve Statutu se přechází k orientaci na prioritní úkol zajištění podmínek pro rozvoj společnosti a českého hospodářství. Tím je stabilní a cenově dostupná dodávka elektrické energie z neemisních zdrojů, v tomto případě z nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín.

Milan Vaněček
17. březen 2019, 18:24

Nemáte tam překlep? Píšete "cenově dostupná dodávka z nových jaderných zdrojů" (který kouzelník to zajistí ????) a dále píšete "neemisní" (to jako ve Fukušimě" ????)?

Martin Hajek
17. březen 2019, 19:04

Jedná se o citaci ze stránek MPO, takže pokud se Vám to nelíbí, můžete si stěžovat paní ministryni.

Milan Vaněček
17. březen 2019, 19:25

Tak to se Vam omlouvám ????

energetik
18. březen 2019, 17:32

To jsou jen takové řečičky paní ministryně s imunitou která není prakticky za nic zodpovědná, jen taková lživá omáčka.

"cenově dostupná dodávka z nových jaderných zdrojů", ale už nenapíše pro koho cenově dostupná. Možná tak pro akcionáře ČEZu kterým se ten tunel vrátí v dividendě když dostanou elektrárnu se státem garantovanými zisky bez výběrového řízení. Ale chtěl bych být u toho jak ti akcionáři po pár letech zjistí že se na tu svou dividendu už skládají sami a to státem pilotované akcionářské letadlo (neboli pyramidová hra) se začne řítit k zemi. Takže rychle kopejte a betonujte ať už slyším v tomto případě to slastné Mayday z úst generálního ředitele ČEZu a nastane skutečná liberalizace trhu.

Emil
18. březen 2019, 17:41

Odkdy mají u nás ministři imunitu?

Ten další trolling už ani za komentář nestojí.

energetik
18. březen 2019, 17:08

No právě že tu jadernou už také máme a také jde opačným směrem, místo plánování útlumu sní o jaderné renezanci.

Takže ta uhelná komise by u nás byla velmi podobná jako ta jaderná.

Petr
18. březen 2019, 18:27

U nás úplně stačí, aby se od uhlobaronů pořádně vybírali všechny daně a poplatky, a spolu se zdražujícími mezinárodními povolenkami na CO2, se poměrně rychle přestane většina uhlí po většinu roku spalovat, a jeho doménou se stane jen zimní období a síťová pojistka pro naplánovanou údržbu jiných velkých zdrojů.

Martin Hajek
18. březen 2019, 20:16

Ty jámy mají obrovské fixy, které nejde uhradit těžbou jen v zimním období, takže tento model ekonomicky jednoduše nefunguje. Uhlí je už dnes přes povolenky zdaněné jako žádná jiná těžená komodita. Zdaňme takto to skvělé lithium, nikdo ani nekopne a bude klid.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se