Domů
Uhlí
Brabec by chtěl založit takzvanou uhelnou komisi po vzoru Německa

Brabec by chtěl založit takzvanou uhelnou komisi po vzoru Německa

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by chtěl po vzoru Německa iniciovat v České republice založení takzvané uhelné komise. Debatovat by měla o možnosti přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie a jádro. Ministr to dnes řekl v České televizi (ČT) v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Já bych rád po vzoru Německa založil, nebo přispěl k založení takzvané uhelné komise, kde velmi široká skupina odborníků, vědců, manažerů, politiků, a také nevládních organizací hovoří o budoucnosti spalování fosilních paliv,“ řekl Brabec.

„Mně se ten německý model líbí. Abychom si řekli, jaké jsou reálné možnosti České republiky v možná ještě rychlejším přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje a na jádro. Jen na obnovitelných zdrojích samozřejmě zůstat nemůžeme, takovou pozici nemáme,“ dodal.

Uhelná komise v Německu se na konci ledna usnesla, že země přestane používat energii z uhlí nejpozději do konce roku 2038. V případě souhlasu všech stran bude možné termín předsunout už na rok 2035. Počítá také s tím, že regiony, na které bude mít ústup od uhelné energie největší dopad, v příštích dvaceti letech dostanou 40 miliard eur (přes bilion korun) ve formě strukturální pomoci. Uhelná komise o konci uhelné energie v Německu nerozhoduje sama, primární zodpovědnost má vláda a parlament, její doporučení je ale považováno za klíčové.

Ilustrační foto

Podle Brabce „doba uhelná“ v České republice skončí kolem roku 2040, řekl v ČT. Výrazně dřívější termín by podle něj měl dramatické důsledky.

V ČR se v roce 2017 nejvíce elektřiny vyrobilo v hnědouhelných elektrárnách (42 procent), na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 procent), černé uhlí (pět procent) a zemní plyn (čtyři procenta). V ČR se v roce 2018 vytěžilo celkem 43,7 milionu tun uhlí (4,5 milionu černého a 39,2 milionu hnědého) a Česko se na žebříčku největších producentů uhlí pohybuje kolem 15. místa.

Komentáře

(10)

energetik

17. březen 2019, 17:11

No po vzoru Německa to může být, ale tím Německým vzorem pro založení to asi skončí a výsledek bude opačný a spíše po vzoru Polska. A stane se z toho další lobbistická komise pro zrušení limitů a zvýšení podílu fosilní energie. Naši taky energetičtí specialisté se Zemanova poradního týmu se na ty místa jistě už třesou.

Jo a nemají náhodou v Německu i jadernou komisi? Abychom to nedělali jen polovičatě a rovnou už založili i tuto.

Martin Hajek

17. březen 2019, 18:04

Jadernou komisi už v ČR máme dávno, teď se dokonce bude aktivizovat: Dne 18. února 2019 vláda ČR schválila usnesení č. 132, kterým se mění název Stálého výboru pro jadernou energetiku na Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR (dále jen Stálý výbor) a schválila jeho nový statut.

V novém statutu je obsažena řada změn. Ve snaze aby činnost Stálého výboru a vládního zmocněnce nezpůsobovala dvojkolejnost ve standardní práci MPO, dochází navrženými změnami ke zpřehlednění Statutu a zároveň k zvýšení efektivnosti práce Stálého výboru.

Ve smyslu uvedeného usnesení vlády je nově v čele Stálého výboru předseda vlády ČR, místopředsedy pak ministryně průmyslu a obchodu a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

Těmito změnami ve Statutu se přechází k orientaci na prioritní úkol zajištění podmínek pro rozvoj společnosti a českého hospodářství. Tím je stabilní a cenově dostupná dodávka elektrické energie z neemisních zdrojů, v tomto případě z nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín.

Milan Vaněček

17. březen 2019, 18:24

Nemáte tam překlep? Píšete "cenově dostupná dodávka z nových jaderných zdrojů" (který kouzelník to zajistí ????) a dále píšete "neemisní" (to jako ve Fukušimě" ????)?

Martin Hajek

17. březen 2019, 19:04

Jedná se o citaci ze stránek MPO, takže pokud se Vám to nelíbí, můžete si stěžovat paní ministryni.

Milan Vaněček

17. březen 2019, 19:25

Tak to se Vam omlouvám ????

energetik

18. březen 2019, 17:32

To jsou jen takové řečičky paní ministryně s imunitou která není prakticky za nic zodpovědná, jen taková lživá omáčka.

"cenově dostupná dodávka z nových jaderných zdrojů", ale už nenapíše pro koho cenově dostupná. Možná tak pro akcionáře ČEZu kterým se ten tunel vrátí v dividendě když dostanou elektrárnu se státem garantovanými zisky bez výběrového řízení. Ale chtěl bych být u toho jak ti akcionáři po pár letech zjistí že se na tu svou dividendu už skládají sami a to státem pilotované akcionářské letadlo (neboli pyramidová hra) se začne řítit k zemi. Takže rychle kopejte a betonujte ať už slyším v tomto případě to slastné Mayday z úst generálního ředitele ČEZu a nastane skutečná liberalizace trhu.

Emil

18. březen 2019, 17:41

Odkdy mají u nás ministři imunitu?

Ten další trolling už ani za komentář nestojí.

energetik

18. březen 2019, 17:08

No právě že tu jadernou už také máme a také jde opačným směrem, místo plánování útlumu sní o jaderné renezanci.

Takže ta uhelná komise by u nás byla velmi podobná jako ta jaderná.

Petr

18. březen 2019, 18:27

U nás úplně stačí, aby se od uhlobaronů pořádně vybírali všechny daně a poplatky, a spolu se zdražujícími mezinárodními povolenkami na CO2, se poměrně rychle přestane většina uhlí po většinu roku spalovat, a jeho doménou se stane jen zimní období a síťová pojistka pro naplánovanou údržbu jiných velkých zdrojů.

Martin Hajek

18. březen 2019, 20:16

Ty jámy mají obrovské fixy, které nejde uhradit těžbou jen v zimním období, takže tento model ekonomicky jednoduše nefunguje. Uhlí je už dnes přes povolenky zdaněné jako žádná jiná těžená komodita. Zdaňme takto to skvělé lithium, nikdo ani nekopne a bude klid.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.