Domů
Uhlí
Chybějící ruské uhlí by Evropě mohl pomoci nahradit i Kazachstán
Nakládka uhlí v jihoafrickém exportním terminálu Richard's Bay
Zdroj: Ossewa / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Chybějící ruské uhlí by Evropě mohl pomoci nahradit i Kazachstán

Uhlí
8 komentářů
21. září 2022, 13:31
Eduard Majling

Poté, co země Evropské unie v letošním roce uvalily plošný zákaz na dovoz uhlí z Ruska, se evropští obchodníci stále poohlíží po alternativních dodavatelích, kteří by mohli výpadek ruských dodávek nahradit. Tím by se ve větší míře mohl stát i Kazachstán, který sice uhlí do Evropy vyvážel již dříve, ale celkový objem vývozu by mohl značně vzrůst.

Jen během září mělo být dle rozpisů železniční přepravy dopraveno na 1,43 milionů tun kazašského uhlí do exportních terminálů v Rusku, ze kterých je uhlí nadále exportováno pomocí lodí. Z tohoto objemu by poté zhruba 0,36 milionů tun mělo směřovat do západní Evropy.

Pro srovnání, během letošního července a srpna směřoval do ruských přístavů v průměru 1 milion tun uhlí měsíčně. Z toho bylo dle dat, které server Montel získal od obchodníka sídlícího v Moskvě, v těchto měsících vyvezeno do západní Evropy 0,58 milionu tun, resp. 0,51 milionu tuny.

„V posledních letech vyvážel Kazachstán do Evropy 1 až 3 miliony tun ročně, ale v tomto roce by to možná mohlo být 8 až 10 milionů tun,“ uvedl jeden ze švýcarských obchodníků s kontakty na trh s uhlím v zemích Společenství nezávislých států.

Jiný zdroj z řad evropských obchodníků s uhlím nicméně dle serveru Montel nesdílel takto optimistický názor, přičemž dle něj by Kazachstán mohl v letošním roce do Evropy dodat mezi 3 a 8 miliony tun uhlí. Dle osloveného zdroje byly totiž plány na železniční přepravu v minulosti často o polovinu vyšší než skutečný export uhlí.

Další z oslovených obchodníků s uhlím, pracující pro polskou společnost, serveru sdělil, že některé nabídky na dodávky uhlí z Kazachstánu nemusí mít přímé napojení na tamní těžaře. Podobně dle jeho slov o uhlí z Kazachstánu nejeví značný zájem polští obchodníci, a to vzhledem k využívání ruské logistické infrastruktury k jeho přepravě.

Kazašské uhlí dle Montelu běžně dosahuje vyšší kvality než ruské vzhledem k nižšímu podílu popelovin a síry. Má však srovnatelnou výhřevnost, která je jedním z důležitých parametrů pro případnou substituci dodávek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
21. září 2022, 17:31

Pokud to je za lepší ceny, tak to bude skvělé. Náš průmysl tak bude více konkurenceschopný.

Martin P
21. září 2022, 17:42

Já si spíš říkám, jestli se to uhlí má jak dostat k nám do střední Evropy.

Pavel
26. září 2022, 11:40

drahý příteli měl bych pro tebe velmi jednoduchou otázku jak sem to uhlí dostaneš koukni se na mapu a pochopíš že kazachstán je vnitrozemský stát a jediná ekonomicky schůdná cesta vede přes rusko a bělorusko

Emil
26. září 2022, 11:56

Kazachstán není vnitrozemský stát a má k dispozici alternativní trasu přes Kaspické moře, Ázerbajdžán a Gruzii:

thediplomat. com/2022/05/the-trans-caspian-corridor-kazakhstans-silk-road/

Petr prochaska
21. září 2022, 20:38

Je tady jen jedna taková drobnost a to, že uhlí by se muselo přepravovat přes ruské území.

Karel Salaj
21. září 2022, 21:10

Tak to už si za tu cenu ani tim uhlím nezatopíme a opravdu nás donutí pálit odpadky a kartony posbírané u popelnic....Naší vládě nezáleží na přijatelné ceně pro obyvatele, oni seženou cokoli za jakoukoli cenu, i netopitelnou...

Milan Hora
22. září 2022, 16:39

Je to obrovské riziko, že Rusové zakážou tranzit tohoto uhlí.

Pavel
26. září 2022, 11:42

chlapče oni jej nezakážou ale drží se sankcí EU to máš jako s tou turbínou pro plynovod múže vyřvávat co chceme ale ivan se přísně drží toho co jsme vyhlásili a mi mu za to nadáváme tomu se říká idiocie

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se