Domů
Uhlí
Čtvrtina uhelných elektráren v USA plánuje ukončit provoz do roku 2035
Uhelná elektrárna Bruce Mansfield (USA), jež ukončila provoz v roce 2019
Zdroj: Drums600 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Čtvrtina uhelných elektráren v USA plánuje ukončit provoz do roku 2035

Uhlí
12 komentářů
22. prosinec 2021, 10:49
Eduard Majling

Přestože výroba elektřiny v uhelných elektrárnách ve Spojených státech v posledních letech až na několik výjimek stabilně klesala, země stále disponuje značným instalovaným výkonem v těchto zdrojích. Podle údajů nahlášených jejich provozovateli tamní vládní agentuře by v průběhu následujících 14 let měly ukončit provoz uhelné zdroje o instalovaném výkonu bezmála 60 GW, tedy více než čtvrtina celkové výkonu.

Zatímco v některých zemích jsou již stanované termíny pro ukončení výroby elektřiny z uhlí, ve Spojených státech provozovatelé těchto elektráren vesměs nečelí žádnému konkrétnímu termínu, přinejmenším na federální úrovni, stejně tak nemusí ukončit provoz po dosažení určitého stáří. Podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) nicméně řada provozovatelů již předběžně stanovila termín pro vyřazení svých zdrojů z provozu.

Podle dat agentury se průměrné stáří uhelných bloků v USA pohybuje okolo 45 let. Někteří provozovatelé nicméně mohou nahlásit plánované vyřazení bloku dlouho před dosažením plánované životnosti, tudíž i některé z bloků, jež zahájily provoz v průběhu 80. a 90. let, mají dle EIA již stanoven termín ukončení provozu. Podle agentury by tyto bloky měly dle nahlášeného termínu dosahovat životnosti v průměru 50 let, což je i hodnota průměrného staří bloků trvale vyřazených z provozu za poslední dvě desetiletí.

Instalovaný výkon uhelných elektráren v USA dle roku zahájeni provozu Instalovaný výkon uhelných elektráren v USA dle roku zahájeni provozu. Zdroj: EIA

Podle dat agentury v Spojené státy disponovaly k letošního září celkem 212 GW instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách. Tato hodnota zahrnuje všechny provozuschopné zdroje bez ohledu na to, jak často, zdali vůbec, jsou provozovány. Od roku 2002 byly dle agentury trvale vyřazeny z provozu uhelné elektrárny o instalovaném výkonu zhruba 100 GW.

Přehled uhelných bloků v USA vyrážených z provozu a plánovaných k vyrážení mezi lety 2002 a 2035 Přehled uhelných bloků v USA vyrážených z provozu a plánovaných k vyrážení mezi lety 2002 a 2035. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 11:23

Jestliže USA za 14 let /2036/ vyřadí ze současného výkonu uhelek = 212 GW jednu čtvrtinu, tak bude pořád zbývat 75 % = asi 150 GW uhelných elektráren. Právě v této době už ale EU má být bez uhlí a dokonce za 4 roky potom i bez zemního plynu. Nejsme v EU šílenci ? Za oceánem si jedou "piánko" pomaloučku a dokonce staví jednu novou plynovou elektrárnu za druhou a ty už mají být v EU přitom za 18 let "zcela odepsané".

Čína v listopadu zvýšila svůj import uhlí o 198 % na 36 milionů tun za měsíc. Jó "staré dobré uhlí" se ještě hodí ! A asi to pozná i EU až Němci odpojí na Silvestra svých 8 GW v jádru a uhlí. Oni ho sice "na oko" odpojí, ovšem bude stále v záloze, kdyby se snad OZE podělaly, což je jisté. Když "zbourat" tak mají přijet buldozery a začít druhý den /= 1.ledna 2022/ bourat ! - ať vidíme všichni, jak si skutečně "OZE stojí" a ne pořád nějaké ty "UHELNÉ a PLYNOVÉ" zálohy, kdyby se to s těmi OZE podělalo.

maly jarda
22. prosinec 2021, 12:20

vpodstatě vyřadí jen ty uhelky kterým skončí životnost( a nahradí je plynovými a atomovými elektrárnami) ..Green Deal je pro nás, Evropské užitečné idioty , ne pro Američany kteří ho vymysleli

JD
22. prosinec 2021, 11:58

Je to zajímavé, ale ten okamžik vynoření té křivky u elektroenergetiky je odhadován na zhruba polovinu třicátých let na vícero stranách.

Čínské dekarbonizační plány uvažují něco obdobného. Do roku 2030 ještě navyšování produkce z uhlí kvůli pokrytí poptávky a vrchol emisí okolo roku 2030.

Okolo roku 2035 tamní uhelná energetika začne ztrácet konkurenceschopnost. Mezi lety 2035 a 2050 by Čína měla odstavit zhruba 3000 uhelných elektráren.

I když ohlásili záměr uhlíkové neutrality do roku 2060, tak u elektroenergetiky zvažují nefosilní zdroje do roku 2050.

Hlavním tahounem bude OZE. V kombinaci s jádrem.

Finanční odhady jsou v přepočtu nějakých 15 bilionů USD (1,5 - 3 % HDP).

JD
22. prosinec 2021, 12:56

Ještě jednou oprava, první asi neprošla. Je to 3000 uhelných bloků, elektráren mají něco přes 1000. Odhady HDP 1,5 - 2 %.

Mart
23. prosinec 2021, 09:39

Co je ekologického na Občasných Zdrojích? Pokud musíte mít 100% kapacity v jádru, co je pak ekologického na tom postavit pro produkci stejného výkonu další elektrárnu? Dvě elektrárny pro stejný výkon místo jedné? Jaderná elektrárna má minimální náklady na provoz, skoro všechno je pořízení + úvěr na pořízení. Tak k ní postavíme ještě jednu, dražší aby elektřina byla mnohonásobně dražší? Proč proboha?

Zelení bezmozci argumentují tím kolik se spotřebuje betonu na stavbu jaderné elektrárny, ale proč k tomu množství přidávat další pro větrníky když tu jaderku musíme mít tak jako tak aby byla energie v zimě když nefouká.

JD
23. prosinec 2021, 11:16

Ano, světové mocnosti byly ovládnuty zelenými bezmozečnými ilumináty. Plány na 100 % energetické mixy stojící pouze na jaderných technologiích vzaly za své. Velké celky jako Čína, EU, USA ale i další země zcela navzdory ekonomické racionalitě staví OZE.

Spěte a sněte dál. Přeji vám Šťastné a Zelené.

maly jarda
22. prosinec 2021, 12:17

klíčové slovo je "čtvrtina" lol .. američani vymysleli tzv Green Deal ( který je ekonomická katastrofa pro každého kdo se jim bude řídit) ale sami ho dokonale ignorují .. takhle se vede ekonomická válka ve 21.století

Ivan
22. prosinec 2021, 13:54

když se evropu nepovedlo totálně rozložit dvěma světovými válkami, tak to zkouší třetí ve jménu zelených zítřků....

Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 14:16

Číňané to nemají vymyšlené špatně ,velikou část své flotily uhelek postavili v desetiletí 2000 -10 , takže až je budou někdy kolem r.2050 vyřazovat, tak jim bude 40 až 50 let , což je už dobré stáří pro vyřazení z provozu. Budou přitom ale rychle stavět OZE + nějaké jádro a budou tak mít dost času na pozorování toho, jak se v EU podařil nebo nepodařil Green Deal. Vítr + slunce vyrábí v Číně jen necelých 10 % elektřiny , takže tam potíže se stabilitou systému dlouho řešit nemusí. My v EU se to ale rychle snažíme mít úplně obráceně = aby mám vítr a solar dávaly 90 % a těch zbylých 10 % byly stabilní zdroje.

Josef
22. prosinec 2021, 14:24

uhelná elektrána má životnost zhruba 50 let, takže každých 15 let končí přirozeně více než 1/4 elektráren. Jestli je nahradí plynové zdroje , OZE , jádro nebo nové uhelné el. se v článku nepíše. Nicméně energetická koncepce USA prakticky nepočítá s poklesem emisí CO2 do roku 2050 i když se k tomu oficiálně přihlásily prakticky ale využívají technologie, které jsou u nich aktuálně nejvýhodnější.

sabi
22. prosinec 2021, 18:16

Amíci v podstatě vyřazují/budou vyřazovat uhelné elektrárny, kterým bude končit živostnost. Tento přístup dává smysl. Evropa však postupuje obráceně a naprosto neekonomicky (protože do toho míchá politiku - ta se to toho míchá nějakým způsobem vždy, ale v Evropě je to rozhodující faktor) - direktivně nařídíme (zrušíme tyto a tyto zdroje, aniž je za ně adekvátní náhrada), a vy se nějak zařiďte (staví se OZE)...

Josef
22. prosinec 2021, 21:49

Přesně tak my rušíme zdroje bez náhrady kvůli tomu tady miliony lidí žijí v energetické chudobě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se