Domů
Uhlí
Draghi: Ukrajinská krize Itálii možná donutí vrátit se k uhelným elektrárnám
Uhelná elektrárna Craig Station Colorado

Draghi: Ukrajinská krize Itálii možná donutí vrátit se k uhelným elektrárnám

Uhlí
1 komentář
25. únor 2022, 18:17
ČTK

Itálie se možná bude muset vrátit k uhelným elektrárnám, aby pokryla poptávku po energiích v případě zastavení dodávek z Ruska. Podle agentury ANSA to dnes v italském parlamentu v souvislosti s ukrajinskou krizí a jejích dopadech na italskou ekonomiku řekl premiér Mario Draghi. Itálie se stejně jako další evropské země také už řadu měsíců potýká s výrazným růstem cen energií. Draghi ale zdůraznil, že nezpochybňuje nutnost přejít v dlouhodobém horizontu na obnovitelné zdroje.

„Sankce, které jsme schválili a které ještě v budoucnu možná přijmeme, nás nutí naléhavě zvažovat jejich dopady na naši ekonomiku,“ řekl italský premiér v Římě krátce poté, co summit EU schválil zavedení tvrdých sankcí vůči Rusku za jeho vojenský útok na Ukrajinu.

Sankce míří mimo jiné na ruskou energetiku, dopravu, obchod a banky. Země EU se ale neshodly na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, jak požaduje Ukrajina. Proti byly mimo jiné Německo či Itálie.

Protiruské sankce ale ve svém důsledku zasáhnou i státy EU. Draghi dnes před italskými poslanci připomněl, že největší obavy panují ohledně energií. „Zhruba 45 procent plynu, který dovážíme, je z Ruska. Ještě před deseti lety to bylo asi 27 procent,“ řekl dnes italský premiér. „Možná bude nutné znovuotevřít uhelné elektrárny, abychom pokryli případný nedostatek energií v krátkodobém horizontu,“ dodal Draghi.

Současné události podle Draghiho ukázaly, že Itálie v posledních desetiletích neudělala dost pro rozvoj alternativních zdrojů energie. Deník La Repubblica dnes napsal, že v Itálii je nyní funkčních sedm uhelných elektráren, které mají být uzavřeny do konce roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
26. únor 2022, 17:20

Ještě kde získat uhlí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516