
Ekologové: Výroba elektřiny z uhlí skončí v ČR podle šéfa ČEZ do roku 2033
Výroba elektřiny z uhlí bude v České republice s ohledem na vládní priority pravděpodobně ukončena nejpozději v roce 2033, přičemž ukončení provozu uhelných zdrojů skupiny ČEZ se očekává nejpozději do roku 2030. Na dnešní valné hromadě ČEZ to podle ekologů uvedl předseda představenstva Daniel Beneš. Ve společné tiskové zprávě na to upozornily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.
Představenstvo ČEZ podle ekologů dále uvedlo, že konkrétně uhelná elektrárna Prunéřov II bude uzavřena nejpozději na konci roku 2030. „Uvedený termín ukončení provozu je potvrzen jako nejvýhodnější z ekonomického hlediska,“ citují ekologové člena představenstva firmy a šéf divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jana Kalinu.
Ekologové uvedli, že uhelná elektrárna Tušimice bude podle vyjádření vedení firmy uzavřena nejpozději v roce 2033, ale možná i dříve v závislosti na platné legislativě, ekonomice provozu a geopolitických rizicích. ČEZ zároveň potvrdil dřívější rozhodnutí, že do roku 2030 počítá s odchodem všech svých tepláren od uhlí, podotkly organizace.

Hnutí Duha a Greenpeace upozorňují, že ČEZ poprvé připustil konec uhlí v roce 2030 a česká vláda by podle nich měla brát tuto ekonomickou realitu v potaz při řešení transformace regionů s důrazem na rozvoj obnovitelných zdrojů jako náhrady uhlí.
Uhelná komise vytvořená bývalou vládou premiéra Andreje Babiše (ANO) předloni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Babišova vláda loni v květnu vzala doporučení Uhelné komise na vědomí, o datu ale nehlasovala.
Současná vláda v programovém prohlášení uvedla, že chce dokončit odklon od uhlí do roku 2033. „Na valné hromadě největší energetické firmy se opět ukázalo, že odklon od uhlí bude v reálné ekonomice probíhat rychleji, než vlády stíhají plánovat. Je ekonomicky výhodnější odstavovat uhelné elektrárny a doly a získávat tak územní i kapacity pro připojení pro rychlou výstavbu obnovitelných zdrojů. Bez ohledu na to, že aktuálně se pálí více uhlí kvůli drahému zemním plynu, na výhledu uhelného českého průmyslu v horizontu osmi až deseti let se očividně nic nemění,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Mohlo by vás zajímat:
Budinský: Chtít konec uhlí v roce 2033 je zcela absurdní
(Přemysl Souček 23.6.2022)
Ekoteroristi si mohou plácat, co je napadne. Žádnou odpovědnost k voličům nemají. Nikdo je nevolil.
Proč sem redakce pere zrovna jejich fantasmagorie, je mi záhadou.
Já doufám že Čmoudi už nebudou mít na zaplacení emisních odpustků a sanování způsobených škod svým "podnikáním" a ukončí to rabování ještě dříve než v roce 2033. Pak se ten život zde začne pomalu zlepšovat.
Druhý pokus:
Zástupce ekoteroristů hnutí Duha, Greenp.... a spol. se ozval jako trefená husa pod klamavým nickname. :-)
Já nemám klamavý nickname, já jsem opravu energetik - nečmoud, takových už je ale většina, zvykejte si pane Novák.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
No vida, jak nám tady pěkně funguje ZELENÁ CENZURA. Jako v Německu!
Dle mého nejste energetik, ale zelený aktivista. Článek je adorací nad termínem ukončení výroby energie z uhlí bez náznaku, čím se to uhlí nahradí. Nějsem proti jeho konci, ale měli bychom mít stejně spolehlivou náhradu a to OZE není.
Věštit v současné situaci konec uhlí je, mírně řečeno, na hlavu. Když tady prohlásím, že v roce 2035 budeme rukama přehrabovat kipy po dnešní těžbě a hledat zbytky uhlí, aby bylo vůbec co hodit do kotle, jsem pravdě úplně stejně blízko.
Nejpitomější na těchto prohlášeních ale je, že ti, kdož je vydávají, nemají nejmenší představu o tom, čím funkčním by uhlí mělo být nahrazeno.
oni to samozřejmě vědí: uhlí nahradí vodík, bioplyn, a částečně ještě zemní plyn. Například dnes je vyšel článek, že česká firma spolupracující ze Siemensem má objednávku na první dva elektrolyzéry pro Dánsko na výrobu methanolu.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Docela by mě zajímala energetická bilance této náhrady. Kolik FVE a VTE by jsme museli postavit, aby se mohl využít neefektivní vodík ? Kolik hektarů kukuřičné monokultury by bylo potřeba pro výrobu dostatečného množství bioplynu ? A to vše do roku 2030.
hlpb :-)))))))))))))))))))))))))))))))
Ten kdo mluví o vodíku zřejmě nemá představu co to technicky představuje. Jsou to pohádky.
To by mě zajímalo, čím se provinily předchozí příspěvky. Na žádném jiném webu není cenzor tak aktivní jako tady :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se