Elektrárny Chvaletice a Počerady letos vyrobily nejméně elektřiny za posledních 10 let
Elektrárny Počerady a Chvaletice společnosti Sev.en vyrobily v prvním čtvrtletí rekordně málo elektřiny. Obě elektrárny do soustavy dodaly přibližně 1,64 TWh elektřiny, což je nejméně od roku 2015, od kterého jsou data veřejně dostupná. Společnost Sev.en, provozovatel obou elektráren, v březnu oznámil, že se výroba jejich elektráren již v následujícím roce nemusí ekonomicky vyplatit a zvažuje jejich uzavření.
V posledních týdnech se v energetice ČR stále častěji diskutuje otázka budoucnosti uhelných elektráren. Ještě donedávna si česká vláda stanovovala cíle, do kdy nejpozději musí být uhelné elektrárny odstaveny z provozu. Jejich provozovatelé ovšem naznačují, že kvůli změnám na komoditních trzích žádné cíle nejsou potřeba. Elektrárny totiž odstaví sami dříve.
Elektrárna Chvaletice Foto: Jan Posejpal, Sev.en Česká energie
Debatu o možném brzkém konci uhelných elektráren otevřela společnost Sev.en. Ta zvažuje, že elektrárny Počerady a Chvaletice uzavře již na počátku příštího roku, resp. na konci topné sezóny 2024/2025. Jejich provoz se jednoduše ekonomicky nevyplatí.
„Situace v energetice je vážná. Nastavení trhu a další faktory - například masivní dovoz plynu - způsobují výrazný obchodní tlak na teplo a elektřinu z uhlí. Ty se díky stabilně vysokým cenám povolenek a dalším vlivům stávají nekonkurenceschopné, a tradičním uhelným zdrojům tak hrozí ekonomické odstavení,“ říká mluvčí Sev.en Gabriela Sáričková Benešová pro zpravodajský web Seznamzpravy.cz.
Obě elektrárny patří mezi největší uhelné zdroje v České republice a do soustavy jen v loňském roce dodaly necelých 7 TWh elektřiny, což odpovídá téměř výrobě jednoho bloku v Temelíně (cca 2,8 TWh dodala elektrárna Chvaletice a 4 TWh elektrárna Počerady) nebo 10 % spotřeby elektřiny České republiky. Nejvyšší výrobu elektrárny zaznamenaly v krizovém roce 2022, kdy dodaly do soustavy celkem 9,6 TWh.
V letošním roce by naopak mohla být výroba rekordně nízká. To naznačují údaje z prvního čtvrtletí letošního roku, kdy byla výroba elektřiny obou elektráren nejnižší za posledních 10 let.
Výroba obou elektráren bývá zpravidla nejnižší ve druhém a třetím čtvrtletí, což platilo také pro loňský rok. V tomto období naopak více vyrábí obnovitelné zdroje, zejména fotovoltaické elektrárny. Těch jenom v České republice přibylo v loňském roce přes 1 GW instalovaného výkonu. I to může být jeden z faktorů, který bude výrobu obou elektráren tlačit v letošních letních měsících níže.
Ekonomika provozu uhelných elektráren do velké míry závisí na strategii předprodejů jimi vyrobené elektřiny. Na základě této strategie jsou provozovatelé elektráren schopni si zajistit ceny na velkoobchdoním trhu s elektřinou i na tři roky dopředu. Zatímco podle společnosti ČEZ je ohrožena ekonomika provozu jejich uhelných elektráren až v roce 2027, u společnosti Sev.en je to již v roce následujícím.
Mohlo by vás zajímat:
Ať je zavřou už letos, nebo předělaj na plyn/biomasu/energetické využití odpadu
Z biomasou už máme zkušenost. Za předminuleho století jsme odlesnili i Šumavu. Naštěstí nás zachránilo uhlí. Takže asi od nás to není moc reálné. Tedy dovážet ji budem odkud ? Z Kanady , Ruska či Brazílie? No a plyn také dovážíme, to není žádná výhra. No a ty odpadky budou asi nejideálnější. Než je zahrabat, lepší je je spálit, ale asi toho moc hebude.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se