Domů
Energetika v ČR
MPO chystá kvůli možnému zavírání uhelných zdrojů kroky pro veřejnou podporu
Elektrárna Chvaletice Foto: Jan Posejpal, Sev.en Česká energie
Zdroj: Jan Posejpal, Sev.en Česká energie

MPO chystá kvůli možnému zavírání uhelných zdrojů kroky pro veřejnou podporu

Energetika v ČR
5 komentářů
30. březen 2024, 08:28
ČTK

Stát se začal chystat na možnost dřívějšího uzavírání uhelných zdrojů v Česku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní připravuje legislativní nástroje, které by v případě nutnosti umožnily poskytnout veřejnou podporu pro další výrobu elektřiny. Na dotaz ČTK to uvedl David Hluštík z MPO. Několik energetických firem v minulých týdnech varovalo před brzkou ztrátou konkurenceschopnosti výroby elektřiny a tepla z uhlí, některé z nich proto zvažují uzavírání uhelných zdrojů už v následujících letech. Z uhlí se v současnosti vyrábí zhruba třetina roční tuzemské produkce elektřiny.

Vláda v minulosti počítala s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033. „Z hlediska plánování odchodu od uhlí se situace v energetice v posledních letech výrazně proměnila. Zatímco dřívější plány vycházely z předpokladu, že využívání uhlí bude ekonomicky výhodné a sami si vybereme termín odchodu v průběhu 30. let, nyní jsme v situaci, kdy primárně kvůli ceně emisní povolenky a klesajícím velkoobchodním cenám elektřiny přestává být využívání uhlí profitabilní,“ uvedl Hluštík.

Ministerstvo se proto připravuje na situaci, kdy bude muset stát vytvořit podmínky k tomu, aby v případě dřívějšího uzavírání uhelných zdrojů byl zajištěn dostatek elektřiny a bezpečný provoz přenosové sítě. „Proto MPO v rámci transpozice připravuje podmínky, aby v případě, že nastane skutečná nutnost poskytnutí veřejné podpory, ČR měla legislativní nástroje k jejich zavedení,“ podotkl Hluštík.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v minulých dnech připustil, že ministerstvo sestavuje scénáře pro případy odstavení uhelných elektráren. Podle něj chce být stát připraven na veškeré možnosti, které mohou nastat. Nejhorší scénář počítá kromě ukončení využívání uhlí také s neplánovanou odstávkou jaderných bloků a kolapsem propojení energetické sítě s Německem. „Musíme určit, jak jsou tyto scénáře pravděpodobné a následně se na ně připravit,“ řekl Síkela.

Na urychlení přechodu české energetiky z uhelných elektráren na nové zdroje apeloval v minulém týdnu místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Firma připustila, že provoz uhelných bloků přestane do roku 2027 ekonomicky vycházet. Brzké uzavření uhelných zdrojů zvažuje podle Seznam Zpráv také majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač. Dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice by podle nich měl uzavřít už na jaře 2025.

Čtveřice tuzemských ekologických organizací na začátku března uvedla, že Tykač se výroky o uzavření uhelných elektráren snaží vyděsit politiky a získat peníze za to, že elektrárny nezavře. Vzhledem k poklesu cen emisních povolenek podle nich rychlý krach uhelných zdrojů nehrozí. Mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová tehdy v reakci na dotaz ČTK odmítla, že by firma od státu veřejnou podporu žádala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Stanislav Mikeska
30. březen 2024, 12:14

MPO když něco vymyslí, tak to stojí za velké kulové!

Jaroslav Srba
30. březen 2024, 12:22

Amen !

Pravoslav Motyčka
30. březen 2024, 13:22

Stát jedny zdroje dotuje a druhé zdaňuje a je pro něj překvapivé ,že ty nedotované krachují , ale to je jen jeden z důsledků dalším je že přestal existovat fungovat trh s elektřinou tedy skutečný trh dotovaní výrobci klidně prodávají elektřinu za nulové ceny ,protože jim chodí garantovaná cena od státu tím samozřejmě ničí ty co jí nemají a to bez ohledu na typ zdroje jak se každoročně objem subvencí se stále zvyšuje ,tak méně a méně funguje trh. Po uhlí budou následovat jaderné el , které nebudou mít státem garantovanou cenu. Na jednu stranu spotřebitel má poměrně drahou elektřinu a výrobce tak nízkou cenu ,že se mu nevyplatí nic stavit. Pokud nedostane subvence.

Vítězslav Novák
30. březen 2024, 17:01

"Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to..." ((C) Ronald Reagan:, bývalý prezident USA)

Jenyk
31. březen 2024, 17:47

Přesně to mne napadlo. Jakou u blbých na dvorečku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se