Domů
Energetika v ČR
Síkela chystá zákon, který zajistí postupný odchod od uhlí do 2033
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Síkela chystá zákon, který zajistí postupný odchod od uhlí do 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) chce do poloviny roku 2025 připravit zákon, který zajistí řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Řekl to dnes v debatě České televize. Ministr o řízeném odchodu mluvil v souvislosti s výrokem majitele skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače, že zvažuje uzavření elektráren Počerady a Chvaletice a svých dvou uhelných lomů na jaře 2025. Podle Síkely ČR odstavení elektráren zvládne.

Kabinet Petra Fialy (ODS) dlouhodobě počítá s ukončením využívání uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2033. Podle Síkely je nyní potřeba připravit legislativní návrh konce uhlí a nástroje veřejné podpory, které je nutné notifikovat na evropské úrovni. „To, čeho chci dosáhnout (…), je řízený odchod od uhlí na základě uzákonění konečného termínu tohoto odchodu,“ řekl Síkela. Podle něj se tomu minulé vlády nevěnovaly. S tím ale nesouhlasil místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Miliardář Tykač zdůvodnil možné uzavření elektráren a lomů nekonkurenceschopností uhelných zdrojů. Síkela řekl, že i nejčernější scénář, kdy by se elektrárny Sev.en zastavily, Česká republika zvládne. „My jsme schopni to zvládnout, ale co chybí, je výkonová rezerva,“ uvedl ministr. Pokud by se například kvůli údržbě musel odstavit blok v jaderné elektrárně, muselo by se podle Síkely velké množství elektřiny dovážet. K oznámení Tykače poznamenal, že se dalo očekávat.

Síkela i Havlíček uvedli, že je nutné také posoudit, co by vypnutí elektráren udělalo se stabilitou přenosové soustavy a jaké by mělo uzavření lomů dopady na teplárenství.

Tykač zaměstnává v hnědouhelných lomech Vršany a ČSA a v elektrárnách Počerady a Chvaletice 3000 lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Pravoslav Motyčka
3. březen 2024, 17:30

Řízená likvidace domácí energetiky a její náhrada dovozem plynu. Z naší vlády musí být v EU a USA nadšení o takovém vazalovi jako je Fiala se jim ani nesnilo.

Dpetr
3. březen 2024, 21:15

Nejsme vazalové EU, ale členský stát EU, se zastoupením větším než odpovídá velikosti populace.

Pravoslav Motyčka
3. březen 2024, 22:13

Ano , stejně jako jsme byly v RVHP.... Jen pro zajímavost jako členů EU se nám hospodářsky posledních 15 let (2008-2023) nedaří lépe než jako členům RVHP a stále se to zhoršuje. Posledních 5 let 2019-2023 růst HDP 0,5% to je 3x méně než za komunistů. A to nepočítám drobnosti jako že dnes nemají mladí lidé kde bydlet je nízká porodnost atd. a snižuje se životní úroveň obyvatel , protože část HDP skončí v zahraničí a část je investována státem do zelené ideologie. Lidé jsou každý rok chudší.

Dpetr
3. březen 2024, 22:51

Vy jste někdy volil do RVHP? Krom toho, že veškeré volby za totáče nebyly svobodné ani tajné.

Navíc už neměříme životní úroveň množstvím vyrobené oceli, to je taky výhoda. Že se nám za posledních 15 let daří hůř než jako členům rvhp je pustá lež.

Stačí se podívat kolem sebe.

Pravoslav Motyčka
3. březen 2024, 23:37

Ano dnes můžu volit do parlamentu , který nemá zákonodárnou moc - fraška. Já jsem nenapsal že se nám daří hůř já jsem napsal že se nám hospodářsky nedaří lépe , tím jsem myslel růst HDP on je posledních 15 let stejný jako byl průměr za komunistů. To že základna je výše než byla před 50 ti lety je jasné , ale ten růst je stejně špatný jako byl. Takže EU není lepší než RVHP - to byla celá ta myšlenka.

A když to srovnám pak za komunistů se stavělo 2 násobně bytů ročně , než dnes. Byla zdravá porodnost. Dnes se je dostupnost bydlení v Česku rekordně nízká - s běžným příjmem se k bytu nedostanete. Pak nemáte děti dlouhodobě nemáte na důchody. Děláme důchodovou reformu a budeme dovážet dospělé migranty ,kteří mají nahradit statisíce a miliony děti , kteří se díky současné politice vůbec nenarodili.

Dpetr
4. březen 2024, 00:04

Nemáte zastoupení pouze v evropském parlamentu, ale také v evropské radě, a také komisi i když komisaři by měli jednat v zájmu celé EU. A také v rámci předsednictví EU. Statistiky růstu životní úrovně za socialismu vůbec nevypovídaly o skutečnosti. Krom toho, že jak říkáte, na zelenou ideologii se kašlalo, takže pamatuju inverze z neodsířených elektráren. Ale taky pamatuju zimy, kdy se dalo běžně lyžovat na přírodním sněhu. V okolí je několik sjezdovek, kde jsem coby dítě lyžoval, ale poslední roky prostě nebyl sníh a jsou zavřené situace je rok od roku horší. Takže pokud chceme zachovat planetu pro další generace, tak něco nás to stát bude.

Dostupnost bydlení IMHO není důvod, proč se nerodí děti, je to mix různých důvodů, spíš sociologická otázka. V podstatě je trend podobný ve všech vyspělých státech. A nakonec nelze růst s populací do nebe.

Petr prochaska
4. březen 2024, 09:03

RVHP a EU jsou hodně podobné. Nemáme pětiletky, ale EU sedmiletky. Rozhodují námi nevolení úředníci (Nejvyšší Sovět, Evropská komise). Obojí mělo a má obří úřednický aparát. Nemáme gulagy, ale politickou korektnost, což je v podstatě intelektuální gulag. Obojí vede k zaostávání oproti okolnímu světu a obojí vede k rozpadu. Otázkou je, jestli jsme nyní v 50. letech nebo v roce 1985.

Dpetr
4. březen 2024, 10:09

Volíte EP a ten komisi potvrzuje. Stejně jako nevolíte přímo českou vládu, ale poslance. Přirovnání kulhá na obě nohy.

Politická korektnost - jako gulag? Chcete začít tvrdit, že některé etnické nebo jiné skupiny jsou méněcenné? To už tu bylo, říkalo se tomu nacismus.

Michal K.
4. březen 2024, 10:35

to porovnanie EU a RVHP je velmi trefne.

Obe boli planovane ekonomiky, obmedzujuce slobodny trh, mnozstvo regulacii, byrokracie a nezmyslov podkopavajuce ekonomiku.

V oboch sa dostavali k moci ludia co boli ideologicky spravni ale inak diletanti a hlavne odtrhnuti od reality. Krasny priklad je Ursula von Pfizer.

Stav medii asi rovnaky, dolezity je spravny nazor, nie fakty.

Jo a v oboch ste mohli volit, ale v principe to nic nezmenilo

Dpetr
4. březen 2024, 11:02

Tak povídejte, jak jste do RVHP volil? Jakou váhu měli vaši reprezentanti?

V RVHP o svobodném trhu nebylo řeči, u EU, existuje regulace řídící trh.

Ráno jste sem vkládal článek z nějakého sk deníku. Takže to je asi ten případ, co šíří ty lži, a ne fakta, jak to tom mluvíte. Nebo to je výjimka?

Michal K.
4. březen 2024, 07:22

dobry postreh. ta demografia, nas este bude velmi mrziet

Zdeves Pavel
4. březen 2024, 13:58

To je realita. Největší růst volný otevřený trh fungoval před vstupem do EU. Vstupem do EU jde do kopru průmysl i zemědělství, energetika, věda, rozvoj techniky. Zato raketové rostou neziskovky napojené jak na rozpočet, tak na fondy EU a proto nejvíce řvou.

Michal K.
5. březen 2024, 12:01

zaruceny recept na upadok

Michal K.
4. březen 2024, 07:20

zial EU sa od spoluprace uchyluje k vydieraniu.

Cim sa miesto unie viac podoba na kriminalnu organizaciu

standard. sk/554710/brusel-kvoli-ukrajine-demoluje-zaklady-prava-a-vydiera

Dpetr
4. březen 2024, 08:31

Nikdo nenutí Maďarsko, aby bylo součástí Evropské unie, vzkázal šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval tak na slova maďarského premiéra Viktora Orbána, který evropskou sedmadvacítku označil za „špatnou moderní parodii“ na Sovětský svaz.

Akorát pořád nějak z EU nevystupují, i když bych jim to snad už i přál.

Petr prochaska
4. březen 2024, 09:05

Kdyby vystoupili, tak je čeká ekonomická šikana ze strany EU o mnoho větší než ji měla Velká Británie. Jako vnitrozemní země by to měli těžké.

Michal K.
4. březen 2024, 10:06

a to su asi tie "hodnoty" zapadu

Dpetr
4. březen 2024, 10:33

Děláte to dobře. Nejdřív napište nějaký blábol, a pak ho odsuďte jako "hodnoty západu". Pokud někdo vystoupí ze zóny volného obchodu, a pohybu osob, tak holt tak vystoupí ze zóny volného obchodu a pohybu osob.

Josef
4. březen 2024, 17:13

Šikanou myslíte, že pokud opustí EU tak budou muset zavést clo, celní kontroly a další vymoženosti, které ta zlá EU nemá?

Pravoslav Motyčka
4. březen 2024, 20:11

Podle mě se EU nerozpadne , protože nálada ve společnosti není zatím taková aby k tomu došlo. EU dnes zažívá 70. léta 20 století v komunistickém bloku , každý ví ,že to jde do kopru ,ale bojí se změn. Tento postoj se nám v budoucnu hodně vymstí. EU čeká období uzavírání světu , kdy protože nebude schopná ekonomicky konkurovat tak zavede ochranná cla - bude jim říkat uhlíková.

Mex
4. březen 2024, 20:03

Zjednodušený názor, až na úroveň dětinskosti. Není to politický server, takže jen velmi stručně a heslovitě.

Je snadné si někoho nevzít. Ale už je velmi komplikované se později s někým rozvést. Když máte společný dům, firmu, hypotéku, společné projekty atd.

A to všechno v situaci, kdy se celý zbytek rodiny, a také soudy, postaví proti vám s cílem vás co nejvíc osolit, udělat z vás odstrašující příklad a exemplárně vás potrestat, aby to už nikoho dalšího nenapadlo.

Takové proklamace "tak ať si jsou, nikdo je tu nedrží" jsou jen k smíchu.

Navíc Maďaři nechtějí odejít ze společného trhu. Jsou v centru Evropy a nemůžou se nikam odstěhovat.

Oni jen chtějí, aby jim nikdo nekecal do toho s kým se můžou bavit a s kým ne, s kým můžou obchodovat a podobně. Včetně toho, jak chtějí vzdělávat své děti ve svých školách.

Dpetr
4. březen 2024, 22:36

Tak první věc je, že pokud je EU pro Maďary tak důležitá, tak by ji neměli okopávat podobnými nesmysly, jako výroky předsedy vlády, že je EU špatná moderní parodie na SSSR. Z toho se totiž nedalo jen tak vystoupit. A některé země, co to udělaly, stále Rusko okupuje - Gruzie, Ukrajina, Moldavsko, v dalších nastěhovaná Ruská menšina dělá potíže, třeba pobaltí.

Navíc EU není jen volný trh zboží, a služeb, a nebyla jí ani v době našeho a maďarského vstupu.

Ale i kdyby to byl jen čistý volný trh zboží a služeb, tak vaše věta:

"Oni jen chtějí, aby jim nikdo nekecal do toho s kým ...,můžou obchodovat." nedává smysl. V jednotném trhu musí platit jednotná pravidla.

A pokud se Maďaři skutečně necítí hodnotově stejní, jako většina EU, tak z EU mohou vystoupit, zříci se peněz, které z Evropy dostávají, a jednat o nějaké formě přidružení.

Jan Nowotny
3. březen 2024, 18:41

"To zvládneme"? Neřikala něco podobného v 2015 Merklová? Při prvním blackoutu může Síkela čekat dav lidí před svým domem s pochodňěma..

Pravoslav Motyčka
3. březen 2024, 19:09

blackout nebude , jen zdraží el. energie a klesne životní úroveň obyvatel.

Milan Vaněček
4. březen 2024, 08:43

Blackout může přinést do Evropy jen válka nebo jaderná havarie. Staré zdroje nebo OZE ho způsobit nedokáží, to dokáží jen lidé.

Milan Vaněček
4. březen 2024, 08:43

Blackout může přinést do Evropy jen válka nebo jaderná havarie. Staré zdroje nebo OZE ho způsobit nedokáží, to dokáží jen lidé.

Emil
4. březen 2024, 08:54

Evropa zažila blackoutů jen v tomto století už několik a ani za jeden nemohla ani válka ani jaderná havárie, ale obvyklá příčina - porucha v přenosové soustavě. Např. V Británii se před pár lety na blackoutu podílely právě OZE, konkrétně softwarová chyba větrného parku, který se při poklesu frekvence náhle celý odpojil.

Martin Prokš
3. březen 2024, 20:46

Dobrý den,

Na to lze už fakt jen jediné .... Kdo je John Galt? Ještě před nedávnem jsem si myslel, že ten román je přitažený za vlasy. Ale události posledních 2 let jsou jak kdyby jely podle toho románu.

Jdu vyrábět louče.

Nefi
4. březen 2024, 11:08

To je teda blábol.

Před dvěma lety jste tu měl Babiše, ČSSD a jistila to KSČM s Okamurou. Pro Vás zřejmě ideální stav.

Martin Prokš
4. březen 2024, 14:38

Dobrý den,

Evidentně jste se ani nenamáhal dát si tu frázi "Kdo je John Galt" do vyhledávače. Protože pak by jste pochopil, že jsem na dnešní dobu ultrapravičák (v původním smyslu slova, než komunisti tento termín zcela překroutili), dnes se říká libertarián.

To však nic nemění na situaci, kdy veškeré vlády v ČR za posledních 20 let se stávají více a více Bruselskými vazaly a postupně propadají víc a víc zelenému šílenství. Víc a víc tlačí ideologii a méně a méně je zajímá skutečný stav a reálné výhledy na období překračující kdysi jedno volební období. Dnes už ani tak daleko nedokáží přemýšlet a jejich mentální nejdelší horizont je tak 1 rok.

Tykač je podnikatel. Podniká za účelem zisku. Když se něco vyplatí, tak to dělá. Když se to nevyplatí, tak se toho zbaví. Když se mu vyplatí provozovat elektrárny a doly, tak tam zaměstnává lidi a platí je tak aby odváděli práci pro něj co nejziskověji. Vyplatí se to jemu, vyplatí se to zaměstnancům. To je podstata podnikání, není v tom žádná morálka, jen studený ale správný kalkul. Vlk také nechodí lovit pro nějaký vyšší princip, ale protože se mu vyplatí vyrazit na lov aby měl co do huby.

Myslet v elektro-energetice na trvalý rozvoj se nevyplácí už 15 let a teď se přestává vyplácet i jen udržovat při životě stávající stav. Teď je na stole Tykač a nějakých cca 15% řiditelných zdrojů. K tomu šachty a na ně navázaní menší odběratelé (teplárny a jednotlivci), kteří ty šachty ale sami neuživí. Takže dohromady zkrachují šachty a elektrárny v regionu Most/Žatec/Bílina/Louny a s tím mimo jiné přijdou o příjmy zaměstnanci. A teplo lidem v mnohem větším regionu se sakra prodraží, protože uhlí pojede z Austrálie přes Rotterdam - když bude v daný rok Labe dostatečně splavné a ČD někde schrastí uhláky a nějak je protlačí kolejemi.

Druhý v pořadí je ČEZ, který toto dlouhodobě avizuje také. ČEZ je v první řadě akiová společnost majoritně vlastněná státem (ministerstvem financí). A toho zajímá jediné: každý rok naval dividendy v co největší výši! Politici mají plná ústa řečí, ale realita je vidět každý rok na valné hromadě jakou dividendu stát nastavuje a požaduje.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Nefi
5. březen 2024, 15:51

Vida, takže ne už poslední 2 roky, ale posledních dvacet.

Kdo, že to tady byl předtím, Špidla. Před ním Zeman. Začínám se ve Vás ztrácet. Že jste ultrapravičák říkáte. Nácek?

Ta toxická devadesátá léta byla cokoliv, jen ne laisses-faire. Korupce, bankovní socialismus, nefunkční právní stát, ekonomové, co prchali před právníky. Česká cesta privatizace. Celá generace "podnikatelů" umějících podnikat pouze na účet eráru. Agrobanka, Ekoagrobanka, Plzeňská Banka a CS Fondy tunelované Tykačem. Utekl do zahraničí, ale dal příspěvek a Zeman ho vzal na milost. Takže je z něj dnes bezúhonný podnikatel.

Také jsem vychován Václavem Klausem. V té době se používal pojem klasický liberál.

Čím dříve se zbavíme toho svinstva z devadesátých let tím lépe. A až bude kvalita českého státu alespoň na průměru EU, tak můžeme nadávat na Brusel. Do té doby doporučuji zametat před vlastním prahem.

Máme trh, takže elektřinu zajistí právě onen trh. Všechny nářky nad koncem uhlí jsou zbytečné. Neříkal snad samotný VK, že trh vyřeší vše?

Martin Prokš
5. březen 2024, 21:18

Nedobrý den,

Opět vidím, zkoušet se bavit s lidmi, pro které znamená pravičák = příznivce Německé národně-socialistické strany práce; a kteří nejsou ochotni zapojit mozek, je naprostá ztráta času. Holt komunistický výplach mozků mladé generace byl fakt kvalitní.

Takže končím, zvítězil jste hnusem.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Nefi
4. březen 2024, 11:34

Stačí si přečíst Sustainability Report od Seven.

Mají projekty na stavbu OZE v ČR a také transformace tepláren, rekultivace. Plus se z nich stává globální firma. Počítají s tím, že ČSA stejně skončí 2025-6.

Počet zaměstnanců zhruba 3400, ale nikoliv všichni uhlí/doly/elektrárny.

Odhadem i pokud skončí 2400 lidí. Část vzhledem k věkové struktuře (třetina?) půjde do důchodu a část si najde místo v rámci transformace Seven.

Úřad práce navštíví tak 1000 lidí. Navíc se nebude jednat o jednorázový nápor, ale postupné odchody v souvislosti s ukončováním některých činností.

Strašení nezaměstnaností je nesmysl.

Zdeves Pavel
4. březen 2024, 12:21

EU komsomolec Sikela to zase hladce vyřeší jako dodávky plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se