Evropské uhelné terminály jsou téměř plné, ceny uhlí klesají

DomůUhlíEvropské uhelné terminály jsou téměř plné, ceny uhlí klesají

Zásoby uhlí v uhelných terminálech v severozápadní Evropě se blíží plné kapacitě a některé dodávky tak musejí být dokonce odkláněny. Za aktuálním přebytkem uhlí, který se promítá do jeho ceny, stojí slabá poptávka vyvolaná mírnou zimou, vysokou výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a částečným přechodem energetických společností na zemní plyn.

Zatímco na podzim loňského roku atakovala cena nejbližšího ročního kontraktu na dodávku uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) hranici 100 USD/t, aktuálně se cena nejbližšího ročního kontraktu pohybuje pod 70 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020. Zdroj: ICE

Právě přebytek uhlí, způsobený mírnou zimou, vysokou výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a částečným přechodem energetických společností na zemní plyn, hrál v Evropě podle zahraničního serveru Montel klíčovou roli při poklesu jeho ceny.

Současné zásoby v uhelných terminálech v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách dosahují 7 mil. tun, což je mírně nižší hodnota ve srovnání s několikaletým dubnovým maximem na úrovni 7,3 mil. tun, avšak o téměř 50 % vyšší hodnota ve srovnání se stejným okamžikem v loňském roce.

„Musíme odmítat další spotové dodávky,“ uvedl zahraničnímu serveru Montel zdroj z jednoho z terminálů na uhelné konferenci v Nice.

Nejmenovaný zdroj z dalšího terminálu dodal, že aktuálně ve skladech zbývá prostor pro zhruba 1 mil. tun uhlí, přičemž většina z tohoto prostoru je již zadaná.

Provozovatelé terminálů tak musejí některé dodávky odklánět a směřovat je do konkurenčních terminálů.