Marže německých ČU elektráren pro dodávku elektřiny v roce 2018 je na letošním maximu
Marže německých moderních černouhelných elektráren pro dodávku elektřiny na příští rok v pondělí vzrostla na nové letošní maximum. Důvodem je vyvážení rostoucích cen uhlí, které dosahují tříletého maxima, poklesem ceny evropských emisních povolenek (EUA), jejichž cena klesla z 20měsíčního maxima, a rostoucí ceny elektřiny. Ukazují to údaje agentury Platts.
Německý clean dark spread (CDS) na následující kalendářní rok pro černouhelné elektrárny s účinností 45 % v pondělí vzrostl na 6,85 EUR/MWh z 5,63 EUR/MWh na začátku srpna a úrovně pod 5 EUR/MWh na počátku roku 2017.
Současně německý clean spark spread (CSS) pro paroplynové elektrárny s 50% účinností klesl na -1,89 EUR/MWh, přičemž spread mezi moderními uhelnými a paroplynovými elektrárnami vzrostl nad 8 EUR/MWh.
CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. CSS představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující zemní plyn.
Zatímco globální ceny černého uhlí nadále rostou díky silné poptávce v Asii, ceny zemního plynu začaly klesat vlivem přebytku celosvětových zásoby suroviny, zejména vlivem nových zdrojů zkapalněného zemího plynu (LNG).
Cena černého uhlí s dodávkou do Evropy pro příští kalendářní rok zůstala v úterý na nejvyšší úrovni za více než tři roky, zatímco cena plynu pro rok 2018 zůstává téměř o třetinu pod úrovní před třemi lety, a to i přes pondělní nárůst nad hodnotou 17 EUR/MWh, nejvyšší hodnotu od února.
Snížení cen EUA o 5 % od pátečního dosažení 20měsíčního maxima kompenzovalo část vlivu rostoucích palivových nákladů na výrobu elektřiny, z čehož těžily zejména uhelné elektrárny kvůli vyšší intenzitě emisí uhlíku ve srovnání s plynovými elektrárnami.
Cena elektřiny pro dodávku v Německu na kalendářní rok 2018 vzrostla od května o více než 20 % a v posledních dnech dosahovala rekordních hodnot, a to především v důsledku rostoucích cen uhlí a emisních povolenek, ale také kvůli obavám ze snížení dostupnosti výroby z francouzských jaderných elektráren a odstavením německého reaktoru Gundremmingen B do konce roku 2017.
Plyn má nakročeno připsat si jako jediný konvenční zdroj nárůst podílu na výrobě elektřiny
Rozdíl mezi maržemi nejstarších uhelných a moderních plynových elektráren se přiblížil nulové hodnotě, když ještě před třemi lety dosahoval hodnot okolo 20 EUR/MWh, vlivem zásadních změn v celosvětové rovnováze mezi nabídkou a poptávkou černého uhlí a plynu.
Černé uhlí a hnědé uhlí stále dominují německému energetickému mixu, avšak plynový podíl má předpoklady k růstu, když plynové elektrárny prozatím dosáhly jako jediné konvenční elektrárny nárůst podílu.
{„country“:“GER“,“type“:“PIE“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-08-31″,“caption“:“Uhelné elektrárny stále dominují německému energetickému mixu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-08-31″}
V průběhu srpna došlo k významnému nárůstu výroby elektřiny z elektráren spalujících plyn, když krátkodobý CSS pro moderní plynové elektrárny poprvé za pět let překročil hodnotu CDS pro nejstarší uhelné elektrárny, což vyvinulo tlak na uzavírání nejstarších uhelných elektráren.
Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Moorburg. Zdroj: Vattenfall
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se