Domů
Uhlí
Polští těžaři uhlí podepsali dohodu o ukončení produkce do roku 2049
Zatím se v polských dolech uhlí těží, otázkou zůstává, jak dlouho budou schopny za současných tržních podmínek fungovat. Zdroj: Polští horníci míří na další směnu. Jejich další osud je ovšem značně nejistý. Zdroj: www.kwsa.pl

Polští těžaři uhlí podepsali dohodu o ukončení produkce do roku 2049

Uhlí
3 komentáře
29. duben 2021, 09:37
ČTK

Polští těžaři uhlí podepsali s vládou dohodu o postupném utlumování produkce do roku 2049. Smlouvu ve slezských Katovicích, které jsou uhelným srdcem země, podepsali podle agentury PAP představitelé vlády a odborů. Mocný polský těžební průmysl tak vůbec poprvé souhlasil s ukončením vlastní existence, napsala agentura AP.

Plán počítá s tím, že dopady na horníky ulehčí dotace. Ty ale zároveň budou těžkým břemenem pro státní rozpočet a mohly by být v rozporu s předpisy Evropské unie pro dotace útlumových odvětví. Dohodu musí schválit Evropská komise, závěrečný podpis se čeká v květnu.

Těžba uhlí zažívá útlum ve velké části světa. Lidem se nelíbí její dopady na životní prostředí a alternativy obnovitelných energií v poslední době zlevňují. Polsko stále pokrývá spotřebu elektřiny ze 70 procent spalováním uhlí, ale obyvatelstvo už se nechce dál smiřovat s téměř nejhorší kvalitou ovzduší v Evropě. Polsko vlastní vytěžené uhlí navíc už ani všechno nevyužije, protože ho levněji dováží z Ruska a z dalších zemí.

Podle mnohých analytiků je schválený časový horizont konce uhlí v Polsku příliš dlouhý. „Nebude možné udržet těžbu černého uhlí tak dlouho,“ citovala AP Martu Anczewskou, která se v environmentální organizací WWF ve Varšavě zabývá energetikou. „Plán se změní kvůli ekonomickým a klimatickým podmínkám,“ dodala Anczewská.

Horníci podle dohody budou mít právo být přeloženi z uzavřených dolů do ještě fungujících, nebo získají nárok na předčasný důchod ve výši 80 procent své mzdy. Ti, kteří se rozhodnou hornictví opustit, budou mít nárok na odstupné ve výši 120.000 zlotých (asi 685.000 Kč). Dohoda počítá i s investicí přes 16 miliard zlotých (téměř 90 miliard Kč) do čistější těžební technologie.

V České republice uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v roce 2038. Vládu termín odklonu od uhlí ale rozděluje. Pro dřívější odklon v roce 2033 jsou ministři za sociální demokracii. Pro bližší datum se na prosincovém zasedání Uhelné komise vyslovil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a rok 2033 navrhuje i ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO). Na výrobě elektřiny v ČR mělo předloni ze 40 procent podíl hnědé uhlí následované jadernými elektrárnami s podílem zhruba 35 procent.

vjn ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
pr
30. duben 2021, 10:05

Haviři si sami na sebe ušili boudu. Natahují čas a v polovině intervalu se ukáže že huhlí nikdo nechce protože peníze. A budou na dlažbě deset let před tím, než koncepce bude počítat s penězi na rekvalifikace. Takže žádné nebudou ani práce, ani peníze, ani rekvalifikace. Zase na to doplatí cyp.

St
1. květen 2021, 09:32

Pane pr v Polsku se většina tepla a EE vyrábí z uhlí. Takže jej potřebují nejprve něčím nahradit. Nebo myslíte si, že víra v OZE Poláky zahřeje a rozsvítí jim v noci města?

Nehledě na to, že uhlí je důležitou surovinou pro chemický či hutnický průmysl. Takže bych to s těmi horníky neviděl tak bledě. Každopádně je dobře, že mají plán na postupný útlum, na to, aby řešili sociální dopady.

pr
1. květen 2021, 19:46

Kolik znáte osobně haviřu kterým zrušili robotu ze dne na den? Uvědomte si, že reagujete na člověka z hornického regionu. Ta Vaše chlácholivá slova jasně souzní s pepíkovským přístupem. Hůř s Cajzlovským. Poslední byl prodej povolenek Indiánem do Rumunska! Taky se Cajzli z vlády nechali uspat líbivými slovy. Ignorování ekonomických faktů nám tu přineslo nejeden sakraproblém. Tak si tady nevymýšlejte ty svý kraviny pane návladní!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se