Domů
Rychlé zprávy
Severní energetická přerušuje těžbu na lomu ČSA, propustí na 500 lidí
Korečkové rypadlo v lomu ČSA. Autor: Jirka Dl
Autor: Jirka Dl

Severní energetická přerušuje těžbu na lomu ČSA, propustí na 500 lidí

Rychlé zprávy
4 komentáře
9. květen 2024, 10:35
ČTK

Severní energetická přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba 500 zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících. ČTK to řekla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie. Podrobnosti dnes společnost oznámí.

S uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024-2026. Dolování lomu ČSA se postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě. Pokud se v zimním období objeví potřeba uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, je společnost připravena provoz ještě částečně obnovit, přičemž by využila zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny.

Důl ČSA. Autor: Y1984
Ilustrační foto

Těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a další technické profese.

Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. Jezero by mohlo podle zveřejněných záměrů mít plochu kolem 670 hektarů (zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most). Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. Jezero bude využito částečně pro rekreaci, ale hlavně bude sloužit energetice. Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnu zeleného vodíku. Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu 5000 hektarů. Odborníci doporučují zhruba 20 procent nechat zcela na přírodě, jak si poradí, tedy takzvané sukcesi. Část území se má stát národní přírodní památkou,

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
9. květen 2024, 21:16

Nejdříve krajinu zdevastovali těžaři a teď jí budou devastovat ekologové.

Jan Veselý
10. květen 2024, 07:07

To vám tak vadí přirozená sukcese?

Pravoslav Motyčka
11. květen 2024, 01:13

Ano Vadí a stejně tak mi vadí FVE na jezeře. Podle mě by celé území mělo být rekultivováno pokud možno využito jako zemědělská půda byť to může být hospodářský les a jezero má být využito jako přečerpávací elektrárna. Ano ČR měla dříve rozsáhlé bažiny a tomu také odpovídala životní úroveň lidí. Ne nechci se k tomu vracet , ani k malárii , která u nás zmizela díky tomu že jsme zlikvidovali bažiny a narovnali toky řek.

Jirka94535
10. květen 2024, 17:10

Připojuji se k panu Veselému. Již jsem zde psal, zdevastovaná oblast pod Jezeří se stává přírodním rájem. Nezasahovat, 50km2 můžeme "obětovat". Jestli dobře pamatuji z historie, tak celé Podkrušnohoří bylo ještě v ranném středověku jezerem a bažinou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se