Domů
Uhlí
Soud EU nařídil Polsku platit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Soud EU nařídil Polsku platit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów

Uhlí
6 komentářů
20. září 2021, 18:47
ČTK
Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí, oznámil nejvyšší orgán unijní justice v tiskové zprávě. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu.

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová dnes polskou žádost zamítla a vyměřila zemi zmíněnou pokutu. Podle vyjádření soudu přihlížela zejména k tomu, že předběžné opatření má zabránit možným vážným škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Proto „je třeba Polsku uložit povinnost zaplatit (Evropské) komisi penále ve výši 500.000 eur za každý den ode dne oznámení tohoto usnesení Polsku do doby, kdy tento členský stát splní povinnosti vyplývající z usnesení o předběžném opatření,“ uvedl soud. Česká strana žádala o pokutu v desetinásobné výši.

„Polská vláda hnědouhelný důl Turów neuzavře,“ uvedla dnes polská vláda v prohlášení zveřejněném na twitteru.

„Mělo by to negativní dopad na energetickou bezpečnost milionů Poláků i celé Evropské unie,“ stojí v textu. Vláda doplnila, že usiluje o smírné řešení sporu s Českou republikou, ale že dnešní rozhodnutí soudu je s ním v rozporu.

Uvalení pokut na Polsko kritizoval také generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski. „Toto rozhodnutí je poměrně zvláštní. Naprosto s ním nesouhlasíme,“ citovala šéfa PGE agentura Reuters. „Samozřejmě předpokládám, že důl bude nadále aktivní, i elektrárna, protože zajišťují energetickou bezpečnost regionu,“ dodal Dombrowski.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla pro posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Válka na Ukrajině urychlila přechod k zelené ekonomice. I když za cenu dočasně vyšší spotřeby uhlí a plynu
26. září 2022, 00:10
Topná sezóna začala. Kvůli nedostatku plynu se teplárny bojí i o uhlí a dřevo
22. září 2022, 15:54
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Nefi
21. září 2021, 10:24

Debaty na Polských diskusích. Domnívají se vesměs, že platí Pepíkům a nikoliv EK. Životní prostředí v Polsku jim poškozují Češi a Němci. Energetická bezpečnost jako zaklínadlo. Současně se, ale vysmívají vlastní vládě za lži a neschopnost. Argumentace, že Češi a Němci mají poblíž 4 a 5 dolů. Občas výzvy k vystoupení z EU.

Ivan Novák
21. září 2021, 12:40

Pomohlo by zveřejnit, co EU s příjmem z té pokuty udělá, např. že si to nerozdělí její personál na prémiích.

Od začátku se ta kauza vyvíjí chybně - požadovat zastavení celého provozu je pro ČR kontraproduktivní (jsem tu už tehdy hlásal). Komise se chce rychle zbavit těžby všeho uhlí v EU, na Německo si přímo netroufne, ale možnost komplikovat spor mezi ostatními těžaři se jí a vlastně i Němcům velmi hodí.

Arimatejský
21. září 2021, 14:56

Vy jste jeden z těch, kteří trpí bludem spořitelny. Daně a pokuty nejsou žádné spoření, jak je od vás jednou vrchnostenská správa vybere, a je jedno zda národní nebo evropská, tak jsou to její peníze a vám je po jejich užití houby. Jinak to co jste hlásal je blud, česká vláda nikdy nepožadovala ukončení těžby, ale konec rozšiřování dolu. Polská vláda dělal mrtvého brouka a takhle to dopadlo. Je to jen a jen chyba polské vlády a PGE, nikoho jiného.

Ivan Novák
21. září 2021, 17:55

Neříkám, že to, co soud nařídil, je totéž, co česká vláda původně požadovala. Ani jsme proti tomu zásadnímu posunu ovšem nehlesli. Čas směrovat to mimo šturc se proklatě krátí, protože vyměřená a uložená pokuta je citelná a každým dnem roste, usmlouvat její placení bude křivý zákulisní deal, správné by bylo ji vymáhat. Že se polská strana chová hloupě a oni i Komise míří ke konfrontaci, by nemělo umožnit, abychom při ní trpěli kolaterální škody, jiné, než co působí Turow v českém příhraničí.

A jak se použije mimořádný neplánovaný příspěvek do veřejného rozpočtu mají všichni poplatníci samozřejmě právo vědět, opak vede k rebelii. No taxation without representation.

Michal K.
22. září 2021, 09:02

Poliaci sa vyjadrili, ze banu nezavru ani tazbu neutlmia.

Bude zaujmave sledovat dalsi vyvoj.

Omega
22. září 2021, 15:03

No je to prosté.

Polská vláda schválila rozšíření/prohloubení dolu.

PGE (státní firma) postupuje podle platného povolení.

Předběžné opatření i pokuta je určena polské vládě (a ne PGE).

Polská vláda je majitel PGE.

Takže kdokoli z PGE bude v klidu dál pokračovat v těžbě a spalování uhlí v elektrárně, dokud jim jejich majitel danou činnost nezakáže.

No a podle předchozích reakcí poláků na odebrání dotací (LGBT vyhlášky) se dá čekat ústup - jenže zavřít to nemohou. Takže holt ten vodovod do Čech dotáhnou a zaplatí (to stojí tak týdenní pokutu)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se