Studie: Česko může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030
Česká republika může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030. Vyplývá to z komparace studií, kterou připravil projekt Fakta o klimatu. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedl zakladatel projektu Ondráš Přibyla. Součástí materiálu jsou podle něj i nová data britského think-tanku Ember, která potvrzují, že uhelnou výrobu energie a tepla mohou plně nahradit obnovitelné zdroje energie už za deset let.
Data z vybraných studií, které se zabývaly odklonem uhlí, podle Přibyly ukazují, že cíl Evropské unie dosáhnout do roku 2030 snížení takzvané uhlíkové stopy o 55 procent proti roku 1990, je možný i v České republice. Kromě dat Ember tvůrci porovnání vycházeli ze studií společností Energynautics a BloombergNEF. Brali také v potaz čísla z vládního energeticko-klimatického plánu ČR.
„Studie se v některých aspektech liší. Dohromady ale ukazují, že odklon od uhlí jako primárního zdroje elektřiny je možný, aniž bychom ohrozili stabilitu přenosové soustavy nebo dodávky elektřiny. Odstavení uhelných elektráren závisí hlavně na naší vůli ke změně, úpravách zákonů a nutných investicích,“ řekl dnes Přibyla.
Chris Rosslowe, hlavní autor studie Ember uvedl, že odstavení uhelných elektráren v Česku je sice ambiciózní, ale realistický cíl. „Uhlí může nahradit například zelená energie z větru a fotovoltaika. Pokud by se podařilo postupnými kroky do roku 2030 od uhlí ustoupit, mohlo by to do budoucna znamenat posílení české ekonomiky,“ dodal.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí zopakoval, že takzvaná uhelná komise, která bude dávat doporučení vládě, pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043. Podle zdrojů ČTK je stále nejpravděpodobnější stanovení konce využívání uhlí v Česku na rok 2038. Tento termín má být možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozený ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.
Doporučení pro českou vládu by mělo padnout na dalším jednání komise, které bylo ve čtvrtek přeloženo z 26. listopadu na pátek 4. prosince. Předsedové komise – Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) – to odůvodnili další aktualizací podkladů, na jejichž základě má komise rozhodnout.
Konečný termín útlumu uhlí je stále velkým tématem také v Německu, kde byl letos v létě schválen zákon potvrzující postupný odklon od uhlí do roku 2038. Z dopisu zaslanému německému europoslanci Michaelovi Blossovi (za Zelené), na který upozornil evropský think-thank ENDS, zkoumá ale aktuálně tamní rozhodnutí Evropská komise. Důvodem má být možné podezření z porušení evropských pravidel volné soutěže, kterým mají být především kompenzace, které Německo určilo současným provozovatelům uhelných provozů.
„Postupné vyřazování uhlí v Německu nepomáhá ochraně klimatu, ve skutečnosti to zhoršuje, protože se jedná o pozlacení zisků uhelných společností. Zabrání tomu, aby Německo dosáhlo svých cílů v oblasti klimatu, a nalije miliardy do kapes uhelných společností. Česká republika by neměla dělat chyby, které jsme udělali v Německu, ale udělat to lépe a investovat do obnovitelných zdrojů místo do uhlí, jaderné energie a plynu,“ řekl dnes ČTK Bloss.
Skupina Fakta o klimatu je složena z programátorů, datových analytiků a doktorandů, kteří vedle svého zaměstnání zpracovávají data z vědeckých institucí a zpřístupňují je na webu faktaoklimatu.cz ve formě infografik a datových vizualizací. Zasazují se o to, aby data a fakta o klimatu a klimatické změně byla v českém prostoru dostupná a srozumitelně reprezentovaná v souvislostech.
Mohlo by vás zajímat:
Spíš ukončí dotování komunistického tunelu slunečníků a větrníků.
Proč chce Německo NS2, když jejich vlasní poslanci ví, že se krásně obejdou bez uhlí, JE a plynu?
Ein Volk, ein Reich, ein Führer, das ist in Russland, nicht in Deutschland.
Experte hat gesprochen...
uhelnou energii mohou plně nahradit OZE už za 10 let, jo to je samozřejmě pravda, pokud ustalujeme dost FV panelů v létě budeme vyrábět syntetický zemní plyn nebo jiná umělá paliva a ta pak použijeme k výrobě el. energie v zimě, můžeme nahradit plně uhlí. Je tam jen takový detail ta energie by byla tak drahá, že by to velmi rychle položilo naše hospodářství, ale i domácnosti, které by na to prostě neměly. Jinak by dramaticky klesla spotřeba i životní úroveň obyvatel. Být těmi zelenými demagogy, tak doufám ,že nepřijde někdo kdo by ty jejich myšlenky dokázal skutečně realizovat.
Zatím mezi březnem a říjnem domácnosti na elektrické energii z FVE šetří ve své plné spotřebě. Ve zbývajícím období na to budou doplácet tak že na to nebudou mít? To nedává smysl. .
Dnes z hnědého uhlí vyrábíme asi 30 TWh elektřiny a z černého cca 3 TWh.
Z FTVE vyrábíme cca 2,2 TWh a VTE asi 0,6 TWh.
Abychom nahradili cca 33 TWh z uhlí pak musíme cca 15 * zvýšit produkci ve FTVE nebo cca 55 * ve větrácích...
Obě čísla jsou technický a předně ekonomický nesmysl.
Pokud bychom propadli tomuto nesmyslu pak cena elektřiny pro domácnosti by se zvedla ze současných průměrných cca 4 Kč/kWh na minimálně 10 Kč, pravděpodobně i více.
Pokud by takováto elektřina byla k dispozici i službám a průmyslu, pak by došlo ke kolapsu celého hospodářství...
nahradit 33TWh+nárůst spotřeby +50% lze pouze 6x1100 v JE a začít stavět zítra, vláda ČR může stavbu ETE34 zahájit v r.2021 (pro ETE34=ETE12 vše připraveno, včetně PD skutečného stavu s provozními a servisními zkušenostmi+ND+PALIVO!!!) a následně EDU56 + TETOV a levné vytápění Kolína, Pardubic i Hradce Králového!
Vláda ČR musí jednat a rozhodnout v ENERGETICE ve prospěch většiny, nikoliv podle nájezdníků cizích mocností, je to naše česká a námi zvolená vláda, musí dát práci a zakázky z energetiky českým podnikům!
Hele, oni naklonovali Cibulku Nováka, i s vykřičníky.
Spíš myslím že bylo použito loudilovské pravidlo a ijn je Cibulka Novák. A možná to znamená Ivan Jan Novák.
Netahejte mne do svých snů, prosím ... já jsem nanejvýš odkoukal od NHC tři tečky, žádné vykřičníky.
Zabalit vlastní uhlí jen proto, abychom nebyli za terč zahraničním křiklounům, je samozřejmě zbabělá ničemnost.
Pro nestrannost, všimněte si na Cenia, jak se MŽP včera postavilo k Oznámení 3 VTE Skřipová - požaduje dopracovat dokumentaci o každou, libovolně bezpředmětnou tzv. připomínku. Stavět VTE v ČR není nejlepší nápad, ale když už někdo na to chce utratit peníze, stejně ho zelení lidé osolí.
Máme tu ještě jednoho, vykřičníkového, Nováka. ten tu s oblibou píše o synergiích stojících a již nepostavitelných typů reaktorů a podobně.
Nene, to vypadá na Jaroslava Nováka. Ten chce využívat staré základy na nové bloky v Temelíně.
Asi tak.. I když, zase beton se pr dá recyklovat do nového, prý se to podrtí a použije místo kameniva, tak by to asi využít šlo ;)
Zájem většiny... Kdo je ta většina? A jaký je ten zájem? Je opravdu zájem většiny být vázána na megaprojekt podle pofiderní kolektivistické idee?
A kde berete jistotu, že vy máte pravdu?
Jistotu nemáme, ale jsme schopni provést extrapolaci zkušeností z jaderné výstavby v zahraničí a z budování velkých infrastrukturních projektů v ČR. Carlos je z Moravy, já ze Slezska, za "čáru" na Slovensko je to kousek. Bohatě se podívat na tu jejich jadernou ostudu v Mochovcích.
No vidíte, já bydlím taky na Moravě. V Ostravě jsem trávil celý rok 2017 - 2019 a přesto se domnívám, že dostavba Mochovců byla správné rozhodnutí.
Je zvláštní, že velkého projektu jako jaderka se bojíte a projekt Lipno - Aschach by pan Carlos budoval všemi deseti :-).
Jenže mochovce jsou další ukázka jak se to nemá dělat, navíc to skoro vypadá že to ani neumí dělat.
PVE Lipno - Aschach by stála asi třetinu toho co jaderný blok a navíc by byla maximálně předmětem Regionalpolitik, nich Weltpolitik, hrozila by tak akorát roztržka mezi Vídní a Prahou, možná Mnichovem.
Extrapolací dostavby dvou rozestavěných reaktorů II. generace z 80. let italským investorem bez zkušeností se stavbou jaderných elektráren dostaneme výsledek výstavby nového reaktoru III+ generace v ČR. Co my se tu všechno nedočteme...
Mochovce ostuda ? zelení říkali to samé o Temelínu, chtěli to zastavit zrušit zničit a okolo roku 25 odstavit Dukovany. Měli jsme už dávno přejít na OZE. Stejné trapné řeči slyšíme posledních 20 let , přitom když se spustil Temelín tak se k nám nahrnul Německý průmysl, vznikly velké průmyslové zóny nové šance a příležitosti, které levná energie přinesla a díky tomu za několik let po spuštění elektrárny přišla vlna růstu prosperity, kterou ukončila až krize z roku 2008....
Ano, bez bateriového uložiště s výkonem v řádu GW, studie ukazuje hodinové průběhy pro červencový týden v roce 2030 a co den to import!!! Kdo bude výkon poskytovat? To už je asi mimo hranice zkoumání...Doufám, že se dělají podobné expertizy pro každý stát EU, tak tedy pustíme se do práce pánové, ona si s tím síť v roce 2030 nějak poradí.
pro zájemce:
https://ember-climate. org/project/coal-free-czechia-2030/
Že se někdy v budoucnu bez uhlí obejdeme, je jisté. Že bychom neměli být v odstraňování uhlí rychlejší než Německo, by taky mělo být reálně uvažujícím lidem jasné.
Platí jasné pravidlo: čím rychleji odstavujeme uhlí či jádro, tím je (nevyhnutelný) přechod na OZE dražší. Z toho vyplývá:
1)nestavět nové uhelné a jaderné elektrárny, nevyhovující zpřísněným předpisům zavírat co nejrychleji
2)nemodernizovat existující uhelné elektrárny
3) skončit s dotací těch OZE co již mohou vydělávat bez dotací, jen díky tomu že mají zaručen přednostní odběr (přiklad u nás: velké utility scale FVE)
4) selektivně a se zastropováním podporovat perspektivní OZE které ještě nejsou komerčně výdělečné ale mají předpoklady (cenový vývoj) že budou levné (třeba FVE na komerčních budovách, cca 0,5-5 MW)
5) atd atd
Já bych to viděl tak, že bychom měli zakoupit cca 500 km pobřežní u Baltu široký 100 km, tam postavit VTE a tak 10 GW vedení do ČR.
Jinak uhelnou energetiku a nelze bez stavby nových jaderných bloků utlumit. Možná v 2030 bychom -50 % CO2 dali, ale určitě ne 0 % v 2050.
Pane Vaněčku, k bodu 1) tam máte chybu, byl by omyl nestavět jaderné elektrárny v budoucnosti, o odklonu od uhlí tady panuje vzácná shoda snad napříč všemi,
k bodu 2) to se snad už dnes nikdo nechystá, spíš plánují přechod na zemní plyn. Uhelnému průmyslu by se měly skokově navýšit poplatky za těžbu, aby bylo možné sanovat škody v krajině, popř. tím dříve začít napouštět rekultivační jezera a nečekat (snad kromě Ledvic) až někam za rok 2040, zrovna letos byla po 5ti letech naneštěstí (nevyužitá) příležitost přesměrovávat přebytky z řek do umělých jezer(pravda, v SZ Čechách toho nespadlo tolik, jako jinde), k bodu 4) já bych motivoval k montážím jen na střechách, je tam synergický efekt té místní spotřeby a využití již zastavěného - ve střední Evropě bychom jsem si měli zavést japonskou šetrnost k území a jeho záborům, z asijských zvyků mi tento přijde z těch dobrých.
pro Martina P: jaderné elektrárny stavět ale jen až bude nová generace elektráren, levnějších a bezpečnějších
Fotovoltaiku stavět podobně jako v Německu- asi třetinu velké instalace, bez dotací, druhá třetina instalace střední půl až 5 MW u průmyslových objektů, skladů, ... a zbylá třetina na střechách obytných domů (ta zatim podporu, třeba i nefinanční, potřebuje).
Zápaďáci mají nezřízenou touhu nám dobře radit, jako se v minulosti napakovali na podobných dobrých radách pro své podřízené kolonie.
Jestli Německo odstavuje k 2038, tak my by jsme neměli být v žádném případě rychlejší. Možná elektrárny co se nevyplatí rekonstruovat odstavit brzo, ale kogenerační teplárny by měly mít možnost přimíchávat místní uhlí alespoň do toho roku 2043.
v r. 2023 pojede na výkon JE AKKUYa 1200 MWe,za 48 měsíců 1. beton 1.proud, reaktor VVER 1200 již na stavbě, podepsány 3.bloky, n a 4. opce, pokud by byla česká vláda odpovědná, rozhodla by o 8 blocích a máme s uhlím vystaráno
Staci zavest vladou nekompromisne prodej +++ spotrebicu,ci strop EE a mame vystarano tez... EDU2 se stejne nestihne postavit a toto reseni bude na programu.Situace se zhorsi rozvojem elektromobility,TC a klimatizace...
Dobrý den. Pokud někomu nestačil tento článek a našel si Ember studii a autora, tak se dozvěděl, že hlavní autor pan Dr. Rosslowe do roku 2015 studoval výhradně astrologii a teprve v posledních letech se zaměřuje na energetiku a klima. Myslím, že bychom spíše měli poslouchat zkušené techniky a nekoukat se na rádoby studie, které se energetikou zabývají jen proto, že v posledních letech je in "zachraňovat" planetu.
Největší perla je tato věta: "Česká republika by neměla dělat chyby, které jsme udělali v Německu, ale udělat to lépe a investovat do obnovitelných zdrojů místo do uhlí, jaderné energie a plynu."
Abych to trochu rozvedl: čistý německý přírůstek instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů od začátku Energiewende je asi 108 GW, naopak úbytek instalovaného výkonu uhlí, jádra a plynu je 11 GW. A pan zelený europoslanec nám radí, abychom neudělali stejnou chybu jako Němci, a radši investovali do obnovitelných zdrojů...
Jenom blbec se neučí z vlastních i cizích chyb.
Němci měli jiný cíl v roce 2000 (zbavit se pozvolna jaderné energetiky, kterou považovali za nebezpečnou a nahradit ji pomocí OZE ), jiný po 2011 (urychleně se zbavit jádra) a doplněný nyní, dokončit odchod od jádra 2023 a od uhli, nejpozději 2038, raději dříve.
Řekl bych že se jim to daří, my to ovšem musíme udělat levněji, nejsme tak bohatí.
Čili předčasně neodstavovat jádro, případnou náhradu stavět až pomocí nové levnější bezpečnější generace jaderných reaktorů,
odstavovat uhlí se zpožděním vůči Němcům,
vzít si příklad z budování FVE v Německu bez dotací (viz třeba Polsko, kde jednu takovou už německá firma buduje),
ČEZ by měl rozvíjet větrnou energetiku i mimo území ČR (stejně jako německé energetické firmy působí i u nás, jsme EU), ...
ČEZ prodal VtE v Rumunsku a to byla ztrátová??? Proč věřit novým bezpečnějším reaktorům? by odumřela naše schopnost vyrobit smontovat a provozovat JE ETE12 + + ETE34, Kdo vás platí=vaše nesmysli zde ???MV záměrně chce vyvolat krizi EE!!!
Mrknul jsem se na jejich web. A říkám si. Celé to zpracování mi něco připomíná, to už jsem někde viděl..
http://vesmirni-lide.cz/default_cz.htm
Že by nějaká nová sekta?
Lži klimatického svazáka Přibyly. Stačí se na ty čísla Ember podívat a člověk hned vidí, že výrobu elektřiny z uhlí nenahrazují OZE, ale v první řadě výroba z plynu, která roste na 14 TWh. A to přes zcela nesmyslný nárůst výroby z fotovoltaiky a větru, který se v tak krátké době 10 let nepodařil ani Bavorsku.
Neuvěřitelné kolik lží a nesmyslů se dá zveřejnit a vydávat za důvěryhodné.
Absurdní studie, bez jakékoli logiky. Nesmyslné zkreslující závěry.
Podle předložených studií se nahradí uhelné zdroje plynem, větrníky a poli se slunečními panely. a poklesne spotřeba a to vše do roku 2030
1) spootřeba elektřiny nepoklesne i když ji nebudeme prodávat - (čím by se napájely elektromobily a tepelná čerpadla?)
2) kde se ty větráky a soláry v čechách postaví a kdo to zadotuje?
3) Čím vyrovnáme energetické špičky, když nebude svítit slunce a foukat vítr?
O tom se ve studiích objektivně nepíše.
Článek má jediný cíl lobovat za rozvoj nesmyslných technologiích v čechách, promrhat investice a pak to dotovat, zlikvidovat uhelné zdroje a pak elektřinu kupovat v zahraničí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se