Domů
Uhlí
Studie: V roce 2030 bude minimálně 11 států EU včetně ČR dále využívat uhlí při výrobě elektřiny
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Studie: V roce 2030 bude minimálně 11 států EU včetně ČR dále využívat uhlí při výrobě elektřiny

Dle návrhů národních klimaticko-energetických plánů členských států EU má celkem 8 z nich v plánu plně ukončit výrobu elektřiny z uhlí do roku 2030. Česko by mělo mít v roce 2030 po Polsku a Německu třetí největší instalovaný výkon v uhelných elektráren v EU.

Zpravodajský portál Montel informoval o nové studii od enviromentálních skupin Sandbag a CAN Europe.  Ve studii se skupiny zaměřily na návrhy národních klimaticko-energetických plánů jednotlivých členských zemí EU, které byly předloženy Evropské komisi. Ze studie vyplývá, že pouze 8 členských států EU má jasný plán, jak vyřadit uhlí ze svého energetického mixu do roku 2030. Další dva státy poté daly neurčité závazky, že také opustí uhlí.

Uhelné velmoci

Dle uvedených plánů předložených Komisi bude naprostá většina zbylé uhelné výroby v roce 2030 alokována v 6 zemích – Polsko (27 GW), Německo (17 GW), Česko (7,2 GW), Bulharsko (4,7 GW), Rumunsko (3,2 GW) a Řecko (2,7 GW). Nicméně Německo v současné době budoucnost svých uhelných elektráren aktivně řeší a tak se jejich plány mohou ještě změnit.

Dle odhadů enviromentálních skupin bude v EU v roce 2030 zhruba 60 GW uhelného výkonu, což představuje snížení „pouze“ o zhruba 58 % ze současných 143 GW.

„Toto napovídá, že příliš málo členských zemí si uvědomuje, jak rychle a v jakém množství musí přeměnit svůj energetický mix v příštím desetiletí,“ uvádí studie.

Srovnání aktuálního instalovaného výkonu uhelných zdrojů a plánů pro rok 2030 dle národních klimaticko-energetických plánů. zdroj: CAN Europe

Závazky

Členské státy EU musí dle enviromentálních organizací budoucnost svých uhelných elektráren řešit. Dle pravidel EU musí navíc členské státy jasně stanovit, jak sníží emise CO2 a posílí výrobu z obnovitelných zdrojů.

Evropská unie jako celek se zavázala, že sníží množství emisí CO2 o 40 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami v roce 1990 a navýší podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie na 32 %.

Komentáře

(3)

Josef

31. květen 2019, 22:17

Kdo řídí tu propagandu proti uhlí ? Proč ne proti plynu a ropě z dovozu ? Uhlí není špatný zdroj energie není dobré ho překotně opustit, protože kromě dovozů nemáme nic čím ho ekonomicky přijatelně nahradit.

Carlos

31. květen 2019, 22:27

Protože uhlí při těžbě působí běžně asi nejvíce zranění a úmrtí, produkuje viditelné saze a vysoké znečištění.

Petr

1. červen 2019, 08:57

Jenže se už jasně prokázalo, že daleko škodlivější jdou neviditelné nanosaze z ropy. A povrchodá těžba uhlí, která u nás a v Německu má přez 90%, způsobuje stejně zranění jako těžba plynu. Přičemž úniky při těžbě a jeho přepravě je methan daleko silnějším skleníkovým plynem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.