Domů
Uhlí
Termín odklonu od uhlí rozděluje vládu, projedná ho v pondělí
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Termín odklonu od uhlí rozděluje vládu, projedná ho v pondělí

Uhlí
59 komentářů
31. leden 2021, 10:08
ČTK

Doporučením Uhelné komise přestat využívat uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 se bude na pondělním zasedání zabývat vláda. Nad materiálem se dá očekávat delší diskuse, neboť někteří ministři v posledních dnech uvedli, že preferují odklon od uhlí už v roce 2033. Dokument, který kabinet projedná, má ČTK k dispozici.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že chce, aby ministři za sociální demokracii hlasovali právě pro dřívější termín, podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pro rok 2033 se na prosincovém zasedání Uhelné komise se vyjádřil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), znamenalo by to ale výrazně vyšší investice, odhadem o 150 miliard korun. Podle druhého z předsedů, vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) by kabinet neschválením harmonogramu popřel jeden a půlroční činnost komise.

Uhelná komise v prosinci zároveň schválila, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Komise se zmínila o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství.

Vláda by podle komise také měla minimálně každých pět let provádět přezkum rozhodnutí v závislosti na vnějších faktorech. Komise se zároveň usnesla, že by do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje mělo v příštích letech jít téměř 100 miliard korun, které jim pomůžou vypořádat se s koncem využívání uhlí.

Komise by též ráda pokračovala v práci, aby mohla podrobněji rozpracovat harmonogram útlumu, definovat regulatorně-legislativní nástroje a detailně zhodnotit ekonomické a sociální dopady útlumu těžby. Podle přílohy materiálu by tak měla učinit do konce letošního roku.

Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi – Jan Rovenský a Jiří Koželouh, oba komisi následně opustili.

Ve středu Havlíček ČTK řekl, že vláda nebude diskutovat o konkrétním termínu, bude pouze schvalovat dokument s výstupy Uhelné komise, který bude vládě předložen. „Zdaleka nejdůležitější tam vůbec není rok 2038. Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent,“ podotkl ministr. Ekolog Rovenský na twitteru reagoval, že v návrhu usnesení ani v závěrech komise o těchto termínech není ani slovo.

Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Hnědé uhlí má v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo loni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(59)
Energetik 007
1. únor 2021, 08:56

Nějak mne tam zcela zásadně chybí vliv na CZT (po Dánsku je ČR v EU druhé)

Elektřina se dá importovat teplo nikoliv. Vláda ale i kraje by v územních energetických koncepcích měli stanovit čím uhlí nahradit:

- štěpka té je málo už teď

- odpadky těch je v podstatě taky málo a nikdo ZEVO nechce

- ZP (pro Prahu topenou z Mělníka hloupost)

- decentrální kogenerace..

- ....

Tuší vláda o čem vůbec rozhoduje do 2038 je 17 let

Vinkler
1. únor 2021, 12:37

No topení z Mělníka při vybudované trase až tak marné není. Nicméně čím topit? Plynem ?Ten je taky nepodporovaný, kogenerace je na plyn nebo štěpku nebo odpadky. DTTO.

Miloslav Černý
1. únor 2021, 18:42

Nějak se mi v té mozaice ztrácí nezanedbatelný význam tepelných čerpadel, která ještě zdaleka neřekla poslední slovo.

pr
2. únor 2021, 02:05

A co teprve takové úspory tepla opravdovým zateplením. (minimálně to co doporučují již minimálně 15 let stavební předpisy)

Vinkler
3. únor 2021, 15:11

Tepelné čerpadlo potřebuje ke své práci EE. Zhruba 50 % EE výkonu, když mrzne.

Milan Vaněček
31. leden 2021, 10:38

Proč ty tanečky okolo termínu? Je přece rozumné mít stejný termín (2038) jako sousední Německo, stejný ale i s tím německým detailem, že se plány za x let budou upřesňovat (urychlovat).

Můj soukromý dojem je, že zde jde o boj se silnou jadernou lobby v komisi. Ta totiž nemůže akceptovat dřívější termín protože je jisté že Dukovany II do roku 2033 postavit nemohou a tedy že by koncepce přechodu MUSELA spoléhat na OZE a plyn.

Tomu se jaderná lobby snaží zabránit za každou cenu.

Jaroslav Studnička
31. leden 2021, 10:47

Pane Vaněčku, těď už jde pouze o politikaření a politické přežití, viz námluvy ČSSD se Zelenými.

Milan Vaněček
31. leden 2021, 10:59

Pane Studničko, politika v energetice byla, je a bude. S tím nic nenaděláme.

Ale u nás je to jasné: do roku 2033 zádné jádro nepostavíte, můžete pouze uvažovat o prodloužení starých Dukovan.

Proto jaderná lobby bojuje o svůj život.

blaha.p
31. leden 2021, 11:22

rozdíl mezi německým a českým termínem ukončení 2038, je obrovský vzhledem k plánům obou zemí. Německo chce do roku 2030 přidat 50 GW výkonu ze Slunce = cca 50 TWh + dalších cca 10 TWh (budou produkovat střešní FVE firem, RD), a cca 25 GW větru = cca 60 TWh = celkem tedy Německo přidá do roku 2030 cca 120 TWh z větru a Slunce proti výrobě z roku 2020. V tomto roce Německo vyrobilo cca 120 TWh z uhlí. Česko plánuje ze Slunce 2 GW = 2 TWh + dalších cca 2 TWh na střechách, ale ČR v roce vyrobila cca 28 TWh, sice přestaneme 10 TWh vyvážet, pořád bude potřeba nahradit cca 14 TWh

Emil
31. leden 2021, 11:31

Dukovany II mají nahradit Dukovany I a nemají za cíl nahrazovat uhlí.

pr
31. leden 2021, 12:47

A protože si na lži lidi už zvykli, tak až budou postavené DII tak obyvatelstvu sdělíme stejně jako v roce 2000 s huhelnýma elektrárnama že Kalousek je jednička a DII pojede do hořkého konce.

Slibům státu a ČEZu v ČR nevěří už ani šutr u cesty. Jediné v co jde věřit je, že vždy si budou dělat co se jim zlíbí. Bez ohledu na zákony a prospěch lidu.

Emil
31. leden 2021, 13:00

Tak doložte co ČEZ v roce 2000 sliboval. Osobně totiž rozhodně víc věřím ČEZu než vám, takže co si vy myslíte že sliboval mě vůbec nezajímá. A nemluvte za šutry u cesty, pochybuji, že jste k tomu od nich dostal mandát.

Ivan Novák
1. únor 2021, 01:16

V 90. letech zpřísněny emisní limity síry, nesporná věc. Bylo nutné rozhodnout, které neodsířené bloky skončí, a ty ostatní za dost peněz a let úsilí vylepšit. Program srovnatelný s ETE investičně i organizačně, jen to nebylo tak mediálně atraktivní. A taky si matně vzpomínám, že ještě podle vládního usnesení z r. 1993 se měl první blok ETE spouštět v r. 2005.

Ivan Novák
1. únor 2021, 01:18

Oprava: 1995.

Energetik 007
1. únor 2021, 08:48

V roce 2003 sliboval zahraniční akvizice a díky jim zvýšení dividendy... Bulharsko Rumunsko Albánie Turecko všude kam ČEZ vstoupil nesplnil podmínky privatizační smlouvy a nyní se soudí a všechno prodává. Na vedoucích pozicích jsou pořád stejní lidé

pr
31. leden 2021, 15:17

Je to napsáno zcela jinak. Stačí chápat psaný text a ne si do něj projektovat své. Sliby byly před schválením dostavby JETE. V roce 2000-nyní, tedy po spuštění dostavěného bloku je slib odstavení huhelných elektráren jen cárem papíru.

"Po necelém roce od rozhodnutí vlády se ukazuje, že ČEZ opět politiky podvedl. Přestože sugestivně tvrdil, že Temelín se staví proto, aby mohly být utlumeny severočeské uhelné elektrárny, ukázalo se, že strategií ČEZ je neutlumovat nic, ale za cenu dotovanou českými domácnostmi elektřinu vyvážet na evropský trh."

zdroj (ano, protitemelínský): sedmagenerace cz/nas-drahy-temelin/

Když už i Havel (nikdy jsem si nemyslel, že zrovna jím budu argumentovat, ale byl to holt prezident) prohlásil: „Nemám sebemenší důvod věřit ČEZu. Byl jsem devětkrát oklamán, nevím, proč po desáté mám věřit.“ tak to asi o něčem svědčí. Pokud vím tak o věcech, které již proběhly, nelhal.

Jinak ten odkaz je dobré přečíst i zastánci jádra.

Alespoň se můžete připravit na to jak bude probíhat dostavba DII. Ať máte čas na přípravu argumentace když i Vám ČEZ lhaním podtrhne nohy.

Emil
31. leden 2021, 15:34

Právě že ČEZ tvrdí, že slib byl úplně jiný: "Mýtus: ČEZ nesplnil slib, že uvedením Jaderné elektrárny Temelín do provozu odstaví uhelné elektrárny v severních Čechách.

K odstavení odpovídajícího výkonu v uhelných elektrárnách skutečně došlo, v 90. letech byly odstaveny uhelné bloky o souhrnném výkonu 1965 MW."

cez. cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice/realita-a-myty-o-jaderne-energii

Takže dokud skutečně nedoložíte, že ten slib zněl jinak než tvrdí ČEZ, tak předpokládám že jde o urban legend protijaderných aktivistů. Co tvrdí Hnutí DUHA absolutně neberu v potaz, těch lží ohledně Temelína vyprodukovali tolik, že je více než pravděpodobné, že toto je jen další v dlouhé řadě.

Ivan Novák
31. leden 2021, 15:55

Jedna věc je, co vytvářejí nebo vytvářeli za virtuální realitu novináři (z konfliktů, které vznikají tendenčními interpretacemi, jsou živi. Pravda, jenom pravda, a v úplném rozsahu poznání, je v seriózních učebnicích, nikoli v novinách), a druhá, že ČEZ příslušný rozsah bloků uhelných elektráren odstavil. Postavili a díru na trhu vyplnili jiní.

Myslím, že Havel se cítil oklamán nesplněnými plány termínů a ceny stavby ETE při současně silném odporu Rakušanů a zelených demagogů, zastupujících tehdy pro něj demokratický, pravdivý, svět. Pro něj "nadstavba", velmi zjednodušující zkratkou tedy lidské řeči a představy, byla důležitější než "základna", což zrovna u techniky nebo přírody nefunguje.

pr
31. leden 2021, 16:53

Takže před dostavbou a spuštěním Tunelína dal ČEZ slib, že na misku vah odstavených elektráren přihodí ty, které v minulosti jako nepotřebné odstavil.

Líbíte se mi, takovýto veletoč je hoden mistra. Jestli tohleto ČEZ vypustil ze své smradlavé tlamy, tak svá sprostá slova nebudu říkat a opět zacituji pana prezidenta „Nemám sebemenší důvod věřit ČEZu. Byl jsem devětkrát oklamán, nevím, proč po desáté mám věřit.“

A opět opakuji, nezajímá mne co ČEZ říká po spuštění Tunelína po roce 2000 ale co říkal před ním. Po roce 2000 mne zajímají pouze jeho skutky, stejně jako předtím.

Emil
31. leden 2021, 18:06

Odpovím vašimi slovy: "Stačí chápat psaný text a ne si do něj projektovat své." Nijak z toho totiž nevyplývá, že k odstavení elektráren došlo dříve než padl onen slib.

Vy nemáte sebemenší důvod věřit ČEZu, já zase nemám sebemenší důvod věřit vám a mám dost pádný důvod nevěřit zdroji, který jste uvedl. Takže jelikož nemáte žádný věrohodný zdroj, který by dokazoval kdy a co ČEZ slíbil, je další diskuse na toto téma bezpředmětná.

pr
31. leden 2021, 19:54

Opakuji, při slibech, že po spuštění Tunelína bude ČEZ do bilance odstavených započítávat již v předchozích deseti letech elektrárny odstavené, a tudíž pro ČR nepotřebné elektrárny je tak zhovadilé chování, že si každý udělá o Vašem obhajování neobhajitelného obrázek sám.

Já nepopírám, že tomu tak nebylo a že již tehdy byl brejnfošink natolik vyspělý že jim na to lidi skočili jako na špek. Také chápu, že taková manipulace není trestná.

Ale pro člověka je taková manipulace prostě netrestatelnou lží a opět zopakuji slova pana prezidenta: „Nemám sebemenší důvod věřit ČEZu. Byl jsem devětkrát oklamán, nevím, proč po desáté mám věřit.“

Vy jste možná oklamán nebyl, tak ČEZu třeba můžete věřit dále. Nás ostatní (nikoli však všechny) ale o Vaší verzi nepřesvědčíte.

Emil
31. leden 2021, 20:11

Nemusíte pořád dokola opakovat co vy si myslíte že ČEZ sliboval, to už víme. Podstatné je co a kdy slíbil ve skutečnosti, to nevíme.

Jaroslav Studnička
31. leden 2021, 13:17

Absolutně jsem nepochopil, co tím chtěl básník PR říci...:-)

pr
1. únor 2021, 14:25

Ano, nedivím se Vám. Věta o hořkém konci měla označit stávající D, nikoli DII. Omlouvám se za chybu při kontrole psaného textu.

T
31. leden 2021, 13:14

Takze nektere uhelky ,co vyvazi muzeme zavrit ihned,jelikoz je neni potreba nahrazovat nicim!!!Ale majitele je nechaji radeji vydelavat do nekonecna a az to bude neunosne,tak to vyhodne prodaji nejakemu neznamemu ze zahranici,aby to nemuseli likvidovat sami.Jednoduchy priklad Cezu,ktery na tom jeste vydelal!!! Spaloven komunalniho odpadu se to netyka a jeste se budou stavet dalsi linky/SAKO BRNO/,odpadu je a bude stale dost a hlavne se nepali zbytecne plyn,zavisly na dovozu.Vyrobi se teplo a EE a jeste se nemusi skladkovat k.o.Jde to i ve Widni s max. opatrenim ,kolik je u nas takovych mest? proc to nekde jde a jinde ne???

PetrV
1. únor 2021, 05:39

Ty spalovno odpadů a co znečišťování? Uhelky jsou oproti komunistickým zeleným spalovnám čistý provoz.

Spalovna je největší velký hnus, co existuje.

T
1. únor 2021, 19:00

Petre V.zajedte se podivat do Widne,stoji primo uprostred mesta!!!/a tam jede uz min.30let/Jinak od dob ,,soudruhu,, uz je to 30let a dnes se stavi uplne jinak ,tak se uz proberte!!!

Carlos
31. leden 2021, 15:31

To za předpokladu že nebude realizována verze EDU2045, tedy investice cca 20 miliard do dalšího prodloužení životnosti. V takové situaci by na místě bylo zaráz v provozu asi 2700-2800MW. Pokud by se neralizovala přehrada na Oslavě, nebo pokud nebude do povodí Jihlavy nabude převedena voda z jiného povodí.

Martin Prokš
1. únor 2021, 10:48

Dobrý den,

Je nereálné předpokládat, že EDU bude možné provozovat za rok 2040. Spíše je reálnější očekávat ukončení provozu po roce 2035. Důvodem bude hlavně politický tlak Rakouska, Německa a EU. Ono pokud se politici budou stále hádat a být nerozhodní, pak Dukovany skončí. Jaderná elektrárna musí plánovat a investovat s cca 5ti letým předstihem. Takže jestli do cca roku 2030 nebude definitivně rozhodnuto o prodlužování životnosti, tak EDU nebude do toho investovat a pak nebude co řešit i kdyby se politici na poslední chvíli stavěli na hlavu.

Vybudovat EDU 5/6 jako náhradu 1-4 je podle mě v tuto chvíli již včas nemožné. Poslední možnost to stihnout byla před 4mi lety. I kdyby se teď politici zbláznili a opravdu tomu dali ihned zelenou, jen vyjednávání a povolení budou trvat 5 let než se prvně kopne do země. A potom nejoptimističtější scénář i kdyby vše šlo super tak 13 let. Reálně spíš tak 16 let. Celkem tedy okolo 20 let od teď. Rychleji to ať již kvůli byrokracii, politice i kvůli znovuosvojení si mnoha schopností, zkušeností a výrobních možností nelze stihnout.

S Temelínem budeme mít honičku si ho uhájit za rok 2045. Takže EDU 5/6 (jestli vůbec bude) fakticky bude náhradou za Temelín.

Ale jak nahradíme výpadek v uhlí a EDU 1-4, to jsem opravdu zvědav. Holt se vrátíme do stavu hlubokých 70tých, kdy řízené black-outy domácností byly na dením pořádku. Akorát to byly tehdy energetické stupně. A ta taškařice začne od konce roku 2023. V roce 2025 to bude teprve jízda, Německo má v odstavování řiditelných zdrojů před námi cca 10 let náskok...

pr
2. únor 2021, 01:33

Neoperujte zde vypínáním domácností. Zcela zbytečně se snažíte vzbudit nejistotu. To za prvé. Za druhé v té době již každý kdo má střechu a vhodnou fasádu bude mít svou FVE a ve sklepě akumulaci a za další Tunelín financovala bába Dymáková a regulační stupně jsou určeny pro podniky, které se na financování elektráren nepodíleli.

pr
31. leden 2021, 11:54

Proč ty tanečky? Protože Češi. Jak zde téměř každý uznává, konec huhlí může nastat dříve z tržních důvodů.

Jenže stát, firmy a hlavně zaměstnanci na to nebudou připraveni a dopadnou stejně jako dopadli havyři z OKD. Prostě budou čumět na A4 jak husa do flašky.

Nebude na to připraven statni aparat a bude rozhanět havyře z před uřadu vodnim dělem, protože to je demonstrace a ne nezaměstnani. Bo vlada stanovila konec huhli až pojedou Dukovany tak co tu před budovu křičite! Běžte se nažrat toho uhla.

Takže jde o to přesunout finanční a existenční zátěž na pracovníky kteří zaměstnání ztratí. Nebo za draho přes Prisko financovat na rychlo (=draho) to co šlo řešit postupně a v součtu za ty roky levněji.

To že bychom ač plně připraveni skončit s huhlím v 33 nesplnili v případě ekonomické rentability termin 33 a prodloužili chod huhlí je menší problém než se dostat do krize nepřipraven.

Petr
31. leden 2021, 11:14

Jasně, že nejdůležitější není celkové odstavení, ale roky kdy budou tuzemské uhelné elektrárny vyrábět elektřinu jen pro Česko a stabilizaci soustavy, místo jejího nesmyslného levného výprodeje do Německa. To do roků 2025 nejpozději 2030 sníží určitě minimálně o 50% jejich výrobu.

pr
31. leden 2021, 11:40

".... místo jejího nesmyslného levného výprodeje do ......" Tak toto snad podepíše každý kromě vlastníka oné elektrárny, kterému záleží na co nejvyšších tržbách. (a samozřejmě na tom nemají zájem i překšeftaři s elektřinou, huhlím atd....) A jako bonus by se zvýšily cenové rozdíly na burze které by podpořily další investice.

ijn
31. leden 2021, 12:07

vládnou-li nám zaprodaní hlupáci, vše je možné, zrada a úpadek jsou jisté! je to marné, je to marné, je to marné!!!

Milan Vaněček
31. leden 2021, 12:55

Zatím v Asii a Australii vznikají obrovské fotovoltaické projekty. Mnohokrát se zde lidé posmívali Desertecu. Ale ten nejde realizovat kvůli politickým nestabilitám.

Podívejte se jinam, vlády Australie a Singapuru jsou velmi stabilní demokracie. A v plánu je největší FVE a nejdelší dálkový přenos elektřiny na světě.

viz

pv-magazine.com/2021/01/29/major-milestone-for-worlds-biggest-solar-project/

Podobně je tomu i v Číně, kde již s více než 1GW FVE a dálkovým přenosem mají praktické zkušenosti.

Bob
31. leden 2021, 13:15

Pane Vaněček:

FVE pro napájení klimatizací pro chlazení - ano, jsou vhodné

FVE pro napájení topení - ne, nejsou vhodné

Nás se týká ta druhá možnost a FVE nejsou u nás bez bez velmi drahé dlouhodobé akumulace z léta na zimu vhodné jak podstatná část energetického mixu.

Takže nán tu nedávejte za vzor tropické a subtropické oblasti typu Austrálie, Španělska, Singapuru, apod.

Milan Vaněček
31. leden 2021, 13:42

Bobe, už naposled, už mě to unavuje: elektřinu z FVE budete u nás využívat převážně mezi jarní a podzimní rovnodenností,

to bude náš hlavní zdroj, v té době moc netopíme.

Topit budeme jednak jak doposud (plyn), zapamatujte si to

a ten bude čím dál tím více nahražová obrovskými přebytky elektřiny

z VtE, u nás i v oblasti severního a baltského moře.

Když bude nadprůměrně foukat (to bude cca polovina té doby, snad víte co je to průměr) tak navíc bude ta elektřina bezkonkurenčně nejlevnější, stejně jako ta z fotovoltaiky v té druhé (letní) polovině roku.

Uz to prosím pochopte,

odpovídám Vám už naposled, je to únavné, jdu ven,

sluníčko krásně svítí...

Bob
31. leden 2021, 14:14

Už mne také unavuje pořád dokola Vám zdůrazňovat, takovou samozřejmost, že elektřinu potřebujeme (a v budoucnu budeme potřebovat ještě více) hlavně v topném období. Pro elektrické topení, které bude nahrazovat uhlí a ZP.

Pochopte, že ZP je pro budoucnost počínaje už současností nepřijatelný. A také čím dál tím více drahý kvůli emisním povolenkám.

VtE nebude ani v budoucnu bezkonkurenčně nejlevnější pro tu spodní polovinu z průměru. Pro tu horní polovinu, kdy foukat nebude bude extrémně drahá, dlouhodobě akumulovaná, nebo při porušení závazků hodně drahá zatížená vysokou cenou povolenek.

A nebo Jaderná, která bude při stoupající ceně energie relativně levná. Protože cena EE stoupá podstatně rychleji, než inflace.

pr
31. leden 2021, 15:38

Nikoli Bobe, uhlí a ZP budou nahraženy zateplením a rekuperací v energeticky nulových stavbách. Ano všichni energetici se bojí takového domu, ale taková bude budoucnost. Těch pár klacíků v krbových kamnech při -20 v pohodě zahrada vyprodukuje.

Ivan Novák
31. leden 2021, 16:08

Např. některé oblasti v iglů jde vytopit jednou svíčkou až na 283K. Eskymáci potvrdí. Pro české změkčilce ale na rok a rodinu nepostačí pár klacíků, nýbrž pár kubíků klacíků, to zahrada na dvoře činžáku asi nedá.

pr
31. leden 2021, 16:42

Samozřejmě Nováku u Vás bezdomovců a bezzemků z přesvědčení bude ještě zapotřebí mít na mysli nějakou tu armádu spásy či charitu. Ale to dáme. Budou sice tací, kteří budou pyskovat, že si za sebe můžete sami, ale těch co Vám pomůžou z bídy se ohřát bude pořád dost.

Bob
31. leden 2021, 17:51

Pr.

Víte Vy vůbec, jak fungují nulové domy?

V létě vyrobí pomoci FVE na střeše energii, kterou musíme odebrat (i když jí bude nadbytek) a v zimě stejné množství ze sítě v době nedostatku odeberou.

Takže nedostatek energie v zimě to neřeší. Klidně mohou mít celkovou spotřebu energie vyšší, než pasivní, nebo i nízkoenergetické domy.

pr
31. leden 2021, 18:15

A víte Bobe jak u nás funguje připojování FVE k distribuční síti? Nefunguje, prostě nulový přetok. Takže ten netmetering který naznačujete je sci-fi. Takže nulový dům v ČR je nulový dům a tak byl příspěvek myšlen. A pokud máte legislativou a teoriemi zmáknuté jiné vysvětlení, tak vítejte v realitě.

Můžete navrhnout jiné pojmenování. Obávám se, že již žádné není volné.

Emil
31. leden 2021, 19:40

Takže chcete tvrdit, že nulový dům spotřebuje v červnu 6× víc elektřiny než v prosinci? To ne, doufám.

pr
31. leden 2021, 20:05

Já nechci nic tvrdit o cizích domech. Ale Vy pořád nechápete, že fůra FVE je přepanelovaná a energie může klidně zůstat na střeše. Při ceně elektřiny 0,6Kč/kWh z panelu je pro přepanelování dost velký finanční prostor než se dosáhne ceny D02.

A mimochodem, víte kolik elektřiny dokážete uplatnit při ohřevu bazénu na zahradě?

Emil
31. leden 2021, 20:22

Nechcete nic tvrdit o cizích domech, ale zároveň o nich tvrdíte, že mají nulový přetok. Přestože několik dodavatelů zobchodování přetoků normálně nabízí.

A k tomu naznačujete, že snad nulové domy drtivou většinu potenciálně vyrobitelné elektřiny maří na střeše nebo v bazénu. Zajímalo by mě, kolik by tak asi byla teplota vody v bazénu, do kterého se topí v letních vedrech tak, aby stejná fotovoltaika v zimě pokryla spotřebu domu.

pr
31. leden 2021, 20:51

"..... o nich tvrdíte, že mají nulový přetok. ...."

Jo realita mikrozdroje ve zjednodušeném připojení. Vítejte v klubu poznání reality.

To že překšeftař nabízí za přetoky almužnu neznamená, že jsou lidi blbí a nechají svůj majetek vydělávat distributorovi pětinásobek toho co milostivě dostane investor.

A k naznačování. Naopak Vy jste se snažil mi vložit do úst jistotu šestinásobku. Nepovedlo se. Pouze jsem vypíchnul dvě možné cesty. Další varianty jsou na potřebách každého jednotlivého solárníka. Ne buď jedna, nebo druhá, ale když je bazén nahřátý, tak holt energie může zůstat na střeše. Nikoho to netrápí a distributor utře se svou jistotou pětinásobku. A vo to jde v první řadě.

Emil
31. leden 2021, 21:13

Lidi nejsou blbí, a tak radši nechají elektřinu na střeše, než aby za ni dostali aspoň něco. Vyprávějte tyhle pohádky někomu jinému.

Bob
31. leden 2021, 14:25

A abych nezapomněl na FVE:

I v létě budou potřebovat alespoň krátkodobou akumulaci, takže z ní EE nebude zas až tak levná, jak se nám tu snažíte namluvit.

Výhodná u specifických objektů a použití:

- Pro objekty s nejvyšší spotřebou v létě a nejlépe kolem poledne

- pro samovýrobu na střechách, kde výhodnost plyne hlavně z toho, že se neplatí za distribuci a neodvádí daně z EE.

Přičemž druhý bod je vlastně také skrytá dotace. Zvláště, když vedení a celá infrastruktura včetně záložních zdrojů musí být i u odběratelů s FVE stejně dimenzována na dobu nejvyššího odběru, což je v době, kdy FVE nedá nic, i kdyby obsahovala akumulátory.

Carlos
31. leden 2021, 15:54

A proto by se měla věnovat zvýšená pozornost konverzi přehrad na Vltavě. Další věc kam se může akumulovat je pokud vzniknou u tepláren tepelné zásobníky a elektrokotle, tak se to dá i zde. Samozřejmě by ale bylo třeba aby vznikaly přednostně odběratelské FVE s nějakou akumulační kapacitou.

pr
31. leden 2021, 16:16

FVE nebudou potřebovat, FVE je již dnes léta mají! Tak o co jde?

forum mypower cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&hilit=%C5%A1luknovsko&start=100#p68673

A spotřeba z DS pak vypadá takto:

forum mypower cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&hilit=%C5%A1luknovsko&start=100#p62379

Nic více si "energetik" nemůže přát. Spotřeba pouze v době kdy s ní přenosová soustava počítá.

Jak jsem již psal, cena EE z ceny panelů je do 0,6Kč/kWh a cena akumulace v ceně akumulátorů je 1,8Kč/kWh. Ceny pro koncáka viz. dovozce LiFeYPO4.

pr
31. leden 2021, 16:25

A teď o tom nesmyslu s dimenzací na nejvyšší odběr. Zalobbujte aby ERÚ stanovil cenu za 1x6A poměrem k 1x25A a dal na něj tarif odpovídající 20h cenou distribuce v NT a vystačím s tím. A garantuji Vám, že i všichni fotovoltaikáři, kteří si dělali FVE sami. Ti co si FVE nechávali dělat dcerou majitele distributora nechť pláčou dál ;-)

Bob
31. leden 2021, 18:05

To Pr

Ono taky záleží na tom, kdy potřebujete odebírat, zda v době odběrové špičky, nebo mimo ni. A o tom velikost hlavního jističe nic neříká.

Respektive, abyste mohl odběr přesměrovat do doby dostatku EE, musíte mít možnost mít vyšší jistič bez vyšší platby.

Ale k tomu nepomůže FVE, ale jakákoliv akumulace (akumulátory, vodní nádrž), nebo jen přesun spotřeby.

Tedy neměly by být pro vyrovnávání spotřeby s výrobou podporovány FVE, ale akumulace, nebo přesun odběru.

pr
31. leden 2021, 19:30

Právě že to absolutně šumákfuk kdy budou dodávat, pokud dodrží délku NT, tak mi těch 27kWh denně z 1x6A úplně stačí. Akumulace si se špičkami poradí i kdyby FV nedala ani watthodinu. A vo tom to je. Řešíte tu problém, který za pár let až se FVE rozlezou po střechách, nebude existovat. Každý bude mít akumulaci.

Bizon
31. leden 2021, 19:32

Na ten ASEAN Power Link jsem upřímně zvědavý! Ohledně FVE zůstávám poněkud skeptický, ale jestli někde dávají smysl tak je to Austrálie, doufám že to výjde. Jestli opravdu postaví 4500 km HVDC a 30GWh baterku jak plánují, tak to bude něco. Konečně bude precedent na takový projekt v této škále. Zjistí se ekonomika a praktičnost, konečně budou tvrdá data místo věčných nespolehlivých projekcí!

Já bych byl spokojený i kdyby to bylo prodělečné, krom jasných dat by se zjistilo co je třeba vylepšit/přidat/zrušit. Jestli to s OZE myslíme vážně tak podobné věci prostě budou potřeba, měli bychom mít zkušební-pilotní projekty na všechno, ideálně bych k tomu ASEANu hned přidal na zkoušku i pole off-shore větrníků, někde podél toho 4000km kabelu snad je jedna dobrá větrná lokalita..

Ivan Novák
31. leden 2021, 20:33

Podle Wiki má pod mořem kabelem vést jen 3,7 Mm, od Darwinu 800 km na jih obyčejně vzduchem. Kabel pro 2,2 GW, baterky na obou koncích. Financování ještě úplně zajištěno není. Úžasná výzva. Ovšem taky trochu potvrzení, že konverze FVE P2cokoli kdekoli (jinde) vychází ještě náročněji.

T
31. leden 2021, 17:32

Nic neni zadarmo,az to Babis zdani a nejen to !!! A nesmi se nic p.srat!!!Radeji vyuzivam sit mimimalne a vyjde to na stejno...ERU uz chysta NEZ...

Milan
31. leden 2021, 22:09

"Hamáček (ČSSD) poznamenal, že chce, aby ministři za sociální demokracii hlasovali právě pro dřívější termín". Co to přinese sociálně slabším voličům ČSSD? Měla něco takového v programu? Ta strana jde proti svým voličům. Pak se nemůže divit jaké bude mít výsledky.

pr
2. únor 2021, 01:49

Voličům ČSSD to přinese naději, že stát bude reálně s ukončením huhlí počítat. Snad na něj tedy bude včas připraven včetně plánu co s lidmi postiženými útlumem bude. Ne jako se stalo v případě OKD kdy stát ignoroval řekl bych včasné sdělení vlastníka o útlumu těžby a nutnosti řešit včas osud zaměstnanců. Dnešní stav a tydlydátské řešení snad vidí každý!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se