
Začne Čína dovážet uhlí z USA? Názory účastníků trhu se liší
Názory na čínském trhu s černým energetickým uhlím ohledně údajně plánovaných kroků čínské vlády vedoucích k zahájení importu této komodity ze Spojených států se liší. Podle zahraničního serveru Platts by mohla Čína dokonce zrušit dovozní clo na americké uhlí, jehož sazba je nyní 6 %.
Podle čínských médií je v rámci zklidnění obchodních vztahů mezi oběma zeměmi v plánu nákup amerického zboží v hodnotě až 70 miliard dolarů včetně uhlí těženého v oblasti Apalačského pohoří.
Zprávy uvádějí, že těžební průmysl v americkém státě Západní Virginie trpí z přechodu Spojených států na obnovitelné zdroje energie. Právě Západní Virginie přitom patřila k hlavním podporovatelům prezidenta Donalda Trumpa, který sliboval záchranu amerického těžebního průmyslu v průběhu jeho prezidentské kampaně.
Čínské kroky podporující import amerického uhlí by mohly údajně zahrnovat zrušení 6% dovozního cla na americké uhlí.
Podle zahraničního serveru Platts se však názory oslovených účastníků trhu ohledně importu amerického uhlí do Číny poměrně liší.
„Při takto napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou je nepravděpodobné, že by mohlo být americké energetické uhlí dováženo do Číny bez dovozního cla,“ řekl oslovený čínský trader.
Další čínský trader uvedl, že o zájmu mezi čínskými obchodníky s uhlím slyšel, ale že neví o žádných konkrétních obchodech.
„Koneckonců je třeba vzít v úvahu dlouhou cestu amerického uhlí do Číny a možnost změny postoje čínské vlády. Čínští obchodníci by museli mít jistý sklon k riziku, aby uvažovali o koupi amerického uhlí,“ uvedl trader.
Zvýšená poptávka v Asii vyhnala cenu na 6letá maxima
Zprávy o možném zájmu Číny o dovoz amerického energetického uhlí přicházejí v době, kdy cena černého uhlí z australského přístavu v Newcastlu vzrostla na nejvyšší hodnoty od roku 2012.
Cenu tlačí vzhůru zvýšená poptávka v Asii způsobená extrémním počasím, tradiční vývozci mají navíc problémy s navyšováním exportu.
Spotové ceny černého uhlí z přístavu v Newcastlu tak vzrostly od poloviny dubna téměř o čtvrtinu a minulý týden dosáhly hodnoty 112 USD/t.

Zásadní vliv na růst ceny australského černého uhlí má přitom právě Čína, která za prvních pět měsíců letošního roku importovala podle dat Thomson Reuters 104,5 milionu. To je o 10,2 % neboli 10,7 milionu tun více než za stejné období v roce 2017.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se