Cena černého uhlí z australského Newcastlu vzrostla na nejvyšší hodnoty od roku 2012. Ceny tlačí vzhůru zvýšená poptávka v Asii způsobená extrémním počasím, tradiční vývozci mají navíc problémy s navyšováním exportu.

Vlna veder v severní Asii způsobuje v posledních týdnech zvýšenou spotřebu elektřiny pro chlazení. Mimořádně teplé počasí zažívá od konce května velká část severní Asie, včetně měst, jako je Peking a Tokio. Zásoby uhlí přitom byly značně vyčerpány již v průběhu lednových mrazů. Současně s obnovováním vyčerpaných zásob uhlí před nejžhavějšími letními měsíci v červenci a srpnu významně vzrostla poptávka po černém uhlí.

Spotové ceny černého uhlí z australského Newcastlu vzrostly od poloviny dubna o 24 % na současných 112 USD/t, což je dle dat agentury Bloomberg nejvyšší hodnota od roku 2012.

Ceny australského černého uhlí dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2012. Zdroj: Bloomberg
Ceny australského černého uhlí dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2012. Zdroj: Bloomberg

Čína, největší světový dovozce černého uhlí, importovala za prvních pět měsíců letošního roku podle dat Thomson Reuters 104,5 milionu. To je o 10,2 % neboli 10,7 milionu tun více než za stejné období v roce 2017. Druhý největší dovozce, Indie, dovezla za stejné období 77,4 milionu tun, meziročně o 3,3 % neboli 2,5 milionu tun více.

Třetí Japonsko dovezlo 74,1 milionů tun, o 2,4 milionu tun více, zatímco regionální dovozce číslo čtyři, Jižní Korea, dovezla 51,7 milionů, o 0,5 milionu tun více než v roce 2017. Tyto čtyři země tak dovezly v prvních pěti měsících roku 2018 meziročně o 16,1 milionu tun více černého uhlí.

Současně tradiční velcí vývozci mají problémy s navyšováním exportu uhlí. V Austrálii je to dáno nejspíše kvůli neschopnosti rychle navýšit produkci uhlí, export z Indonésie brzdí požadavek vlády, aby více uhlí mířilo na domácí trh. Dodávky z jižní Afriky brzdí omezení v oblasti infrastruktury, zejména v železničním systému.

Současná cena uhlí je však dostatečně vysoká na to, aby mohly od Asie putovat i americké dodávky, navzdory vyšším nákladům na přepravu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *