Domů
Elektrárny ve světě
První off-shore větrný park na světě byl zcela demontován (video)

První off-shore větrný park na světě byl zcela demontován (video)

Dánská společnost DONG Energy oznámila, že její větrný park Vindeby, který byl prvním off-shore parkem na světě, byl v minulých dnech zcela demontován.

DONG založila větrný park Vindeby jako demonstrační projekt, který měl dokázat možnost výstavby a provozu větrných elektráren na moři. Nyní, po 25 letech provozu parku, bylo demontováno všech 11 větrných turbín. Lopatky, gondoly a stožáry byly jednotlivě odmontovány pomocí mobilního jeřábu a umístěny na přistavenou loď. Betonové základy byly odstraněny pomocí hydraulických bouracích nůžek, hydraulickým kladivem a frézovacími stroji.

“Je to poprvé, kdy demontujeme off-shore větrný park, ale naštěstí jsme mohli využít našich rozsáhlých zkušeností z výstavby větrných elektráren a servisních prací na moři.”  Leif Winther, vedoucí vývojář DONG Energy

Winther dále uvedl, že pro demontáž bylo potřeba získat mnoho povolení. Mnoho komponent bude dále použito jako náhradní díly pro další parky ze stejné éry, které jsou stále v provozu. Lopatky budou použity pro vývoj konceptu hlukové bariéry, který probíhá v laboratoři DTU Risø. Jedna z turbín bude exponátem v dánském muzeu energetiky.

Během své existence vyrobilo 11 turbín parku Vindeby 243 GWh energie. Každá z turbín měla instalovaný výkon 0,45 MW, přičemž rozpětí lopatek bylo 17 metrů a výška jednotlivých elektráren byla 37,5 metrů. Ve videu společnosti DONG Energy je možné sledovat zrychlený průběh demontážních prací.

Štítky:OZEDánskoVTE

Komentáře

(1)

Milan Vaněček

11. září 2017, 20:28

Myslím že by to mělo být povinné video pro všechny zastánce jaderné energetiky. Aby si uvědomili obrovský pokrok ve větrných elektrárnách za 25 let (nárust výkonu cca 20krát), aby si uvědomili jak na tom malý stát jako Dánsko na tom založil úspěšný průmysl a obchod a aby viděli ten propastný rozdíl v decommissioning větrné a jaderné elektrárny.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.