Domů
Úřady a instituce
MAAE vybavila Bělorusko mobilní laboratoří pro monitorování radioaktivního záření požárů v černobylské oblasti

MAAE vybavila Bělorusko mobilní laboratoří pro monitorování radioaktivního záření požárů v černobylské oblasti

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) poskytla Bělorusku mobilní laboratoř pro posuzování radiologických hrozeb spojených s lesními požáry v regionu Polesí, přímo sousedící s černobylskou uzavřenou zónou. Nedávné požáry v černobylské uzavřené zóně nevedly k nebezpečnému nárůstu radioaktivních částic přenášených vzduchem.

V případě lesních požárů v kontaminovaných oblastech Polesí je zapotřebí spolehlivých vědeckých údajů k zajištění odpovídající reakce a ochrany zdraví veřejnosti a přímo postižených pracovníků, jako jsou hasiči, lesní pracovníci, pohraniční stráže, vědci a technici pracující v zóně.

V reakci na žádost Běloruska MAAE asistovala při navrhování a pořizování mobilní laboratoře, včetně nástrojů pro radiační monitorování vzduchu a životního prostředí. Mobilní laboratoř je schopna terénního provozu a slouží jako pracovní plošina pro čtyřčlennou posádku v terénu. Je vybavena přenosným vzorkovacím zařízením, ručním gama spektrometrem, radiačním monitorem pro měření vzorků životního prostředí, sadou pro odběr vzorků půdy, osobními ochrannými oděvy, navigačními a komunikačními nástroji, elektrickým generátorem a pracovištěm s počítači a dalšími zařízeními.

„Specializovaná práce odborníků MAAE a běloruských protějšků umožnila navrhnout a dodat dobře vybavenou a vhodnou mobilní laboratoř. Mobilní laboratoř by Bělorusko podpořila v rychlé reakci na současné radiologické hrozby způsobené lesními požáry v černobylské uzavřené zóně,“ uvedl Peter Swarzenski, úřadující ředitel MAAE Environment Laboratories.

Vzorky vzduchu shromážděné v místech lesního požáru je třeba analyzovat, aby bylo možné přesně stanovit aktivitu radioaktivních izotopů prvků cesia, stroncia a transuranu, uvedla MAAE.

Tyto činnosti probíhají v rámci projektu technické spolupráce, který byl zahájen v roce 2018. Projekt je zaměřen na pomoc vědeckým a technickým pracovníkům regionu Polesí při rozšiřování jejich odborných znalostí a dovedností. Jedná se zejména o dozimetrii inhalačního příjmu radionuklidů, a identifikaci a odběr vhodných nástrojů a spotřebního materiálu pro monitorování záření, vzorkování vzduchu a půdy, zpracování vzorků a měření.

MAAE bere na vědomí, že její projekt technické spolupráce s Běloruskem se nyní blíží dokončení. Země je nyní dobře vybavena pro hodnocení radiologických hrozeb, které mohou v budoucnu vzniknout při lesních požárech.

„Školící činnosti, vědecké návštěvy, nákup potřebného vybavení, dodávek a mobilní radiologické laboratoře byly významným příspěvkem MAAE k posílení našich aktivit v oblasti výzkumu a monitorování radioaktivního znečištění. To je to, co v tomto období potřebujeme,“ řekl Makhail Patsiomkin, hlavní specialista na Běloruském ministerstvu pro mimořádné situace.

Autor úvodní fotografie:  Polessie State Radio-Ecological Reserve

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
2. červen 2020, 12:10

Tak nám ty požáry zase uvolily ty toxické a v ČR takzvané "neexistující jaderné emise".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se