Domů
Úspory energie
Evropskou unii čeká utahování opasků, bude se šetřit energiemi
EPC projekty v Nemocnici Nové Zámky
Zdroj: ČEZ Esco

Evropskou unii čeká utahování opasků, bude se šetřit energiemi

Rada Evropské unie schválila přepracované znění směrnice o energetické účinnosti, která stanoví závazný cíl v oblasti energetických úspor. Evropská unie jako celek má do roku 2030 snížit konečnou spotřebu energie o 11,7 % ve srovnání s prognózami zpracovanými v roce 2020. Vyšší cíle jsou také v oblasti meziročních úspor energie a v oblasti veřejného sektoru. 

Na půdě Evropské unie došlo ke schválení další významné části Zelené dohody pro Evropu (Green dealu), jejímž dílčím cílem je dosažení snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 55 % do roku 2030. Toho má být dosaženo také díky úsporám energie.

Nové cíle v oblasti energetické účinnosti jsou stanoveny v přepracovaném znění směrnice o energetické účinnosti (2012/27/EU). Hlavní změnou je nový závazný cíl snížení spotřeby konečné energie ve výši 11,7 %. Tento cíl je závazný pro Evropskou unii jako celek, přičemž každý stát bude mít vlastní cíl snížení konečné spotřeby energie.

Směrnice stanoví postup, kterým se cíl pro každý členský stát určí. Členské státy nejprve samy navrhnou vlastní indikativní cíl v rámci vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu. Evropská komise následně vyhodnotí indikativní cíle jednotlivých států a nebudou-li dostatečné, může cíle jednotlivých členských států upravit tak, aby Evropská unie jako celek dosáhla závazného cíle ve výši 11,7 %. Členské státy již vnitrostátní plány s indikativními cíli v oblasti energetické účinnosti odeslaly komisi v červnu tohoto roku. V průběhu následujícího roku by měly být předloženy finální plány.

Mimo to se na členské státy včetně České republiky vztáhne povinnost každoročně snížit konečnou spotřebu energie. V letošním roce je povinnost snížit spotřebu o 0,8 %, od příštího roku již o 1,3 %, od roku 2026 o 1,5 % a od roku 2028 dokonce o 1,9 % ročně.

Nová směrnice vychází z principu, podle kterého má být energetická účinnost vždy na prvním místě. To se týká především přípravy strategických dokumentů a investičních projektů. Členské státy tak mají povinnost zajistit, aby byla řešení v oblasti energetické účinnosti zohledněna například při rozhodování o politických dokumentech a investicích.

Směrnice se zaměřuje také na veřejný sektor

Přepracovaná směrnice stanoví povinnosti také pro úspory energií ve veřejném sektoru. Ten má "jít příkladem" a má každoročně dosáhnout snížení konečné spotřeby energie o 1,9 %.

Povinností je také renovovat budovy spadající pod veřejný sektor. Členský stát má povinnost každoročně renovovat 3 % podlahové plochy budov, které jsou vytápěny. Renovace by měla zajistit, že renovované budovy budou budovami s téměř nulovou spotřebou energie.

Směrnice by měla být v následujících týdnech publikována v Úředním věstníku EU a účinná by měla být po dvaceti dnech. Česká republika má na transpozici směrnice dva roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
De Carbon
3. srpen 2023, 12:01

Zatepleni budov prinese velke uspory energie a to se tyka hlavne statu, ktere jsou vic na severu. Dalsi vyznamny sektor je autodoprava. Benzinove auto spotrebuje ca. 60kWh/100km. EV spotrebuje ca. 17kWh/100km. Tato uspora je znacna, ale to plati jen pro elektrinu z OZE. Elektrina z uhelne elektrarny s ucinnosti 40% je mene vyhodna, ale i tak spotrebuje EV mene energie nez spalovak. 42 : 60. To je 30% mene. EV je proste efektivnejsi i pri elektrine z uhli.

Petr prochaska
3. srpen 2023, 15:27

Ona je otázka účelnosti vynaložených finančních prostředků. Pokud se seberou peníze od lidí formou daní a emisních povolenek a přerozdělí se na zateplování, tak vznikají neefektivity. Kdyby peníze zůstaly u lidí a firem, tak by se peníze efektivněji využily.

U autodopravy se musí porovnávat kolik stojí vytěžit ropa a vyrobit litr benzínu v porovnáním s cenou elektřiny a cenou baterie. Je sice hezké, že se šetří energie v Evropě, ale když v tu samou dobu čínská a jiná světová konkurence má úplně jiné možnosti a levnější ceny energií, tak naše firmy nemají šanci obstát a bude se ještě více snižovat životní úroveň.

Pravoslav Motyčka
3. srpen 2023, 23:49

to De carbon : Ano máte pravdu tepelná čerpadla jsou to samé ušetří zhruba polovinu energie proti plynovému kotli. Úspory mají velký potenciál. Jenže se přitom musí používat hlava a díky dotacím od státu se to celé dělá bezhlavě.

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 12:45

Před deseti lety jsem zateplil dům 20 cm polystyrenu a 40cm vaty, kvůli úsporám energie. Mohu autora tohoto bulvárniho titulku ubezpečit, že jsem si tím opasek neutáhl, nýbrž velmi povolil, neboť úspory jsou velké a při předpokládané životnosti zateplovacího systému extrémně výhodné.

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 12:54

Ještě dodám, že v té době si spousta lidí klepala na čelo, proč tak silná izolace, že se to nemůže vyplatit, při tehdejších cenách energií. Což jednak nebyla pravda, šlo jen o hloupé odhady, ale hlavně je nutné počítat ceny budoucí a ne současné, a to přestože jde vždy jen o prognózy s určitou mírou pravděpodobnosti. Svět je prostě složitý a málokdo se v něm vyzná.

De Carbon
3. srpen 2023, 13:07

To same jsem udelal uz v roce 2008 a tehdy jsem dal 15cm polystyren a nekde bohuzel jen 8cm, protoze me zednici ukecali, ze nemuzou sehnat dlouhe hmozdinky na 15cm PS. Na tehdejsi dobu to bylo super, ale dnes to je malo. Nastesti diky tepelnemu cerpadlu se zemnim kolektorem a vetsi FVE je teplo docela dostupna zalezitost. Chudaci kteri vytapi nezatepleny barak a musi palit fosilni paliva. Vsak take natahuji ruku. Hlavne ze vsichni rikali ze zatepleni se nevyplati. Dnes rikaji to same o EV. Oni se nikdy neponauci.

Zdeněk
3. srpen 2023, 13:27

Kdo podle Vás natahuje ruku na pálení fosilních paliv ?

Naopak pořád natahují ruku (přes dotace) lidí jako Vy! Okamžitě zrušit všechny dotace! Když jsou ty FVE a TČ tak super, tak se přece vyplatí každému za jeho VLASTNÍ peníze.

De Carbon
3. srpen 2023, 14:16

V roce 2008 jsem zadne dotace nezadal, zadne nedostal a mozna ani nebyly. Vse mam za sve zdanene penize. Nejvic natahujou ruce lide, kteri nemaji snahu udelat neco pro zatepleni baraku. A vy mate jakou tepelnou izolaci, cim a za kolik topite?

Zdeněk
4. srpen 2023, 06:11

Bydlím v bytovém domě s dálkovým vytápěním (městská teplárna). Dům je zateplen. Neznám teď přesně roční číslo ale za GJ nyní platím cca 650 kč.

Dříme jsme v domě uvažovali o vlastním zdroji tepla ale už tehdy to na plyn nevycházelo (ještě před krizí dnes už vůbec) a TČ se instalovat nedá, protože v domě jsou radiátory (potřebují alespon 60°C) a změna by v zásadě znamenala předělat topeční a elektropřípojku v celém domě (návratnost nikdy a ještě tak velkou investiční částku schůze nikdy neschválí).

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 13:38

Neponauci se, protože nepřemýšlí, nepochybují ale jenom hájí svoji zcela ujetou pravdu. Je to přesně vidět tady v diskuzích, je to tragédie.

Mimochodem, 20cm obvodové izolace umožní vystrčit okna 5cm do fasády a zbyde akorát 15cm ostění, čímž se vyřeší tepelny most okolo oken. Je to perfektní prevence plesnivých rohu oken dokonce i v koupelnách. Ten komfort zateplení není jen v úspoře energie. Mě nikdo nevystraší tím, že mi zavře plyn :)

Martin P
3. srpen 2023, 13:21

"Moudrý je ten, kdo zná tajné příčiny věcí."

Vámi popsané zateplení je hraniční (400mm bylo předpokládám ve střeše, 200mm EPS na stěnách) co se týká tloušťek. Víc už by ani nebylo třeba. Měl jsem stavbu, kde měla investorka 750mm climatizeru v podkroví mezi příhradovými vazníky. Tolik izolace je už ale zbytečné a energetická návratnost je problematická, dokonce se může stát, že se za celou životnost stavby se nevrátí. A v tomto případě je energetická návratnost úzce v relaci s ekonomickou návratností.

Petr prochaska
3. srpen 2023, 14:19

Ono jestli dát 15 cm nebo 20 cm EPS je už skoro jedno.

VF
3. srpen 2023, 15:59

jedno je kolecko od trakare rikal muj tata. v tomto pripade je tepelny odpor o 33 procent vetsi. to opravdu neni jedno

Petr prochaska
3. srpen 2023, 18:06

Jenže tepelně izolační vlastnosti 15 cm EPS s kombinací například s Porotherm cihlou už jsou dostatečně dobré, takže sice přidáte 5cm EPS, ale rozdíl úniku tepla přes zdi je menší než žárovka na celý objekt.

VF
3. srpen 2023, 18:19

tak to bych chtel videt vas vypocet, neni to slozite, tak to spocitejte, treba pro objekt 10x8x6 metru, jak velka zarovka vam vyjde :) me se moc libi, tito strelci, co vsechno vedi hned bez rozmysleni. Mam takovy pocit, ze strilite uplne vedle :)

Martin P
3. srpen 2023, 13:23

Mimochodem, používání EPS na zateplení jiných než soklových a suterénních části obvodového pláště pokládám za chybu.

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 13:26

Je to jak píšete, vata v podkroví šikmé střechy, polystyren obvodový plášť a podlaha. Nemám žádné poznatky, že by ten polystyren byla chyba. To by jste musel vysvětlit.

Jan Kopecký
4. srpen 2023, 18:09

Polystyren je horší zvukově, kdybych zateploval dnes, dal bych vatu ("Orsil").

Zbyněk Poisl
3. srpen 2023, 14:35

V roce 2012 jsem postavil nový dům - dřevostavbu. Celková tloušťka obvodových stěn je 60cm, přičemž izolace tvoří celých 55cm! Abych měl v zimě doma teplo, mi stačí 1300W! Taky si lidé klepali na čelo, když to viděli. Dnes se mi těch pár korun za silnější izolaci už dávno vrátilo!

Pravoslav Motyčka
4. srpen 2023, 00:07

Investice do izolace budov nebyla nikdy nesmyslná pokud jste potřebovat budovu celkově renovovat nemá smysl dávat málo EPS na druhou stranu u mnohých budov větší izolace stěn znamená často nutnost zvýšit přesah střechy, izolace stropů nejde provést bez zmenšení podkrovních místností což se majiteli nelíbí atd. Dále je také třeba zvážit co vlastně chce člověk investicí dosáhnout pokud jsou to nízké náklady na bydlení nebylo by lepší investovat do tepelného čerpadla země / voda a podlahového topení ? s topným faktorem 5 nebude cena vytápění i neúsporného domu přesahovat 20 000 kč. když majitel vymění okna , barák obalí izolací včetně stopů a nechá si plynový kotel tak se pod milion investičně nedostane a cena za vytápění bude podobná jako u TČ přitom investice do něj a podlahovky může být levnější - nejlepší je mít oboje jenže pak se bavíme o 1,8mil kč. a když budu dopit dřevem + peletama za 50 tis ročně v běžném domě pak mám návratnost všech úspor asi tak 50let.....

Richard Vacek
3. srpen 2023, 14:05

Je to jen potvrzení faktu, že kolaps každé civilizace se projevoval i snížením spotřeby energie. Teď to je civilizace v západní Evropě.

Antonín Mikeš
3. srpen 2023, 14:44

Všude je plno úplatkářů a korupce. Děti nedbají příkazů svých rodičů. Kdekdo se pokouší psát knihy. Je nepochybné, že konec světa se blíží.

Záznam na asyrské destičce, asi 2800 př. n. l.

Slavomil Vinkler
3. srpen 2023, 15:50

No ja, ale oni opravdu zkrachovali.

Zdeves Pavel
3. srpen 2023, 14:22

Fakticky to nebude nic jiného než propad ekonomiky a životní úrovně. Leda, že by uz konečně vynalezli perpetum mobile.

VF
3. srpen 2023, 15:56

ten zapad a eu nas privede do zahuby- s takovymito narizenimi

Pavel Lukavsky
4. srpen 2023, 09:30

Spotřeba energie silně roste v sovětském svazu, díky tomu že je velmi levná. Možná by stálo za úvahu se tam přestěhovat, životní úroveň a všeobecný blahobyt je tam neodvratný. Jsou dokonce i sponzoři, co jsou ochotni zadotovat letenku. Nejvyšší čas opustit potápějící se bárku EU.

Zdeves Pavel
4. srpen 2023, 22:16

Někteří bohatší ze západu si kupují v okolí Moskvy pozemky a staví si tam domy. Až se stane z EU chalifat, aby měli kam utéci.

Josef
5. srpen 2023, 23:08

Vy jste si popletl jak světové strany tak i město, není to východ, ale západ a není to Moskva, ale třeba Londýn kam utíkají bohatí z RF, kde žije nejvíce muslimů mimo tradiční arabský svět.

Richard Vacek
6. srpen 2023, 18:31

Zatím EU stále žije z toho, co vytvořily předchozí generace. Ale už toho moc nezbývá a pro některé bude vhodnější zvednout kotvy.

Matěj
3. srpen 2023, 20:16

Já jsem dostavěl loni. Věděl jsem, že nejlepší energie je ta ušetřená. Stavěl jsem z cihly 44cm s polystyrenem uvnitř. Krovy zafoukané pěnovou izolací, stropy 40cm vaty. Dřevěná okna s trojskly. Tepelné čerpadlo vzduch voda do podlahovky a dlažba. Zatím to vypadá, že spotřeba celého domu bude do 5 MWh za rok. Mám pocit, že bydlím zadarmo. Akorát teda ještě doplatit tu hypotéku :) Na FVE a elektrické auto už mi ale peníze nezbyly.

Zbyněk Poisl
4. srpen 2023, 17:46

"Šetřit energií" a "šetřit energií" je obrovský rozdíl. Pokud k energetickým úsporám vede technologický pokrok, který umožní stejnou produkci s menšími energetickými nároky, pak je to v naprostém pořádku a úspory jsou smysluplné a vítané. Pokud jsou ale úspory vynucené nedostatkem energetických surovin a jejich vysokou cenou, pak je to špatně a zákonitě to povede k propadu nejen ekonomickému ale i technickému, technologickému i společenskému. Přinejmenším Evropa se potácí na hranici sestupné spirály. Pokud půjde dál cestou energetických restrikcí, bude to její konec!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se