
EU připravuje nová pravidla pro ekodesign. Dotknou se oceli, oděvů i nábytku
Evropská komise plánuje mezi lety 2025 až 2030 zásadně pozměnit rámec pro pravidla ekodesignu výrobků. To bude mít dopad na to, jakým způsobem klíčová průmyslová odvětví v EU vyrábějí, označují a následně uvádějí na trh své výrobky.
V rámci nařízení o ekodesignu (ESPR) a aktualizovaného nařízení o energetických štítcích se EU zaměří na regulaci designu výrobků v odvětvích, jako jsou ocel, hliník, oděvy, nábytek, ale i například pneumatiky a matrace. Informoval o tom server ESG News.
Dle Unie byla tato odvětví vybrána pro svůj významný dopad na životní prostředí a vysoký potenciál pro implementaci nástrojů a postupů, které jsou zaměřeny na oběhové hospodářství. Nová pravidla veskrze nastavují nový standard, co se týče požadavků na energetickou účinnost a kritéria pro trvanlivost, opravitelnost, opětovnou použitelnost a recyklovatelnost.
Základní součástí plánu Unie je tzv. digitální pas výrobku. Ten bude spotřebitelům poskytovat přehled o ekologické stopě, složení a opravitelnosti výrobku. Pas bude doplňovat hodnocení opravitelnosti, které spotřebitelům pomůže informovaně se rozhodovat o svém nákupu a možných budoucích nákladech, a zároveň má povzbudit výrobce, aby navrhovali výrobky s delší životností a opravitelností.
Dle Evropské komise stanovení jasných priorit zajistí právní předvídatelnost pro průmyslové subjekty a podpoří inovace. Harmonizované normy v celé EU mají za cíl omezit překážky obchodu a snížit náklady na dodržování předpisů.
Někteří, jako například Evropský úřad pro životní prostředí, však kritizují, že nová pravidla nepokrývají jiné klíčové sektory. Kategorie výrobků, jako jsou například obuv, barvy a chemické látky, se totiž nová pravidla prozatím nedotknou. To by dle úřadu mohlo omezit celkový dopad nařízení.
Nová regulace bude postupně probíhat prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci přizpůsobených konkrétním skupinám výrobků. Každý standard by měl být vypracován za přispění technických odborníků, zainterestovaných stran a členských států prostřednictvím takzvaného Fóra pro ekodesign. Malým a středním podnikům bude poskytnuta cílená podpora, aby jim byl přechod na nové výrobní metody usnadněn.
Mohlo by vás zajímat:
Já bych nařídil dělat všechno z kopřiv. Jídlo, šaty, boty, budovy, tanky. Když se bude hodně chtít, půjde z nich jistě vyrábět i fotovoltaické panely. Anebo z řepkové slámy, v ní je dost křemíku.
Všechno jde, když s chce... v tomto přípdě by trpěla cena a nejspíš i kvalita.
To by bylo jednoznačně ekologické, protože by to nikdo nekupoval! Mise splněna!
Nemusí se jen chtít, ono je třeba aby něco takového navrhovali zkušení odborníci ale v Evropská komise má místo odborníků jen aktivisty, kteří o reálné výrobě a produkci čehokoliv nemají ani zdání!!!! No ono se stačí podívat třeba i k nám na expertku na energetiku a dopravu oprava.pirati.cz
Veroniku Murzynovu z Centrum pro dopravu a energetiku . Pracovní zkušenosti má z obchodu z kávou , vzdělání sice fyzika ale jen online bakalářka studující šest let a po Bc si udělal radši za dva roky politologii. Praxe b oboru na nejž je expert VELKÁ NULA! A tak je to po celé EU. Například v Německu jeden z hlavních expertů n a energetiku Craig Moris (je to původem američan co přijel do Německa studovat germanistiku) je absolvet filozofické fakulty a byl rovnou jménován bosem v Agoře a zároveň je expertem na energetiku v Bundestaagu. A ted se Vám zeptám jaké zkušenosti mají s výrobou nábytku, oděvů atd. ti co připravují ta pravidla nyní? Odpovím Vám, pár funkcionářu prostě spolodí pár blábolů a připravý pro EU komisaře v PowerPointu prezentaci a oni to schválí!
PS omlouvám se za tu hrubici ale já myslel zrovna na ty "Expertky".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se