Domů
Úspory energie
ERÚ stanovil hodiny, ve kterých je ČR povinna snížit spotřebu elektřiny v průměru o 5 %
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

ERÚ stanovil hodiny, ve kterých je ČR povinna snížit spotřebu elektřiny v průměru o 5 %

Energetický regulační úřad (ERÚ) na svém webu oznámil hodiny, ve kterých musí dojít v souladu s nařízením EU v ČR ke snížení spotřeby elektřiny v průměru o 5 %. ERÚ stanovil, že hodinami špičky jsou v pracovní dny hodiny 9–10, 13–14 a 16–17 a v nepracovní dny 11–12.

Od prvního prosince platí většina povinností vyplývajících z evropského Nařízení Rady (EU) 2022/1854 o intervenci v mimořádné situaci s cílem řešit vysoké ceny energie. Toto nařízení - kromě často probíraných výnosových stropů pro výrobce elektřiny - stanoví také závazné a nezávazné cíle snížení spotřeby elektřiny.

Nařízení stanoví dva cíle v oblasti spotřeby elektřiny. Prvním je dobrovolné snížení hrubé spotřeby elektřiny o 10 %, druhým je povinné snížení spotřeby elektřiny v průměru o 5 % v době odběrové špičky. Dobu špičky stanoví každý členský stát samostatně, musí se ovšem jednat o nejméně 10 % hodin v období od 1. prosince 2022 do 31. března 2023. Během těchto hodin jsou poté členské státy povinny spotřebu snížit v průměru nejméně 5 % za hodinu.

V České republice stanovil dobu špičky Energetický regulační úřad následujícím způsobem:

Doba špičky pro prosinec 2022, zdroj: ERÚ

Výše uvedené hodiny jsou stanoveny pouze pro prosinec tohoto roku. Podle nařízení má být stanovena doba špičky až do konce března. Před koncem roku tedy Energetický regulační úřad bude muset stanovit hodiny opětovně, a může tak učinit i stejným způsobem.

Dosažení cíle vyžaduje zavedení opatření ke snížení spotřeby elektřiny

Podle nařízení si členské státy mohou vybrat vlastní způsob, kterým snížení spotřeby dosáhnou. Vybraná opatření ovšem musí splňovat určitá pravidla, například pokud by měli být spotřebitelé finančně kompenzováni za snížení spotřeby, musí být výše kompenzace stanovena v tendru nebo aukci.

Evropské nařízení zvolilo poměrně složitý způsob, jakým bude snížení spotřeby elektřiny vypočítáno. Snížení spotřeby se totiž vypočítá jako rozdíl skutečně dosažené spotřeby elektřiny a spotřeby, kterou by predikoval provozovatel přenosové soustavy, pokud by nebyly zohledněny účinky opatření zavedených k dosažení snížení spotřeby. Předpokladem k dosažení cíle tedy je přijetí opatření směřujících ke snížení spotřeby.

Energetický zákon dosud žádná opatření ke snížení spotřeby elektřiny nezavádí. Poslední novelou byla Energetickému regulačnímu úřadu přidána pouze pravomoc stanovit dobu špičky, což ERÚ v polovině tohoto týdne splnil.

Jak uvádí ve své zprávě ČTK, česká vláda chce úspory dosáhnout kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Lukáš
1. prosinec 2022, 08:23

Vzhľadom na osobne aj firemné príjmy musím povedať za mňa, že ma toto absolútne nezaujíma aj keď nám zdvihli ceny plynu a EE, nie je to o toľko koľko sa kričalo a ďalšie zvýšenie prežijeme.

V týchto stanovených časoch mám ísť do garáže a odpojiť všetky elektro auta či už súkromne alebo firemne? Alebo obmedziť spotrebu firmy na úkor efektívnosti, ani náhodou.

Aj keď naša spotreba nie je veľká spolu s nabíjaním aut niečo medzi 3-4000 kw/h denne

hlpb
1. prosinec 2022, 08:40

Lukáši, prosím tě, co je to ta jednotka kw/h den, nevím jak na Slovensku, ale v ČR a ani nikde jinde na světě nic podobného neznáme???? Ale jinak to byla pěkná pohádka o garáži, díky.

Ivan Švančara
1. prosinec 2022, 09:54

Blaho, na Slovensku mame jednotku pre vyjadrenie dennej spotreby v w/h. Tebe uslo, prirodzene, ze to w je malym pismenom a prepocet na velke W je W= w.h^2, potom ti je jasne, ze spotreba vo wattoch uz je tak v poriadku. Hi, hi, hi.

hellokitty
1. prosinec 2022, 15:42

nie cvancara, w/h na slovensku naozaj nemame https://sk.wikipedia.org/wiki/Watthodina

Lukáš
1. prosinec 2022, 12:58

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pán ma problém prijať iné informácie okrem tých svojich, v tom zrejme bráni intelekt, naozaj keby bol vyšší a bolo toho viac v hlave tak by si možno vedel zarobiť vlastnou hlavou viac a kúpiť si tiež nejaké elektrické približovadlo. Naša momentálna skladba v garáži je Fiat 500e, BMW X3 plug in, Tesla Y, Tesla 3, moje MG Marvel r a Porsche taycan. Škoda len že sa tu nedajú pridať fotky.

Btw hovorím o Rakúsku, na Slovensku tak možno o 30 rokov..

Anton Meško
1. prosinec 2022, 19:03

bez toho lomítka by to bolo OK, teda 3-4000 kWh

Jana Nováková
3. prosinec 2022, 20:38

Mě je celá EU a její nařízení úplně volné. Jsme samostatná země a proč bychom se měli řídit nařízením pofiderní EU, která za chvíli stejnak půjde zu grunt.

Ivan
1. prosinec 2022, 09:02

Ať všichni zhasnou osvětlení těch nesmyslně velkých logistických center rozesetých všude po krajině a bude úspora jak blázen, další plus bude, že i živočichové z toho budou mít radost..

Jirka94535
1. prosinec 2022, 09:43

S tím souhlas. Jezdím kolem nich po dálnicích několikrát týdně. Plus reklamy, zbytečná světla ve městech, atp. Bohužel ušetříte jen v noci, ale i to je dobré.

Budu muset zkontrolovat, zda nejsou upraveny časy HDO, co jsem se díval, tak všechna hodinová vypínání mám mimo uvedené špičky.

Martin P
1. prosinec 2022, 19:48

Pokud narážíte na bílé světlo a jeho modrou složku vlnových délek, tak souhlas. Nejde jen o přírodu, jde o to prostě se kvalitně vyspat.

A vypínáním LEDek a Na-výbojek se rozhodně může uvolnit výkon pro noční topení elektřinou nebo nabíjení, i když jde o jednotky procent (pokud si pamatuju dobře, tak 1-2% spotřeby).

Maly Jarda
1. prosinec 2022, 09:26

Naštěstí Fiala má plán .. čím víc firem zkrachuje, tím víc se sníží spotřeba

hellokitty
1. prosinec 2022, 15:41

9-10 13-14 to je v poho tych 16-17 v zime to uz nie je moc svetla, tak je toho zo solarov malo, ale tak pracka sa da zapnut aj o 18. hodine vecer, nebyvame v panelaku, takze susedia nam buchat na plafon nebudu

hellokitty
1. prosinec 2022, 16:38

hm pozeral som si graf pokrytia za uplynuly mesiac, tak za listopad mam priemerne 44.84 % pokrytie zo slnka, takze distribucnu sustavu som zatazoval iba na 56%

richie
2. prosinec 2022, 14:17

ak si dobre pametam, tak je to nieco okolo 3kWp?

aka je orientacia a sklon?

hellokitty
2. prosinec 2022, 15:06

JZ, sklon ... je to clenita strecha tak 6 panelov 15 a 3 panely 30 stupnov

Martin P
1. prosinec 2022, 19:45

I kdybyste "býval", klidně perte od 20.00 do 22.00, noční klid je až potom. :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se