Německo podle některých opomíjí potenciál využití odpadního tepla
Německo by se ve snaze o náhradu ruského zemního plynu mělo kromě navyšování importu zemního plynu z jiných zemí více soustředit také na zvyšování energetické účinnosti a využití odpadního tepla. Ve svém komentáři zveřejněném na webu Handelsblatt to uvedli poslanec za CSU Andreas Lenz a výkonný ředitel společnosti Orcan Energy Andreas Sichert.
Lenz a Sichert ve svém komentáři uvedli, že soustředěním se pouze na nové energetické zdroje ignoruje současná německá vláda potenciál odpadního tepla pro energetický přechod.
"Politici se v současné debatě o budoucím energetickém systému soustředí na opatření s okamžitým účinkem a na dlouhodobé cíle, ale přehlížejí jednodušší řešení, která jsou již ekonomicky efektivní a přívětivá k životnímu prostředí," uvedli Lenz a Sichert.
Podle autorů komentáře by Německo mohlo pouze díky využití odpadního tepla z průmyslu ročně vyrobit 23 TWh elektrické energie, což odpovídá téměř 20 % spotřeby elektřiny v německých domácnostech.
Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že Německo v březnu představilo rozsáhlý plán zaměřený na zbavení se závislosti na dovozu fosilních paliv. Hlavními prvky tohoto plánu jsou rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie, využití zeleného vodíku a snižování spotřeby energie.Využití odpadního tepla v ČR
Podle statistik zveřejňovaných Energetickým regulačním úřadem došlo v České republice mezi lety 2014 a 2020 ke zdvojnásobení výroby elektřiny z odpadního tepla. S hodnotou 70,3 GWh v roce 2020 se nicméně stále jedná o zanedbatelné množství ve srovnáním s celkovou brutto výrobou elektřiny, která se v posledních letech pohybuje mezi 80 a 90 TWh.Podstatně vyšší podíl mezi palivy má odpadní teplo v oblasti centrálního zásobování teplem, když podle statistik Energetického regulačního úřadu bylo v roce 2020 z odpadního tepla vyrobeno 7,4 PJ tepla z celkových 157 PJ.
Mohlo by vás zajímat:
Pro skeptiky i dlouhodobého skladování el. energie uvádím další variantu při využití odpadního tepla. Společnost Energy Dome uvádí do provozu první bateriové úložiště energie CO2 na světě.
Ještě větší blbost, než jsme doufali... :-D
"první bateriové úložiště energie CO2 na světě"
Zacal bych za tyhle nesmysly udelovat nejakou prestizni cenu, treba "Bludny blb" a prislusne oceneni firmy "Mariánská dotacni jáma" nebo nebo tak neco. :-)
stačí umět googlovat a číst anglický text, viz
místo klasického stlačeného vzduchu používají jiný plyn : CO2
To na skutečnosti, že jde o "zelený" tunel na peníze z dotací a s pochybnou efektivitou, nic nemění. A že tomu dal nějaký trouba z technetu hloupý titulek, který sem M. Černý opsal zcela mimo téma článku, už je jen komický důsledek nekompetentnosti aktivistů. :-)
Ladislav Novák: presne tak
pan Vanecek, uz ti chyba len pochopenie textu.
take nieco dokaze spapat iba odbornik tvojej urovne. Je to skvely sposob, ako vytiahnut dotacie.
Na Sardínii o takové projekty, jak vytunelovat zdroje nabízené EU, pečuje nejspíš místní mafie. A říkají tomu prý "elektrárna"... Potíž je v tom, že víc spotřebuje než vyrobí. Ale prý to vyjde levněji, než lithiová baterkárna. (viz technet) :-)
Odpadní teplo je jediná energie , kterou dnes na území ČR ještě máme
největší potenciál má odpadní teplo z JETE a JEDU - dokáže vytopit rozsáhlé území ČR.
Dalším velký potenciál má využití tepla odpadní vody. Pokud s ním předehřejete vodu před ohřevem a studenou vodu v koupelnách pak to ušetří až cca 50% tepla potřebného k ohřevu TUV a rozdělení šedé a černé vody sníží spotřebu vody asi o 30%. Protože následně se ochlazená šedá voda využije pro splachování toalet. Navíc předehřátá studená voda zavedená do koupelny se může využít i na praní čímž se sníží spotřeba pračky až o polovinu.
Tento stabilní OZE má ve městech větší potenciál než celé FVE a to proto ,že nepotřebuje prostor.
Toto jsou největší 2 zdroje energie , které máme tedy využití odpaní energie . Fungují nezávisle na počasí , bohužel naše vláda si to neuvědomuje je to tím ,že oni sami nerozumí energetice a mají špatné poradce.
Jak byste to teplo z odpadních vod jednotlivých domácností chtěl koncentrovat a rekuperovat? Trochu drahý špás. Ne že by to technicky nešlo, ale to jsou právě ty fantasmagorie podobné hlasatelům Občasných zdrojů energie s baterkárnami. :-P
Jojo třeba to odpadní teplo ze sprchy jde, je na to takové udělátko asi za 10k, kterým odpadní voda teče protisměrně ke studené a tím se ta studená předehřeje a sníží se spotřeba teplé.
Uvažoval jsem o tom při rekonstrukci koupeny, ale ta cena + ta náročnost spojená s instalací a následným průběžným čištěním toho udělátka mě dost odradily, návratnost asi tak 10 let i přes tu poměrně nízkou cenu. V kombinaci s poměrně efektivním ohřevem teplé vody tepelným čerpadlem nebo biomasou to naprosto nedává smysl.
Rekuperace teplé vody z vany je na úplně jiné úrovni, tam to chce velkou (akumulační) nádrž s protisměrnou studenou vodou. Sežere to množství místa stojí to nemálo a efektivnost žádný zázrak. Navíc by to ideálně chtělo i rozvod zvláštních trubek, náklad poměrně vysoký s návratností ve hvězdách. Mělo by to pravděpodobně smysl v bytových domech, ale tam by to chtělo s tím počítat už při návrhu, protože doplnit to do již hotové výstavby není vůbec jednoduché.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se