Domů
Úspory energie
Projekty energetických úspor ČEZ ESCO loni ušetřily 393 mil. Kč, meziročně víc
Zdroj: ČEZ ESCO
Zdroj: ČEZ ESCO

Projekty energetických úspor ČEZ ESCO loni ušetřily 393 mil. Kč, meziročně víc

Úspory energie
2 komentáře
18. březen 2024, 13:09
ČTK

Projekty komplexních energetických úspor firmy Enesa ze skupiny ČEZ Esco v loňském roce ušetřily klientům za energie 393 milionů Kč, skoro o 100 milionů korun meziročně více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma je lídrem odvětví v ČR, podle mluvčího zaujímá 60 procent trhu. Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zahrnují modernizace zařízení s cílem snížení využití energií, typicky jde například o výměnu osvětlení na úspornější. Klientům smluvně garantují, že jejich dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.

Enesa loni provozovala celkem 34 projektů úspor ve více než 500 objektech. Loňská úspora činila 393 milionů korun v cenách energií v loňském roce. Nad rámec smluv byly úspory 28 milionů korun, uvedl Gazdík. Kromě úspor nákladů jde také o snížení emisí oxidu uhličitého o 43.000 tun, což odpovídá 16 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 megawattů.

Podle generálního ředitele ČEZ Esco Kamila Čermáka je potenciál úspor v ČR mnohem vyšší. „Celkově by mohl stát ve veřejných budovách ušetřit energetickou modernizací až 20 miliard korun ročně,“ podotkl Čermák.

K největším projektům patří realizace v Kongresovém centru v Praze. To má podle smlouvy garantovanou úsporu minimálně 24 milionů Kč ročně, dosažená úspora pak v praxi činí přes 30 milionů korun v cenách referenčního roku 2013.

„Díky komplexnímu řešení se nám náklady na desetiletý projekt vrátily už po pěti letech. Navíc bez modernizace směrem k ekologii bychom nebyli schopni vyhovět dnes již standardnímu požadavku na snižování uhlíkové stopy v poptávkách na organizaci jakéhokoli kongresu,“ řekla generální ředitelka centra Lenka Žlebková.

Nejčastějšími zákazníky EPC projektů jsou podle ČEZ města, kraje a jejich příspěvkové organizace. Loni se projektů zúčastnilo 12 měst nebo městských částí. Dalšími velkými zákazníky jsou nemocnice, loni například začala realizace projektu v pražské Nemocnici Na Homolce.

Velký potenciál úspor je podle ČEZ také v průmyslu, jedním z takových projektů je například modernizace osvětlení v kopřivnické automobilce Tatra Truck, v níž evidují snížení nákladů na osvětlení o deset milionů korun ročně.

Enesa realizuje projekty úspor od roku 2006. „Celková garantovaná úspora ve všech dosavadních projektech se loni přehoupla přes dvě miliardy korun,“ uvedl generální ředitel firmy Pavol Fraňo.

ČEZ Esco je dceřiná firma ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Miloslav Černý
19. březen 2024, 09:38

Tudy vede také ta správná cesta a je to cesta pro všechny nikoho nevyjímaje.

Bob
19. březen 2024, 10:39

Tak určitě to není cesta pro všechny. Zabývají se jen velkými objekty, kde si předem spočítají krátkodobou návratnost. Jinak to nevezmou.

Mám osobní zkušenost. Přestože ENESA považuje konkrétní projekt za úspěšný a deklarovaných úspor se dosahuje (polovina nadúspory pak jde ENESe a polovina majiteli), celkový výsledek je z pohledu majitele objektu mírně řečeno rozporuplný.

Bylo by to na dlouho, ale nejpodstatnější je, že podstatná část úspor byla z akce mimo EPC, ale úspory se počítají společně. Kromě toho jste limitován na další opatření po celou dobu trvání EPC. V jejím rámci jsou další investice omezeny zákonem o zadávání veřejných zakázek, pokud to uděláte mimo EPC, je těžké spravedlivě rozdělit vzniklé úspory.

A samozřejmě nic není zadarmo. Dodavatele prací si nemůžete zvolit nejlevnějšího, ENESA (a její dodavatelé) si to nechá dobře zaplatit. Ona Vám na to jen sjedná úvěr u banky. Zaplatit to stejně musí majitel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se