Domů
Úspory energie
Průzkum: Většina domácností chce pokračovat v energetických úsporách bydlení
Zateplování budovy
Zdroj: Cjp24 / Creative Commons / C-BY-SA-4.0

Průzkum: Většina domácností chce pokračovat v energetických úsporách bydlení

Většina majitelů rodinných domů už provedla nějaké úpravy ke snížení energetické náročnosti bydlení, více než polovina v nich chce pokračovat i v letošním roce. Tři čtvrtiny lidí, kteří přistupují k rekonstrukcím, je hradí z vlastních úspor, jen malá část využívá hypotéku nebo stavební spoření. Vyplývá to z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), který má ČTK k dispozici.

Z průzkumu vyplývá, že 85 procent majitelů rodinných domů přistoupilo k energeticky úsporným opatřením. Třetina domů má zateplené zdi, polovina majitelů vyměnila okna nebo dveře. Solární panely si pořídilo devět procent majitelů domů, tepelné čerpadlo osm procent, rekuperaci tepla dvě procenta. Podle předsedy představenstva SSČS Libora Vošického je stále velký potenciál ke snížení energetické náročnosti českých domácností.

Pro 80 procent domácností je hlavním motivem plánovaných úprav úspora peněz. Tři desetiny domácností považují za významný důvod také snahu chovat se ekologicky. Pro 14 procent hraje roli nejistota a neochota topit plynem kvůli válce na Ukrajině.

Rekonstrukce ke snížení energetické náročnosti bydlení lidé financují zejména z úspor, platilo je tak 77 procent dotázaných. Dvanáct procent využilo hypotéku, jedenáct procent úvěr ze stavebního spoření.

O státní dotaci na úsporná opatření podle průzkumu požádala čtvrtina lidí, kteří k rekonstrukcím přistoupili. Pro 40 procent lidí je proces žádosti o dotace příliš složitý. Pro některé zájemce je nevýhodou i to, že se dotace proplácí zpětně, takže je nutné úpravy nejprve financovat z jiných zdrojů.

str ptd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
14. leden 2023, 00:28

Tak samozřejmě vyšší cena energií vede k vyšším úsporám to je jasné, protože náklady na ně zrychlují návratnost. Velká část občanů i zástupců obcí bohužel příliš netuší jaké jsou možnosti a jak racionálně šetřit energie.

hellokitty
14. leden 2023, 10:58

myslim ze velka cast obcanov sa obava, ze zmenou chovania sa im nejako znizi komfort alebo kvalita zivota, ale je to iba o zmene myslenia

v poslednej dobe ale tipy na uspory energie tlacia aj velke korporaty, napr. mne vcera csob poslala nejake obchodne sdeleni, kde su tipy na usporu penazi pomocou nejakych drobnych zmien v chovani sa ekologickejsie

Milan Vaněček
14. leden 2023, 14:55

Bohužel pro velkou skupinu obyvatel nastala situace popsaná v románu J. Hellera "Hlava 22".

Definice "catch 22" z oxfordského slovníku (=a dilemma or difficult circumstance from which there is no escape because of mutually conflicting or dependent conditions).

Lidé by si rádi zateplili dům či vyměnili okna ale jejich úspory jim tak stěží pokryjí trojnásobně zvýšené výdaje za energii.

Aby unikli dilematu "catch 22" musí se hodně ( statisíce až přes milion) zadlužit, se všemi riziky s tím spojenými. Banky se budou mít dobře, stejně jako se teď mají energetici.

Ale vím, že za 5-10 let (za předpokladu míru na Ukrajině) bude energie opět za rozumnou cenu, jako byla vždy. Stát který to nezajistí ztratí důvěru svých občanů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se