Úprava legislativy má Německu pomoci opět nastartovat výstavbu větrných elektráren

DomůNěmeckoÚprava legislativy má Německu pomoci opět nastartovat výstavbu větrných elektráren

Po letech rekordního růstu výstavba větrných elektráren v Německu značně zpomalila, což se negativně projevuje i na výsledcích tamních aukcích na podporu jejich výstavby. Hlavním problémem je získávání stavebních povolení. To by však měla změnit úprava legislativy, jejíž návrh schválila minulý týden německá vláda.

Výstavba větrných elektráren, které jsou jedním z pilířů transformace německého elektroenergetického sektoru, se v poslední době propadla. Vzhledem k průtahům při vyřizování stavebních povolení, často v důsledku žalob vyvolaných odporem místních obyvatel, tak zemi chybí potřebné projekty.

V loňském roce se tak výstavba větrných elektráren na pevnině propadla v Německu na nejnižší hodnotu za posledních 20 let. Zásadní zlepšení není na obzoru ani v následujících měsících a letech z důvodu slabých aukcí, které se nedaří zaplňovat.

Německé ministerstvo dopravy však nyní přišlo s návrhem zákona, který má usnadnit investice do řady infrastrukturních projektů, včetně investic do železnice, silnic či přístavů. Návrh zákona však zahrnuje i pevninské větrné elektrárny.

Nová legislativa má urychlit plánovací a povolovací procesy, a rovněž zkrátit trvání soudních řízení. V případě větrných elektráren by probíhající soudní řízení rovněž nemělo bránit vydání stavebního povolení či jejich výstavbě.

„Se zákonem na zrychlení investic jsme udělali důležitý krok směrem k rychlejším plánovacím a povolovacím procesům. Toto je důležitý signál pro budoucnost Německa jako investiční lokality. Rovněž je to dobrý signál pro průmysl větrné energetiky a energetickou transformaci. S tímto zákonem zajistíme, že plánovací a povolovací procesy pro pevninské větrné elektrárny budou zrychleny. Tímto zkrátíme odvolání u správních soudů, a tím i délku celého soudního jednání. Rovněž se u žalob proti vydání povolení pro pevninské větrné elektrárny nebude aplikovat odkladný účinek,“ uvedl německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.

Někteří se radují, jiní zase varují

Aktivní přístup německé vlády v podobě snahy opět nastartovat výstavbu větrných elektráren vítají tamní asociace sdružující společnosti aktivní v odvětví větrné energetiky. Podle serveru cleanenergywire.org se německá asociace lokálních energetických společností nechala slyšet, že podpora mohla být ze strany vlády ještě vstřícnější, například zkrácením lhůt pro vyjádření ze strany úřadů účastnících se povolovacích řízení.

Naopak německý dodavatel elektřiny Greenpeace Energy varoval, že takovéto změny budou znamenat pro developery projektů další rizika. Pokud budou větrné elektrárny dokončeny před koncem soudního řízení, případný pozdější rozsudek by mohl vést k jejich následnému odstranění. Rovněž zůstává otázkou, zda správní soudy vyšší instance, kterou budou nově o sporech rozhodovat, budou mít dostatečnou kapacitu na jejich včasné řešení.