Domů
Větrné elektrárny
Anenská Studánka na Orlickoústecku souhlasí s výstavbou větrné elektrárny
Větrné elektrárny
Zdroj: Unsplash

Anenská Studánka na Orlickoústecku souhlasí s výstavbou větrné elektrárny

Lidé z Anenské Studánky na Orlickoústecku dnes v referendu souhlasili se stavbou větrné elektrárny na svém území. Plebiscit je platný a závazný, zastupitelé se jím budou řídit. ČTK to řekla starostka Růžena Motlová (Za obec krásnější).

V obci je 136 oprávněných voličů, k volbě jich přišlo 68. Pro elektrárnu hlasovalo 50 lidí, proti bylo 17, jeden hlas byl neplatný. Aby bylo referendum platné, musí přijít aspoň 35 procent voličů.

V Anenské Studánce chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ. Lidé se dnes vyjadřovali k otázce, zda souhlasí se stavbou větrníku a uzavřením smlouvy s investorem.

„Máme obrovskou radost, zastupitelstvo si to přálo. Firma nabízí benefity pro obec i pro občany. Zatím jsme se nebavili o nějaké výši. Pozemky firma také nemá vybrané, má tři varianty. Tak ještě nevím, kde to bude,“ řekla starostka.

Na větrníky je obec zvyklá, léta už stojí v krajině. V minulosti od investora obec dostala jednorázový poplatek 150.000 korun. Teď by mělo jít o dlouhodobé benefity, dodala starostka. Firmy obvykle nabízejí do rozpočtu roční platby a lidem levnější elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Karásek
12. listopad 2023, 17:21

Dopadlo to dobře a rozumní lidé mohou klidně spát.

Vladimír Šťastný
12. listopad 2023, 17:59

Jestli jsou od větráku po větru, nebudou spát ani ti rozumní, ani ti nerozumní.

Jan Veselý
12. listopad 2023, 19:09

Jak to tak čtu, tak se divím, že všichni ti lidé z měst a vesnic bydlící na doslech hlavních silnic, vlakových tratí, tovaren s hlučnou výrobou, ... ještě nezhynuli kvůli spankove deprivaci.

Vladimír Šťastný
13. listopad 2023, 07:50

Pane Veselý, v šíření hluku a v jeho vnímání je mnoho proměnných. Nevím, kde stojí ty stávající VTE, ale nejspíš někde, kde opravdu nevadily. Z jednání občanů a obce totiž čiší dosti značná naivita. Firma má vybrané tři lokality, neví ještě pro jakou se rozhodne, ale občané už souhlasí. Obec zase ještě ani nejednala o kompenzacích. Pokud má rozsáhlý katastr, kde uklidí VTE z dohledu i doslechu, pak opravdu asi nebudou nikomu vadit a vše je v pořádku. Pokud bude stavět své stroje na sílu a tvrdit obyvatelům, že stroj 400m od baráku je dobře, pak to v pořádku není a občané se o tom sami přesvědčí. Na tom je špatné to, že z toho není cesta ven.

Josef
12. listopad 2023, 21:00

Oni v Anenské studánce již 6 stožárů mají, takže mají praktickou zkušenost, a proto se zde nekonal nátlak odpůrců.

Milan Vaněček
12. listopad 2023, 21:12

Nějak ta propaganda proti větrníkům pomalu přestává u nás fungovat. Lidi už nedávají na různé kecy, osobní zkušenost a realita jsou pro ně důležitější....

Zdeněk
13. listopad 2023, 05:44

to není o propagandě. To je jen "co za to". Prostě investoři už pochopili (smířili se), že pokud chtějí stavět nemůžou městu nabídnou 100 kč/obyvatele/rok a skutečnou participaci na zisku.

Vladimír Šťastný
13. listopad 2023, 07:55

Souhlasím s tou osobní zkušeností. Stávající VTE jsou zřejmě dostatečně daleko a nejspíš ideálně ve směru převažujících větrů směrem od vesnice, které hlukové imise odnášejí pryč. Pak je všechno v pořádku.

Jinak já vnímám pouze propagandu pro větrníkovou a také dotace, které už podle slibů ředitelů světlých a čistých zítřků, měly dávno skončit.

Vladimír Šťastný
13. listopad 2023, 07:52

A kde a jak daleko stojí? Jsou umístěny ve směru převažujících větrů? To jsou totiž zásadní otázky pro to, aby lidé VTE snesli.

Kurz
13. listopad 2023, 08:56

Když se podíváte na mapu, tak je zřejmé, kde všude VTE dávají smysl, tak je to tolik trápit nemusí.

Vladimír Šťastný
13. listopad 2023, 10:29

Kurz To je právě to nejdůležitější. Na tu mapu jsem se podíval a ty stávající jsou jihovýchodně od obce, tedy na závětrné straně. Hlukové imise jdou tedy po větru od obce.

Stačí ty další postavit na západ nebo severozápad a ručím vám za to, že se pohled občanů na VTE diametrálně změní.

Miloslav Černý
13. listopad 2023, 10:24

Češi bývají od jakžíva zdrženlivý, jak ale zjistí převažující výhody, tak už se moc pobízet nemusejí. Příznivé ceny energií nespadnou sami do klína. Ty energetické rezervy, kterých je kolem nás nadbytek jsme se naučili pouze přehlížet, dozrává čas k jejich využití, což je schůdná cesta, aby se nám v budoucnu opětovně dostala inflace pod stabilnější dlouhodobou kontrolu.

Zdeves Pavel
13. listopad 2023, 11:28

Nějak nad tím nadšením zapominate, že v té krajině nezijou jen lidé, ale i další tvorové.. Co to tedy těm přinese?

Milan Horak
13. listopad 2023, 12:58

Takové projekty mají asi jiné paramentry pro dopady na životní prostředí :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se