Domů
Větrné elektrárny
Baltské státy chtějí urychlit výstavbu mořských větrných parků
Offshore wind park
Zdroj: theguardian.com

Baltské státy chtějí urychlit výstavbu mořských větrných parků

Berlín 2. června (zprávy ČTK) – Státy na pobřeží Baltu chtějí urychlit výstavbu mořských větrných parků. Dnes to na závěrečné tiskové konferenci po dvoudenní schůzce ministrů zahraničí Rady států Baltského moře v severoněmeckém Wismaru řekla šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, podle které je cílem do roku 2030 zvýšit současný výkon baltských větrných elektráren sedminásobně. Baerbocková rovněž řekla, že baltské státy chtějí společně odstraňovat starou munici z mořského dna. Vyjádřila se i k ruské vojenské agresi na Ukrajině, když prohlásila, že ruský prezident Vladimir Putin je jediný, kdo válku chtěl.

„V Baltském moři dřímá gigantická modrá elektrárna. Prioritou Rady států Baltského moře je ji více využívat. Společným cílem osmi zemí na pobřeží Baltu je do roku 2030 navýšit instalovaný výkon mořských elektráren oproti dnešku sedmkrát,“ řekla Baerbocková o plánech Německa, Dánska, Švédska, Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska.

Rada států Baltského moře chce podle Baerbockové také společně v regionu pracovat na ochraně obyvatel, životního prostředí a také podmořských kabelů a energetických zařízení. Za hlavního garanta bezpečnosti označila německá ministryně zahraničí NATO, zároveň ale zmínila závazek baltských zemí k vyčištění moře od staré munice.

„Nebezpečné stopy minulosti, které byly vytvářeny desítky let militarizací Baltu, je třeba konečně odstranit,“ řekla.

Poznamenala, že na dně moře se nachází na 400.000 tun staré munice a zbraní a že pomoc s jejich likvidací by mohli investoři a energetické firmy výměnou za možnost budovat větrné parky.

Členy rady jsou státy na pobřeží Baltu a také Norsko, Island a Evropská unie jako celek. Rusko se schůzky neúčastnilo, jeho členství bylo pozastaveno. Baerbocková v této souvislosti připomenula, že když tato organizace v roce 1992 vznikla, stalo se tak v reakci na pád totalitních režimů na východě Evropy s cílem rozvíjet mírovou spolupráci. „Dnes ale máme jinou bezpečnostní realitu,“ řekla. „Rada podporuje svobodu a územní celistvost Ukrajiny,“ řekla s tím, že jediný, kdo si válku na Ukrajině přál, byl Putin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se