Domů
Větrné elektrárny
Bouře Eleanor přinesla mimo jiné rekordní výrobu elektřiny evropských VtE

Bouře Eleanor přinesla mimo jiné rekordní výrobu elektřiny evropských VtE

Ve středu 3. ledna byla v Evropě zaznamenána rekordní výroba elektřiny ve větrných elektrárnách (VtE) během jednoho dne. S touto informací přišel server Windpowermonthly na základě dat WindEurope. Za rekordní výrobou stojí především bouře Eleanor, která byla doprovázena silným větrem. Svůj podíl na rekordu má také stabilní růst instalovaného výkonu evropských větrných elektráren.

Instalovaný výkon větrných elektráren v Evropě roce 2016 přesáhl 161 GW. V průběhu 1. poloviny roku 2017 pak mělo přibýt dle WindEurope dalších 6,1 GW VtE. V loňském roce by se pak měly pohybovat nové instalace evropských „větrníků“ na úrovni 12 GW, což je stabilní roční tempo růstu již od roku 2012.

Nárůst instalovaného výkonu větrných elektráren v kombinaci s bouří Eleanor, která s sebou přinesla i rekord v naměřené rychlosti větru, jsou hlavními důvody historicky nejvyšší výroby elektřiny z větru během jednoho dne v Evropě.

Největší podíl na rekordní výrobě má Německo

Evropské větrné elektrárny vyrobily 3. ledna rekordních 2128 GWh, čímž překonaly téměř rok staré maximum 1826 GWh z února 2017. Na historicky maximální výrobě se 1900 GWh podílely onshore VtE, offshore větrné elektrárny pak zaznamenaly výrobu 228 GWh. Rekordní výroba větrných elektráren tak v tento den pokryla více než pětinu spotřeby starého kontinentu.

Historická maxima byla přepisována tento den také v Německu, které se na rekordní výrobě podílelo z více než 43 %. Kromě rekordní denní výroby německých VtE také poprvé v historii překročil průměrný výkon dodaný německými větrnými elektrárnami v jedné hodině 42 GW. Německo tak z pohledu výroby VtE navazuje na velmi větrné 4. čtvrtletí 2017, kdy byly v říjnu i prosinci zaznamenány historicky nejvyšší výroby větrných elektráren. Ve 4. čtvrtletí tak i díky bouřlivému počasí dokonce vyrobily větrné elektrárny v Německu nejvíce elektřiny ze všech typů zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vláďa
6. leden 2018, 11:30

Bouře nic moc. Vítr nepřekročil limitní rychlost pro větrné elektrárny.

VK
6. leden 2018, 13:28

Zajímavější informace mi přijde, že větrná farma DanTysk dosáhla za poslední rok 50.4 % využití nominálního výkonu.

https://twitter.com/energy_charts/status/949345333552795648

Petr
6. leden 2018, 15:21

Ta imbecilní předražená biomasa se ani nehne ve směru nějaké podpory sítě.

Asi se bude muset opět nákladně dotovat tentokrát druhá generace elektráren na biopaliva, která už bude ke špičkování případně přednostně zimní kogeneraci užitečněji použitelná.

Vinkler
8. leden 2018, 06:17

Proč by se hýbala, když dotace jsou za vyrobenou kWh, tj. za maximální využití? Věřte mě , já se tím skoro živím.

Pesimista
7. leden 2018, 19:31

Je to absolutne zbytočná info. Reálne využitie jednodenného zvýšenia výkonu je takmer nulové. Skôr to mohlo uškodiť sieti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se