Cenový strop v aukcích pro větrné elektrárny se v Německu nezmění, regulátor se obává nedostatečné konkurence

DomůVětrné elektrárnyCenový strop v aukcích pro větrné elektrárny se v Německu nezmění, regulátor se obává nedostatečné konkurence

Německý síťový regulátor stanovil maximální cenu pro účast v aukcích na výstavbu onshore větrných elektráren pro příští rok ve stejné výši jako v letošním roce. V případě běžného, zákonem stanového postupu by cenový strop vzhledem k nedostatečné konkurenci s velkou pravděpodobností rostl, což by se podle regulátora projevilo příliš vysokou podporou.

V roce 2020 budou v Německu probíhat opět další aukce na výstavbu větrných elektráren na souši. V celkem 7 aukcích by německý síťový regulátor Bundesnetzagentur měl poptávat celkem 4100 MW výkonu. Po letošních slabých výsledcích, kdy se aukce v průměru nezaplnily ani z poloviny, však zůstává otázkou, jaká část z toho objemu bude nakonec vysoutěžena.

Právě z obavy nedostatečné konkurence, kdy se během letošních prvních 5 kol vysoutěžilo pouze 1334 z možných 3175 MW výkonu, přistoupil německý regulátor k ponechání stávajícího cenového stropu pro účast v aukci ve výši 62 EUR/MWh i pro příští rok.

V případě výpočtu stanového německým zákonem, který pro určení stropu pro následující aukci vychází z průměru nejvyšších cen dosažených v posledních třech kolech navýšeného o 8 %, by se vzhledem k nízké konkurenci v podobně nenaplněných aukcí, kdy jsou letos běžně dosahovány cenové stropy, mohla maximální cena pro prosincovou aukci 2020 postupně vyšplhat až na 77,4 EUR/MWh.

„Hodnota byla stanovena tak, aby bylo možné podat ekonomicky konkurenceschopné nabídky pro všechny obecně vhodné lokality. V podkladové zprávě jsou výrobní náklady uváděny až do výše 6,17 centů/kWh s přihlédnutím k proměnným parametrům. Tato hodnota byla při stanovení maximální ceny mírně zvýšena, aby byla umožněna konkurence také v horním cenovém segmentu a byla vytvořena stabilita pro průmysl,“ uvedl německý regulátor.