Cenový strop v aukcích pro větrné elektrárny se v Německu nezmění, regulátor se obává nedostatečné konkurence
Německý síťový regulátor stanovil maximální cenu pro účast v aukcích na výstavbu onshore větrných elektráren pro příští rok ve stejné výši jako v letošním roce. V případě běžného, zákonem stanového postupu by cenový strop vzhledem k nedostatečné konkurenci s velkou pravděpodobností rostl, což by se podle regulátora projevilo příliš vysokou podporou.
V roce 2020 budou v Německu probíhat opět další aukce na výstavbu větrných elektráren na souši. V celkem 7 aukcích by německý síťový regulátor Bundesnetzagentur měl poptávat celkem 4100 MW výkonu. Po letošních slabých výsledcích, kdy se aukce v průměru nezaplnily ani z poloviny, však zůstává otázkou, jaká část z toho objemu bude nakonec vysoutěžena.
Právě z obavy nedostatečné konkurence, kdy se během letošních prvních 5 kol vysoutěžilo pouze 1334 z možných 3175 MW výkonu, přistoupil německý regulátor k ponechání stávajícího cenového stropu pro účast v aukci ve výši 62 EUR/MWh i pro příští rok.
V případě výpočtu stanového německým zákonem, který pro určení stropu pro následující aukci vychází z průměru nejvyšších cen dosažených v posledních třech kolech navýšeného o 8 %, by se vzhledem k nízké konkurenci v podobně nenaplněných aukcí, kdy jsou letos běžně dosahovány cenové stropy, mohla maximální cena pro prosincovou aukci 2020 postupně vyšplhat až na 77,4 EUR/MWh.
„Hodnota byla stanovena tak, aby bylo možné podat ekonomicky konkurenceschopné nabídky pro všechny obecně vhodné lokality. V podkladové zprávě jsou výrobní náklady uváděny až do výše 6,17 centů/kWh s přihlédnutím k proměnným parametrům. Tato hodnota byla při stanovení maximální ceny mírně zvýšena, aby byla umožněna konkurence také v horním cenovém segmentu a byla vytvořena stabilita pro průmysl,“ uvedl německý regulátor.
Mohlo by vás zajímat:
A bude čím dál hůř. Když zkoušíte trh obrátit naruby dotacemi, jednou vám dojdou síly a zjistíte, že už tak dál nejde. Pak dojde většinou k nějaké zřetelné korekci. Buď na základě technického objevu, politické změny nebo objevem větší síly na trhu než je ten, kdo pomocí dotací sledoval svůj vlastní záměr. Ale většinou to těžce odnesou ti na nejspodnějším patře "potravního řetězce" - obyčejní lidé.
Cena silové elektřiny bez záložních zdrojů za 2 Kč/kWh to je fakt už za hranou IQ!
Při této ceně nám cokoliv jiného vydělává fantastické peníze....
Ta německá šílenost asi už ztrácí dech, chudáci obyvatelé, kteří to vše musí zaplatit v předražené ceně elektřiny...
Doufejme, že zde naše sousedy v SRN nebudeme chtít dohnat...
Ale budeme...
V dohledné době nemáme plán pro levnou elektřinu.. a nejsme v Evropě sami.
Uhlí.. cena bude růst, protože povolenky budou dříve nebo později růst...
Jádro... stávající dosluhuje, je potřeba postavit nové a levné to rozhodně nebude...
OZE cena není závratná, ale je třeba navíc poměrně drahá regulace (baterie, PVE, vedení). Navíc s OZE si v ČR asi nevystačíme...
Plyn cena vysoká (možná trochu klesne, ale spíše bude růst...) Nemáme na to elektrárny...
Dovoz? Nebude odkud..pokud ano bude to drahé...
Vláda bude chtít chránit konkurenceschopnost průmyslu, a tak nechá občany dotovat elektřinu pro průmysl...
No a jsme u toho následujících 10 - 30 letech očekávejme razantní růst cen el. energie.
Já v tom ale vidím i to pozitivní, v dnešní době je solární panel celkem levná věc, a pokud klesnou i ceny akumulátorů, což lze v následujících 20 letech předpokládat, tak vzroste masivně množství domácností co pojedou víceméně ostrovním systémem, protože návratnost investice do takového systému bude krátká.
Otázka, co to udělá s energetikou, a jak na tenhle stav bude reagovat...
Hodně dobré shrnutí, s tím se nedá moc polemizovat. Hlavně doufám že co nejdřív opadne ideologický hype ohledně některých zdrojů a zbytečná politizace, abychom energetické problémy mohli řešit trochu objektivněji (jo, vím že je to asi utopie, ale nechte mi můj sen...)
S těma akumulátorama a polo-ostrovními systémy to zní dobře a je to realistické, moc by se mi líbíla konečně nějaká funční akumulace, ale dokud to neuvidím tak zůstanu lehce skeptický. Jakékoliv problémy podle mně zaplácneme hlavně plynem. Cena provozu sice je vysoká, ale ty elektrárny jsou levné a staví se rychle. Zásoby plynu ve světě jsou pořád velké, i politicko/ideologicky je to dnes dobře schůdné.
Nevím sice proč se na plyn nevztahuje dnešní CO2 hysterie, ale nemám s tím problém, cokoliv je lepší než uhlí (plynové elektrárny zabijou na vyrobenou MWh 10x míň lidí než uhelné)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se