Domů
Větrné elektrárny
Dánsko a Německo plánují společný větrný projekt v Baltském moři
Vizualizace Wind Power Hub. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Dánsko a Německo plánují společný větrný projekt v Baltském moři

Německo a Dánsko plánují společný větrný projekt v Baltském moři, který má pomoci zmírnit závislost Evropy na ruském plynu. Projekt větrného parku nazvaný Bornholm Energy Island má dodávat energii do obou zemí. Hodnota investice má být devět miliard eur (221,3 miliardy Kč), řekl agentuře Bloomberg německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Po zahájení provozu v roce 2030 má energetický ostrov vyrábět více než tři gigawatty elektřiny. To je dostatek energie pro 4,1 milionu domácností.

„Je to poprvé v Evropě, kdy dvě země spolupracují na takovém projektu,“ řekl Habeck.

Výstavbu a spojení s pevninou zajistí německá firma 50Hertz a dánská Energinet. Firmy se budou podílet na nákladech i zisku.

Plovoucí větrná elektrárna
Ilustrační foto

Po spuštění budou mít možnost se k projektu připojit i pobaltské země a Polsko. Každý nový partner ale bude potřebovat souhlas obou stran, tedy Německa i Dánska. Zejména Německo se obává dopadu, který by případné přesměrování toku energie mohlo mít na dodávky elektřiny.

Energetický ostrov se bude nacházet v blízkosti velkých plynovodů, kterými do Evropy proudí ruský plyn, upozornil Habeck.

Cílem Evropské komise je, aby se instalovaný výkon větrných elektráren na moři v Evropě do roku 2050 zvýšila na 300 gigawattů ze současných 12 gigawattů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Ivan Švančara
29. srpen 2022, 11:17

tuto vetu, redakcia, ste mali zvyraznit tucnym pismom: “Zejména Německo se obává dopadu, který by případné přesměrování toku energie mohlo mít na dodávky elektřiny.”

Sudruh Habeck podava jednoznacny signal sudruhovi Fiserovi, ako bude vyzerat nemecka solidarita. Pocitili ju uz Taliani, ked im gennose Nemci zablokovali dodavku rúšok. Dnes charakterny Talian vysetruje, ci nahodou ruska lekarska pomoc nebola vojenskou spionazou.

Josef Janovec
29. srpen 2022, 19:34

A bude tam ještě vůbec foukat a dofoukne něco k nám, když tam bude tolik brzd?

Pavel K
29. srpen 2022, 20:29

Kolik, dle Vašeho názoru, takový větrník odebere energie z větru? A jak, dle Vás, vítr vzniká?

Emil
29. srpen 2022, 20:56

Takový větrník odebere z větru přibližně o třetinu víc energie než kolik vyrobí elektřiny.

Pavel K
29. srpen 2022, 21:45

Emile, jako vždy velmi chytrá odpověď (to myslím bez ironie) :-)

Takže mě nutíte položit otázku jinak. Kolik je v takovém větru v Baltu energie, kolik se ho (ale pozor, mějme na mysli pouze ten vítr, který vane v dosahu větrníků, takže cca 200 m nad mořem) k nám dostane nyní bez větrníků (pokud tedy fouká od severu), tj. kolik ho odebere reliéf. No a jistě by bylo dobré i vidět, jak tento "přízemní" vítr ztrácí přirozeně energii postupně nad pevninou. A jistě by bylo dobré i vědět, zda větrníky ovlivňují i proudění ve vyšších vrstvách.

Martin P
29. srpen 2022, 21:11

150x vyvrácený nesmysl, který měl podporu mezi léty 2015-2020 během těch suchých let v Česku. Nevšimnul jste si, že po roce 2020 v Česku zase začalo víc pršet, kůrovec stíhá jen dvě rojení a přitom větrníky v Severním moří a Baltu stále stojí na stejném místě?

Buďte rád, že se staví na moří a ne v Česku.

richie
30. srpen 2022, 22:37

neviem ako v Cesku, ale na Slovensku to velmi neplati.. sucho uz je par rokov ..

... teda ako nekalkulujete (ako tu vseobecne znamy p.blaha) s priemernymi cislami za cely rok, ktore su na *** .. pretoze sice obcas aj zaprsi, ale coraz castejsie je to len izlovane a privalovo - teda viac skody ako uzitku a nic co by pomohlo doplnit nedostatok vlahy

Slavomil Vinkler
29. srpen 2022, 20:00

A jak to budou skladovat když nefuní?

Vladimír Šťastný
30. srpen 2022, 07:16

Ty tři GW je co? Instalovaný výkon? Reálně tedy bude farma dodávat tak polovinu. Investiční náklady jsou tak srovnatelné s jaderným blokem, přičemž zde ještě bude, dříve nebo později, poté, co budou konečně vyhubeny uhelné a jaderné elektrárny, řešit ukládání vyrobené energie. Já tu vzývanou láci OZE nikde nevidím.

Nicméně, do budoucna je nezbytné najít nové zdroje energie a pokud něco dává alespoň nějaký smysl, tak jsou to farmy na moři. jenom musíme předem zapomenout na to, že to snad bude levné.

richie
30. srpen 2022, 21:22

toto je uz chore.. za 9mld 3GW instalovaneho vykonu, ktory (ak bude dobry rok) tak zabezpeci nahodnu vyrobu ~9TWh elektriny .. a pritom by stacilo niekolko percent z tejto sumy aby predlzili zivotnost existujucich JE (pripadne aj tych odstavenych v minulom roku) a ziskaju bezemisny zdroj ee ~4GW, ktory zabezpeci stabilnu dodavku ~21TWh ->teda za desatinu sumy viac ako dvojnasobok elektriny a stabilnej .. a k tomu este cez 60GWh tepla - teda ekvivalnet viac ako 6mil m3 plynu

richie
2. září 2022, 17:06

oprava .. tych cca 4GW v poslednych JE moze dodat ~32TWh .. tych 21TWh je suma, ktoru uz vyrobili doteraz

richie
30. srpen 2022, 22:27

trochu mi to usli jednotky .. nie cca 60GWh ale 60TWh vyuzitelneho tepla .. teda evivalent viac ako 6mld m2 plynu ..

hoc just na vyrobu aj toho vodiku pre priemyslene pouzitie - na co su JE idealne - stabilny zdroj ee aj tepla, teda celkova efektivita vyroby H2 vyrazne lepsia ako z FVE, alebo VTE ..

richie
30. srpen 2022, 22:29

kua .. m2->m3

preco tu nefunguje editovanie aspon par minut?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se