Domů
Větrné elektrárny
Nečinnost vlády brání výstavbám větrných elektráren ve Francii

Nečinnost vlády brání výstavbám větrných elektráren ve Francii

Projekty nových větrných elektráren jsou pozastaveny z důvodu nerozhodnosti francouzské vlády ohledně toho, kdo má být zodpovědný za udělování stavebních povolení pro tyto projekty. Realizace větrných elektráren ve Francii trvá přibližně dvakrát déle než průměrně ve zbytku Evropy. Informoval o tom portál Euractiv

V prosinci 2017 nejvyšší správní soud zrušil nařízení, které udělovalo pravomoc regionálním prefektům vydávat povolení v oblasti životního prostředí, jež je potřebné pro stavbu nových větrných elektráren. Nyní tedy není jisté, kdo může povolení pro výstavbu větrných elektráren vydávat.

„Otázka toho, kdo může vydávat povolení pro větrné elektrárny ve Francii, je nevyjasněná už více než rok. Výsledkem je, že nyní nejsou vydávána žádná povolení v oblasti životního prostředí, což zdržuje nové projekty.“

Giles Dickson, CEO WindEurope

Podle kanceláře francouzského ministra ekologie loni poklesl objem schválených projektů o 22 % ve srovnání s předchozím rokem. Průměrný čas pro realizaci nových větrných elektráren je ve Francii 6 až 8 let. Dle WindEurope je to dvojnásobek evropského průměru. Nová směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie, která byla přijata v loňském roce, určuje limity pro administrativní procesy na 3 roky pro nové projekty a 2 roky pro přestavby (repowering).

Ještě horší je stav výstavby větrných elektráren na moři. Ani jediná turbína nebyla ve Francii nainstalována od roku 2012, kdy se země zavázala vybudovat první experimentální farmu větrných elektráren u pobřeží Bretaně. Projekt byl nedávno pozastaven, když francouzské úřady zjistily, že plánované náklady, se kterými souhlasily v roce 2012, jsou nyní vysoko nad hranicí konkurenceschopných tržních cen.

Negativní postoj vlády k větrným elektrárnám?

Francouzská vláda dle slov portálu Euractiv často využívá „pochybných argumentů“ k blokaci výstavby větrných elektráren. Jako příklady zmiňuje blízkost elektráren radarům, nebo památek UNESCO. Jeden z projektů, který byl vzdálen 30 km od památky na seznamu světového dědictví UNESCO, katedrály Chartres, byl úspěšně zablokován z „vizuálních“ důvodů. Podobně nedošlo k výstavbě větrných elektráren potenciálně ležících 15 km od vinic opět zapsaných na seznamu UNESCO.

Podle Euractiv je problém s větrnými elektrárnami spíše politický než administrativní. I perspektivní projekty bývají v některých případech přerušeny kvůli negativnímu názoru prefektury a samotný rozvoj projektu trvá velice dlouho. Francie ovšem není jediným případem. Developeři si stěžují, že v Evropě je čím dál tím náročnější, časově i finančně, projít celým povolovacím procesem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
loudil
22. leden 2019, 12:15

Evropa se postupně sama utopí ve své byrokracii. Podobné jako s našimi dálnicemi . Větší úsilí a delší čas zabere vyřizování stovek potvrzení, vyjádření, odvolání, informací, posudků,..atd. atd. než potom samotná vlastní stavba. Přitom jsou státy, kde to jde rychle ,třeba Čína. Čínský výkon připojených větrníků k 31.12. 2018 : 184 000 MW a Soláru : 174 000 MW. Celkem : 358 000 MW větru a soláru . Letos bude dosaženo 400 000 MW. Za dva roky 2017, 18 Čína připojila k síti : 97 000 MW soláru !!

Martin Hajek
23. leden 2019, 14:06

V připojování jsou soudruzi v Číně opravdu kabrňáci. Škoda jen, že velkou část těch solárů a větrníků nemůžou pustit, aby jim to ty sítě nepoložilo...

Martin Hajek
22. leden 2019, 13:33

Ale, ta zelená Francouzská vláda co pomohla prosadit cíl EU v OZE 32 % do roku 2030 že by bránila výstavbě větrníků? Není možná... :-)

Petr
22. leden 2019, 15:41

Francie vrážela tolik zdrojů do židozednářského snu o světovládě, že teď už po předlužení nemá ani na slušné záchodky v multikulturně prochcané Paříži.

Mirous
22. leden 2019, 16:35

Ona jim teď muti Merkel pomůže a budou společně směřovat do.......

Ale snad na záchodky ještě peníze mají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se