Domů
Větrné elektrárny
Největší a nejvýkonnější plovoucí větrná turbína je na moři
Offshore větrná turbína V164. Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind
Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind

Největší a nejvýkonnější plovoucí větrná turbína je na moři

Offshore větrné elektrárny by v budoucnu měly být jedním z pilířů evropské energetiky. Potenciál konvenčně ukotvených turbín může sice v některých oblastech omezit hloubka moře, tuto překážku by však měly odstranit plovoucí větrné turbíny. Společnost MHI Vestas usadila na plovoucí platformu svou 9,5MW turbínu, čímž se z ní stala vůbec největší plovoucí turbína na světě. Spolu s dalšími pěti turbínami bude tvořit nejvýkonnější plovoucí větrný park na světě.

Evropa v současné době zastává vedoucí pozici v oblasti offshore větrné energetiky, kterou řada zemí plánuje intenzivně rozvíjet i do budoucna. Turbíny umístěné na moři nenaráží na odpor obyvatel, jako tomu bývá v některých případech u pozemních instalací, lze je stavět větší a výkonnější, jelikož nenaráží na problémy s jejich dopravou a zároveň mohou profitovat z obvykle stabilnějšího a silnějšího větru než na pevnině.

Ne všechny pobřežní oblasti jsou pro jejich instalaci vhodné, kdy hlavní překážkou může být přílišná hloubka moře. Tuto překážku nicméně mohou odstranit větrné turbíny na plovoucích platformách, které jsou k mořskému dnu pouze ukotveny lanem. Zároveň mohou být snadněji smontovány a usazeny v přístavu a následně odtaženy na místo, kde budou vyrábět elektřinu.

V Evropě vyrábí elektřinu již několik plovoucích větrných parků, přičemž první zkušenosti z jejich provozu jsou zatím pozitivní. Další jsou přitom v plánu. Podobně jako u běžně kotvených turbín se dodavatelé snaží navyšovat jejich výkon, což má pomoci snížit náklady na elektřinu, kterou dodávají.

Nový rekordman na světě

Výrobce offshore větrných turbín MHI Vestas Offshore Wind nyní usadil na plovoucí platformu svou turbínu V164, která disponuje instalovaným výkonem 9,5 MW. To z ní podle společnosti v současné době činní vůbec největší a nejvýkonnější plovoucí turbínu na světě.

Tato turbína je první z pěti, které spolu s jednou další 2MW turbínou budou následně tvořit plovoucí offshore větrný park Kincardine, jenž se bude nacházet přibližně 15 km od pobřeží Skotska. Hloubka moře se v této oblasti pohybuje okolo 60 až 80 metrů, což není vhodné pro instalaci konvenčních turbín, které jsou napevno kotveny k mořskému dnu. Tato první turbína by podle společnosti měla dorazit na místo budoucího parku v průběhu letošního prosince.

Zdroj úvodní fotografie: MHI Vestas Offshore Wind

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
PetrV
20. listopad 2020, 07:44

Aby šlo vidět, že sleduji trendy. Proč soudruzi větrníci neaplikují tuto technologii?

Jaký je tam problém?

https://www.greenoptimistic.com/wind-power-technology-kites/

Nic neulítne od vrtule, funguje to na velmi slabý vítr. Náklady minimální?

V čem je problém, jste zamrzlí ve velkých lopatkách?

Vyrobit by to uměl každý?

Mě by se to líbilo místo těch nesmyslů v krajině.

blaha.p
20. listopad 2020, 09:47

takto velká vrtule o výkonu 10 MW vyrobí cca 40 GWh/rok EE = celoroční spotřeba cca 30.000 lidí

PetrV
20. listopad 2020, 10:04

Ano, ale na otázku prosím odpověď. Ne plácat a vychvalovat obrovská monstra v krajině.

jak vychází nákladově na kWh toto řešení? Vím o něm cca 2 roky.

Může být plovoucí, vedle sebe hustěji.

Je v tom nějaký technický problém?

Je to levné řešení. Nemají v tom větrníci problém, že by vrtule byly nekonkurenceschopné? OZE mafie?

Třeba je to cesta ke stabilnějšímu zdroji OZE...

Co na to zelení mužíci? Líbilo by se jim to?

blaha.p
20. listopad 2020, 10:16

hodně nejasných otázek, zkusím na některé odpovědět:

Náhradu obrovských monster, asi myslíte komíny uhelných elektráren a chladících věží JE, že. Ty tyto větrníky na moří 15 km od pevniny řeší perfektně.

Co na to zelení mužíčci? Myslíte asi mimozemšťany, těžko říci, myslím že je jim to jedno.

PetrV
20. listopad 2020, 10:29

Soudruhu větrníku,

já se ptám, vy se bojíte odpovědět, protože nechcete vědět.

Studujte a pak vylezte s pravdou ven.

Nevzdělanci zatajovali pravdu.

Toto řešení jaderky nenahradí, stejně tak vrtule, ale kite může nahradit drahou vrtuli.

O JE + uhelných+ VTE monstrech něco vím.

Řešení VTE alá Kite funguje. Proč není na stole jako levná varianta. Mohl bych to mít na louce u domu. Není v tom problém?

Samozřejmě každý nemá louku na kopci.

Jednoho Blahu jsem znal. Taky odpovídal na otázky nesmysly.

Jiří
20. listopad 2020, 10:48

Naprosto dokonalá odpověď :-D

blaha.p
20. listopad 2020, 14:50

PetrV jste docela srandovní klaun, docela jsem se nad vaší vnitřní psychorealitou pobavil, ještě že bydlíte v Bohnicích....

Teď trochu faktů, jestli jsou schopny větrníky něco nahradit.

Německo rok 2010:

Uhelné elektrárny = 230 TWh (podíl 43%)

JE = 133 TWh (podíl 25%)

Vítr = 31 TWh (podíl 6%)

Slunce = 11 TWh (podíl 2%)

Německo rok 2020:

Uhelné el. = 110 TWh (podíl 23%) - 120 TWh

JE = 60 TWh (podíl 12%) - 73 TWh

Vítr = 135 TWh (podíl 28%) + 104 TWh

Slunce = 52 TWh (podíl 11%) + 41 TWh

Závěr: VTE a FVE během pouhých 10 let v Německu nahradily 145 TWh uhelné a JE energie v energetickém mixu, jen pro představu = takovéto množství EE trvá vyrobit oběma našim JE 5,5 let.

Ještě pár čísel pro začátečníky, každý den se ve světě instaluje cca 1.300.000 ks solárních panelů, a cca 70 větrníků, tak pá, pá vy znalče

Josef
20. listopad 2020, 23:23

Jen k tomu nahrazování OZE v Německu , pak ty OZE prakticky nahradily výrobu z jádra nic jiného. Z roku 20 zbývá měsíc a JE končí v roce 22, takže celé instalace OZE byly celých 10 let jen o zbytečné devastaci životního prostředí za účelem odstavení JE podle zelené ideologie o ničem jiném to nebylo.

Proto také Německo má i přes ohromné investice podobné emise CO2 na obyvatele jako my.

Josef
20. listopad 2020, 11:17

No možná že ta výroba bude i vyšší, potenciál výroby okolo Anglie prakticky neomezený a stabilita mnohem lepší než na evropské pevnině takže vlastně super technologie, jenže chybí zásadní parametr a tím je cena za vyrobenou kWh a ta bude zatím vysoká a i když klesne vždycky to bude dražší varianta než VTE na pevnině a než VTE ukotvená do dna moře. Což je přesně v souladu tím co říkám opakovaně čím více využíváte OZE , tím dražší to je, protože levnější typy OZE vyčerpají svůj potenciál a to vede k nutnosti využívání dražších typů OZE... dnes se přesouvá vítr z pevniny na do moře na el. ukotvené ke dnu a toto je další posun. V každém případě hodnocení této technologie nelze udělat bez znalostí reálných cen vyrobené energie.

Matěj
20. listopad 2020, 10:55

PetrV - vy jste... opravdu velký zázrak. Vaše příspěvky diskuzi dostávají na úplně novou úroveň. Bohužel, směrem dolů.

PetrV
20. listopad 2020, 11:08

Hošánci, stále jsem se nedozvěděl, v čem je problém, že tyto kite elektrárny nejsou v provozu jen na univerzitě. V čem je problém?

Zatím jste to nezdůvodnili.

Trochu mi to připomíná, že se nesmí mluvit o FRC- dy...no...maku a plazmovém dělu...

Jiří
20. listopad 2020, 12:51

My všichni hošánci jsme totiž stoupenci anti-wind-kite-power sdružení a naším celoživotním cílem je zastavit tuto ošklivou levnou energii, ale pšššššt, nesmíme o tom mluvit.

Členství je podmíněno vlastnictvím sedmi lopatek 10 MW větrné turbíny uložených v ložnici každého z nás.

Matěj
20. listopad 2020, 13:16

PetrV - nikdo nemá za povinnost vám cokoli zdůvodňovat ani vysvětlovat. Prezentujete se tady jako někdo, kdo naopak informace má, ale má potřebu z nich ostatní hošánky.

Máte připojení k internetu stejně jako ostatní hošánci, tak hledejte, studujte a sem pište až výsledky a zjištění.

Tomáš Dvořák
20. listopad 2020, 14:18

Člověče, co po nás chcete? Vždyť to máte napsané přímo v tom Vámi odkazovaném článku:

"Many scientists are still skeptical; US company Makani built a high-altitude wind power (HAWP) device that generates 600 kW of energy, but even that isn’t enough to make the technology financially viable. Indeed, the goal that each HAWP device will generate the necessary 1-2 megawatts per day might just be impossible, according to the researchers."

Sice má autor článku evidentně klasický novinářský problém s rozlišováním výkonu a energie, ale ať už ti dnešní draci mají výkon 600 kW nebo dokonce vyrobí za den jen 600 kWh elektrické energie, tak jsou to oproti dnešním větrným turbínám jen hračičky, které se nevyplatí vyrábět ani s předpokládanou materiálovou úsporou. Navíc, když bude opravdové bezvětří, tak ti draci popadají...

PetrV
20. listopad 2020, 15:29

Jste patrně necetl, jak to funguje. Zkuste si zakajtovat a stahnput kite,když nefouká. Evidentně netusite o co jde. Diky, že jste si to precetli.

600 kW je je docela dobrý výkon s ohledem na cenu instalace. Vesnici na kopci nezajímá turbína 30 MW, co hučí jak pilinak. Ji zajima takovyto zdroj ee za malý peniz, který v případě bezvětří nebude cumet do krajiny. Navic nebude pretezovat síť. Kite netrpí na namrazu a vyrábí co potrebujete i ve větší výšce než jsou ty obludy v krajině.

Vim o tom 2 roky.

Hendry
20. listopad 2020, 16:28

Já v podstatě podporuji každou inovativní technologii a snad má ta kite větrná elektrárna nějakou budoucnost. Každopádně, stejně jako vlnová elektrárny, je to technologie ve fázi zrodu, není ještě optimalizovaná, musí získat důvěru technického sektoru a pak i investorů …

Jak ta technologie bude mít celý certifikační proces za sebou a její propagátoři předloží jasné důkazy o tom, že ta technologie má ekonomicky zajímavou perspektivistu masového nasazení, pak si najde cestu na trh.

Bizon
20. listopad 2020, 23:21

Ty kite elektrárny s paraglidama jsou zajímavé relativní jednoduchostí, znám podobné "tethered wind power" / "airborne wind turbine" kde místo paraglidů pouští na drátu mj. takové čudné větroňo-multikoptéry. Netuším jak to vychází ekonomicky( moc dobře asi ne), dělá to docela rachot, ale vizuálně je to fakt cool:D

Bizon
20. listopad 2020, 20:04

Zároveň převodovka a alternátor s permanentními magnety? Zajímavé, zajímalo by mně proč tam není nějaká doubly-fed indukční mašina(DFIG), a kolik váží magnety v tom PM alternátoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se