První čtvrtletí provozu plovoucí větrné farmy Hywind předčilo očekávání

DomůVětrné elektrárnyPrvní čtvrtletí provozu plovoucí větrné farmy Hywind předčilo očekávání

Navzdory složitým povětrnostním podmínkám předčily první tři měsíce provozu větrného parku Hywind všechna očekávání. Projekt skládající se z 5 plovoucích větrných elektráren, každé o výkonu 6 MW, má rozlohu 4 km² a je umístěn zhruba 25 km od skotského pobřeží. V období zimních měsíců bývá standardní koeficient využití instalovaného výkonu (capacity factor) offshore větrných elektráren 45 – 60 %. Plovoucí větrný park norského energetického koncernu Statoil však dosáhl za první tři měsíce svého provozu (listopad 2017 – leden 2018) využití instalovaného výkonu 65 %.

Z pohledu počasí byla pro větrný park Hywind zatím největší zatěžkávací zkouškou prosincová bouře Caroline. Nárazy větru během bouře dosahovaly 160 km/h a v lokalitě plovoucích větrných turbín byly zaznamenány vlny přesahující výšku 8,2 metru. Řídicí systém elektráren průběžně vyhodnocuje povětrnostní podmínky a pokud dojde k překročení předem definovaných kritických stavů, je elektrárna automaticky odstavena.

K takovémuto odstavení elektrárny došlo právě během bouře Caroline, zpět do provozu byl větrný park Hywind uveden okamžitě po odeznění podmínek bránících provozu elektrárny. Navzdory odstávkám elektrárny při nepříznivých povětrnostních podmínkách však bylo během sledovaného intervalu dosaženo nadstandardního využití instalovaného výkonu na úrovni 65 %.

„Technologii, kterou v projektu Hywind využíváme, jsme testovali v drsných podmínkách spoustu let a víme, že jim dokáže čelit. I tak pro nás ovšem bylo ostré uvedení prvního plovoucího větrného parku do provozu vzrušujícím okamžikem. Je pro nás velmi povzbudivé vidět, jak dobře si navzdory složitým povětrnostním podmínkám naše turbíny vedly. Stejně tak nás těší, že vyrobily více elektřiny, než se očekávalo,“ doplňuje Beate Myking, která je provozní viceprezidentkou offshore VtE Statoilu.

Většina potenciálu leží v hlubokých vodách

Celosvětově dle Statoilu leží více než 80 % potenciálu offshore větrných elektráren ve vodách hlubších než 60 m, pro které se nehodí klasické instalace offshore turbín. Statoil spatřuje velký potenciál pro využití technologie elektrárny Hywind u břehů Asie, Severní Ameriky a také Evropy. Ambicí Statoilu je stát se cenově konkurenceschopným obnovitelným zdrojem (tj. stlačit cenu elektřiny z plovoucích větrných elektráren na 40-60 €/MWh) do roku 2030.