Francie podpoří výstavbu čtyř plovoucích větrných elektráren, získala souhlas Evropské komise

DomůObnovitelné zdrojeFrancie podpoří výstavbu čtyř plovoucích větrných elektráren, získala souhlas Evropské komise

Francouzský plán podpořit čtyři demonstrační projekty plovoucích větrných elektráren dostal zelenou od Evropské komise. Podpora projektů podle Komise přispěje k dosažení energetických a klimatických cílů EU, aniž by příliš narušila evropský energetický trh.

Francie plánuje výstavbu čtyř demonstračních projektů, které mají prověřit možnosti využití větrných elektráren na plovoucích platformách, které by měly umožnit využívat větrné elektrárny i v místech, kde je hloubka moře příliš velká pro běžné ukotvení turbíny do mořského dna. Jeden projekt vyroste ve vodách Atlantiku, další 3 elektrárny budou umístěny ve Středozemním moři.

Každou z demonstračních elektráren o plánovaném výkonu 24 MW mají tvořit 3 až 4 větrné turbíny umístěné na plovoucích platformách. Turbíny budou v rámci farmy vzájemně propojeny a s pobřežím budou spojeny podmořským kabelem.

Demonstrační projekty podle komise pomohou s rozvojem nového typu offshore větrných elektráren a Francii přiblíží k dosažení stanovených klimatických a energetických cílů. Plovoucí větrné elektrárny obdrží jak investiční, tak následně i provozní podporu.

Podrobnější informace k podpoře jednotlivých projektů budou k dispozici v registru státní podpory, jakmile budou vyjasněny detaily týkající se zveřejnění důvěrných informací.